Przerażające wyniki badań. Od takich zachowań dzieciom "kurczy się" mózg
Dzieciństwo ma kluczowy wpływ na rozwój każdego człowieka. To właśnie ten okres determinuje prawidłowe funkcjonowanie mózgu, co w późniejszym życiu wpływa nie tylko na aspekt behawioralny, ale również na fizjologię całego organizmu.
1. Mózg dziecka
Mózg dziecka jest wyjątkowo plastyczny. Jak gąbka chłonie i przetwarza wszystkie bodźce, które otrzymuje - zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Naukowcy zauważyli, że najbardziej dynamicznie reagują regiony odpowiedzialne za regulację emocji i odczuwanie stresu, czyli hipokamp, kora przedczołowa i ciało migdałowate. I to właśnie te części mózgu są najbardziej wrażliwe na przemoc doświadczaną w okresach dziecięcym i dojrzewania.
2. Przemoc w dzieciństwie = liczne choroby w dorosłości
Badacze udowodnili, że doświadczanie zachowań przemocowych w dzieciństwie ma bezpośredni związek z występowaniem depresji, skłonności do uzależnień i wielu przewklekłych chorób w dorosłości. Badanie wykazały nawet, że dzieci z przemocowych rodzin mogą częściej zapadać na choroby serca.
Powyższa teza została udowodniona już wiele lat temu przez psychiatrę René Spitza, który zbadał grupę dzieci pochodzących z rumuńskich sierocińców, wychowywanych w tragicznych warunkach.
Po upadku dyktatora Nicolae Ceausescu wiele dzieci znalazło szczęśliwe, dostatnie domy w zachodnich państwach. Jednak traumy, których doświadczyły we wczesnym dzieciństwie, były nie do zaleczenia. Psychiatra wykazał, że dzieci te w dorosłym życiu miały poważne problemy ze skupieniem uwagi, z regulowaniem emocji i impulsywnością oraz z nawiązywaniem więzi.
Wykazano też zależność pomiędzy okresem przebywania w sierocińcu a ilorazem inteligencji badanych pacjentów: im dłużej dziecko oczekiwało na adopcję w domu dziecka, tym gorszy wynik otrzymywało w testach inteligencji.
Obiekt tych badań został ponownie wzięty na tapetę w nowej publikacji "Neurobiology of stress", gdzie psycholożki z Charite Universitätsmedizin w Berlinie dogłębnie przeanalizowały wpływ doświadczania przemocy na rozwój mózgu dziecka.
3. Nie istnieją słuszne klapsy
Na postawie wykonanych badań, ekspertki doszły do szokujących konkluzji: im częściej i intensywniej dziecko doświadczało przemocy, tym większy był wpływ na objętość istoty szarej, co wykazało bezpośredni wpływ na niższe zdolności intelektualne.
Wpływ przemocy wobec małoletnich to przedmiot wielu badań, a wnioski wynikające z każdego z nich są jednoznaczne: nie istnieją pozytywne aspekty bicia dzieci. Międzynarodowy zespół badaczy spędził udowodnił na łamach pisma naukowego "Lancet", że negatywny wpływ nawet najmniejszych aktów przemocy wobec dzieci może objawiać się do końca ich życia. Na podstawie swoich analiz, zespół naukowców wysunął także wnioski, że opiekunowie często zacierają granice pomiędzy dyscyplinowaniem a maltretowaniem i że przemoc bezpośrednio rozwija problemy behawioralne objawiające się zarówno jeszcze w dzieciństwie, jak i w dorosłości. Naukowcy podkreślili również, że kary cielesne negatywnie wpływają na każde dziecko, niezależnie od kultury, w której się wychowuje.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl