Od 15 roku życia zmaga się z migreną. Okazało się, że to ogromny guz mózgu
Lisa zmagała się z migrenami od 15. roku życia. Niestety nic jej nie pomagało, a dolegliwości stawały się coraz bardziej uciążliwe. Kiedy zaczęła tracić czucie w dłoniach, wiedziała, że coś jest nie tak. Okazało się, że to 10-centymetrowy guz mózgu.
1. Uporczywe migreny nastolatki
Kiedy Lisa Dumbiotis zaczęła zmagać się z migrenami, miała zaledwie 15 lat. Dolegliwości utrudniały jej normalne funkcjonowanie, a ból często powodował, że nie mogła uczestniczyć w lekcjach, czy spotykać się z rówieśnikami.
Jedynym sposobem na radzenie sobie z uciążliwym bólem były silne leki przeciwbólowe, które Lisa brała przez ponad połowę swojego życia. Jak tłumaczy, jedyny okres, w którym nie brała leków, to ciąża.
Niespodziewanie w 2021 roku młoda mama podczas jednego z ataków migreny, zaczęła tracić czucie w dłoniach. Miała także światłowstręt, mroczki przed oczami i zawroty głowy. Początkowo Lisa uznała, że są to kolejne dolegliwości związane z migreną, jednak nie minęły one nawet po zażyciu leków.
- Znam swoje migreny i różnicę między migreną a zwykłym bólem głowy. Kiedy lek przestał działać i dalej nie mogłam ruszyć rękoma, wiedziałam, że coś jest nie tak – mówi w wywiadzie dla Metro.co.uk.
2. Straszna diagnoza
Kobieta postanowiła zbadać wzrok, ale kiedy wspomniała o objawach podczas badania, okulista natychmiast wysłał ją do szpitala Queen Elizabeth Hospital w Glasgow. Tam młoda mama została poddana badaniom obrazowym m.in. rezonansowi magnetycznemu głowy.
Wtedy wyszło na jaw, że Lisa ma 10-centymetrowego guza mózgu. Największego, jakiego do tej pory widzieli lokalni chirurdzy. Okazało się, że to właśnie jego nacisk na mózg powodował wszystkie dolegliwości.
Na szczęście kolejne badania wykazały, że nie był to złośliwy nowotwó i można było go usunąć. Po guzie została tylko blizna, a migreny zniknęły. Lisa dzieli się teraz swoją historią, aby zachęcić inne osoby cierpiące na migreny do zrobienia szczegółowych badań.
- Musisz być świadomy tego, co odczuwasz, a jeśli jest inaczej niż zwykle, sprawdź to. Jeśli jesteś rodzicem, koniecznie obserwuj swoje dziecko. Możesz uratować mu życie – podsumowuje Lisa.
3. Ból głowy u dzieci
Ból głowy u dzieci i młodzieży może mieć wiele różnych przyczyn, takich jak choroba, czy infekcja wirusowa. Jednak jego przyczyny mogą być też tak prozaiczne jak głód i pragnienie. Należy więc zwracać szczególną uwagę, jakiego rodzaju jest to ból.
Może być to ból przewlekły, obejmujący całą głowę lub tylko jej część. Ważne jest też określenie tego, kiedy występują dolegliwości bólowe, o jakiej porze dnia i czy towarzyszą im inne objawy.
Może się okazać, że pojawia się aura, która zwiastuje migrenę. W niektórych przypadkach może być tot migrena oczna, która powoduje mniejszą ostrość widzenia, niedowidzenie, a nawet całkowitą utratę wzroku oraz nudności i wymioty.
Kiedy rodzicom i lekarzowi uda się określić czynniki wywołujące ból u dziecka lub nastolatka, wyeliminowanie ich będzie łatwiejsze, a ból głowy będzie szybszy do opanowania.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl