Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr Anita Rawa-Kochanowska

Od siadania do poznawania – jak pomóc niemowlakowi odkrywać świat?

Avatar placeholder
Magdalena Wawszczak 03.01.2017 11:54
Od siadania do poznawania – jak pomóc niemowlakowi odkrywać świat?
Od siadania do poznawania – jak pomóc niemowlakowi odkrywać świat?

 

Moment, kiedy dziecko zaczyna siadać, jest ważny nie tylko dla malucha, ale również dla jego rodziców. Przed niemowlęciem otwierają się całkiem nowe możliwości poznania tego, co je otacza.

Każde przełomowe i istotne zdarzenie w rozwoju dziecka psycholodzy definiują jako "kamień milowy". Jest to symbol dokonania przez dziecko dużych postępów w rozwoju, przekroczenie granicy właściwej dla danego okresu rozwojowego. Jest to jednoznaczne z osiągnięciem przez dziecko pewnego etapu w rozwoju i przejścia na następny poziom.

1. Mamo, ja siedzę

Bardzo ważnym etapem tej rozwojowej przygody jest moment, kiedy maluch potrafi już samodzielnie siedzieć. Pediatrzy i ortopedzi przestrzegają jednak przed zmuszaniem malucha do siadania, ponieważ każda nowa czynność jest przypisana do konkretnego wieku.

Zobacz film: "Jak kąpać niemowlę w wiaderku?"

Nie wolno zapominać o tym, że dziecko rozwija się w indywidualnym tempie. O gotowości malucha do samodzielnego siadania świadczy ruch podciągania się, gdy ktoś go przytrzymuje za ręce. Do tej pory maluch tylko ściskał mocno palce rodzica, a teraz nie tylko wzmacnia uchwyt, ale także podciąga główkę i podkurcza nogi.

Siedzącą pozycję niemowlę zaczyna wypracowywać około szóstego miesiąca życia.

2. Ale to wszystko ciekawe...

Wszystkie dzieci mają bardzo dużą wyobraźnię, są otwarte i pełne gotowości do poznawania świata. Dorośli powinni wiedzieć, że sposób myślenia dziecka różni się diametralnie od rozumowania osoby dorosłej. W przypadku maluchów jest to myślenie odkrywcze, pozbawione wszelkich schematów i norm. Dlatego tak ważny jest prawidłowy dobór zabawek, których zasadniczym zadaniem powinno być wspieranie nie tylko rozwoju, ale także kreatywności i wyobraźni.

Zabawki, takie jak dla przykładu Świecąca latarenka, to nieoceniona pomoc, która pobudza zmysły dziecka do abstrakcyjnego myślenia. Jest to zabawka, która stymuluje wzrok – główne narzędzie poznania.

W latarence producent umieścił latającego świetlika, który porusza się w rytm delikatnych światełek. Zabawka wpływa też na rozwój słuchu dzięki łagodnym dźwiękom. Dodatkowo maluch rozwija swoje umiejętności manualne poprzez kręcenie wałeczkiem, który uruchamia cykl melodyjek.

Całość jest wykonana w kontrastowych kolorach, co jest także właściwym bodźcem dla narządu wzroku. Do Świecącej latarenki dołączony jest gryzaczek, który przyniesie dziecku ulgę w trakcie bolesnego ząbkowania.

W przypadku niemowląt warto szukać zabawek, które pobudzają nie tylko zmysły, ale także wspierają koordynację wzrokowo-ruchową. Firmy w swoich katalogach ofert posiadają produkty wykonane z materiałów o różnych fakturach, co zapewnia rozwój zmysłu poznawczego.

Przykładem może być Aktywizujące jabłuszko. Jest to zabawka w formie książeczki, w której każda ze stron wykonana jest z materiału o innej fakturze – np. szeleszczącego i połyskującego czy miękkiego w dotyku pluszu. Dodatkowo do jabłuszka przyczepione są grzechotki w postaci motylka i ślimaka. Jak sama nazwa wskazuje, Aktywizujące jabłuszko inspiruje malucha nie tylko do poznania, ale też i do działania. Dodatkową zachętą są właściwie dobrane pastelowe, niemęczące oczu kolory.

Zatem, wybierając zabawki, trzeba kierować się przede wszystkim wiekiem i etapem rozwoju naszej pociechy. Szukać należy przedmiotów, które będą wpływały wielopoziomowo na zmysły malucha. Bardzo duże znaczenie mają atesty, jakie zabawka przeszła, zanim pojawiła się na sklepowej półce, ponieważ względy bezpieczeństwa – zwłaszcza w przypadku małych dzieci – odgrywają istotną rolę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze