Trwa ładowanie...

Odkryli źródło alkoholizmu. Naukowcy nie mają wątpliwości

 Aleksandra Zaborowska
29.09.2024 11:56
Podatność na uzależnienia pojawia się już w dzieciństwie
Podatność na uzależnienia pojawia się już w dzieciństwie (Getty Images)

Samotność wśród dzieci to temat, o którym mówi się od lat. Alienacja i poczucie osamotnienia mogą mieć jednak dalekosiężne skutki, w tym poważne konsekwencje zdrowotne.

spis treści

1. Samotność a jej długofalowe skutki

Naukowcy z Arizona State University przeprowadzili badania na grupie trzystu studentów, analizując, jak samotność w dzieciństwie wpływa na dorosłe życie. Wyniki badań wykazały, że osoby, które odczuwały samotność przed 12. rokiem życia, miały w dorosłości wyższy poziom stresu oraz większe skłonności do nadużywania alkoholu. To alarmujące dane, które pokazują, że samotność doświadczana we wczesnych latach może determinować całe późniejsze życie.

Co ważne, badania przeprowadzono na podstawie danych zebranych jeszcze przed pandemią. Już wtedy jedno na dziesięcioro dzieci w wieku 10-12 lat przyznawało, że czuło się samotne. Autorka badania podkreśliła jednak, że pandemia mogła jedynie pogłębić ten problem, co w przyszłości może zaowocować jeszcze większym wzrostem liczby młodych dorosłych zmagających się z problemami emocjonalnymi.

Równie niepokojące dane wynikają z polskiego raportu "Młode Głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym" Fundacji UNAWEZA: aż 37,5 proc. młodych ludzi czuje się samotnych, a 12 proc. nie czuje miłości ze strony swoich rodziców. Ponadto 43,1 proc. Polskich uczniów uważa, że nauczycielom nie zależy na ich przyszłości, co dodatkowo pogłębia poczucie izolacji.

Zobacz film: ""Nie wyobrażam sobie życia bez dzieci". Zapytaliśmy Polki, jak to jest być matką"

Samotność młodych często idzie w parze z innymi problemami, takimi jak depresja, którą podejrzewa się u prawie 30 proc. badanych. Dodatkowo, prawie 40 proc. dzieci miało chociaż raz myśli samobójcze, co obrazuje skalę kryzysu psychicznego wśród młodzieży.

2. Dlaczego dzieci czują się samotne?

Przyczyny samotności mogą być różnorodne – od trudności z przystosowaniem się do nowego otoczenia, jak np. przedszkole, po brak akceptacji i wyśmiewanie w szkole.

Często samotność ma swoje źródło w domu rodzinnym. Dzieci, które nie doświadczają zrozumienia, żyją w konflikcie z rodzicami lub nie spędzają z nimi wystarczająco dużo czasu, mogą czuć się odizolowane emocjonalnie. Takie dzieci mają niską samoocenę, są bardziej podatne na zaburzenia nastroju, a ich samotność może prowadzić do poważnych konsekwencji w dorosłym życiu.

Konsekwencje te mogą objawiać się w różnych formach, od wyższej podatności na stres, po rozwój depresji, skłonność do nadużywania substancji psychoaktywnych czy pojawienie się objawów psychiatrycznych. Samotność nie jest jedynie stanem emocjonalnym – może wpływać na zdrowie psychiczne i fizyczne dziecka przez wiele lat.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze