Od stycznia zmiany w 500 plus. Nowe zasady wydawania środków w 2022
Od dawna zapowiadane zmiany w 500 plus już niedługo ujrzą światło dzienne. W 2022 roku 500 plus nie będzie wypłacane do ręki. Jakie zmiany zostaną wprowadzone?
1. Zmiany w 500 plus
Wkrótce wejdą w życie nowe zasady programu Rodzina 500 plus. Już od 1 stycznia 2022 roku obsługą świadczenia będzie zajmował się jedynie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie jak do tej pory samorządy.
Warto również zaznaczyć, że według projektu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, wnioski i wypłaty 500 plus będą odbywały się jedynie drogą elektroniczną. O świadczenie będzie można się ubiegać poprzez Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, system Emp@tia oraz poprzez bankowość elektroniczną.
Z kolei pieniądze będą wypłacane na konto bankowe. Nie będzie możliwości otrzymania fizycznych banknotów "do ręki".
2. Czym są spowodowane zmiany w 500+?
Skąd te zmiany? Według pomysłodawców projektu pozwolą one zoptymalizować wydatki związane z obsługą programu. W 2020 roku na 500 plus przekazano ponad 0,8 proc. środków (326,8 mln zł) z budżetu państwa. Projekt zakłada, że zmiany pozwolą zaoszczędzić 0,7 proc. środków.
"Mając na względzie ogromną skalę programu oraz ponoszone na niego nakłady finansowe, zasadnym jest weryfikacja i optymalizacja procesu przyznawania i obsługi świadczenia 500 plus" – napisano w wykazie prac legislacyjnych i programów KPRM.
Z szacunków projektodawcy wynika, że w latach 2022-2032 łączne koszty obsługi wyniosą ok. 427 mln złotych. Oznacza to, że budżet państwa zaoszczędzi około trzech miliardów złotych w 10 lat.
Jednak chęć zaoszczędzenia to nie jedyny powód. Nowe rozwiązania mają ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Przenosząc obsługę programu do internetu, ograniczy się kontakty z innymi osobami, które mogą być groźne podczas pandemii.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl