Trwa ładowanie...

7-latka bolała głowa. Okazało się, że to udar mózgu

Avatar placeholder
29.11.2018 15:09
Stephen z mamą
Stephen z mamą (https://www.facebook.com/nicole.cavall)

7-letni Stephen grał w piłkę nożną z przyjaciółmi. W pewnym momencie musiał zejść z boiska, bo bardzo rozbolała go głowa. Chłopiec chciał chwilę odpocząć jednak ból był nie do wytrzymania. Tylko szybka reakcja rodziców zapobiegła tragedii.

Stephen z mamą
Stephen z mamą (https://www.facebook.com/nicole.cavall)

1. Ból głowy i niewyraźna mowa

Stephen uwielbia piłkę nożną i często z kolegami gra na boisku. W czerwcu 2018 roku zmaganiom chłopców na murawie przyglądała się m.in. mama Stephena, Nicole Cavall. W pewnym momencie chłopiec zbiegł z boiska i powiedział mamie, że bardzo boli go głowa. Chciał tylko chwilę odpocząć na kolanach swojej matki.

Po kilku minutach chłopiec upadł na ziemię. Trzymał się za głowę i mamrotał niezrozumiałe słowa. Reakcja matki była natychmiastowa. Zabrała syna do najbliższego szpitala i tym samym uratowała mu życie.

2. Infekcja wirusowa przyczyną udaru

Zobacz film: "Udar mózgu u dzieci"

Lekarze, którzy zbadali Stephena, zdiagnozowali u niego udar mózgu. Zwykle schorzenie to kojarzy się z osobami starszymi, jednak zdarza się, że dotyka również dzieci. W przypadku Stephena przyczyną powstania udaru był skrzep, który utworzył się w mózgu. Prawdopodobnie miało to związek z infekcją wirusową, którą wcześniej przechodził chłopiec.

Szybka reakcja mamy uratowała chłopcu życie. W przypadku udaru mózgu kluczowe dla przeżycia pacjenta jest pierwsze 30 minut od wystąpienia objawów. Leczenie w tym czasie przynosi najlepsze efekty. Stephen już tydzień po przyjęciu do szpitala, opuścił go na własnych nogach. Regularnie chodzi na badania do specjalisty.

3. Udar mózgu u osób młodych

Nie każdy młody człowiek ma tyle szczęścia co Stephen. Ze względu na rzadkość występowania udaru u dzieci i nastolatków, objawy są często bagatelizowane. Do symptomów świadczących o podejrzeniu udaru należą: zaburzenia świadomości, mowy i czucia, drażliwość, senność, ból głowy i niedowład.

7-latek dziwnie się zachowywał. Okazało się, że to udar mózgu
7-latek dziwnie się zachowywał. Okazało się, że to udar mózgu [5 zdjęć]

Hudson Cromwell uległ wypadkowi podczas gry w piłkę nożną. Po tym incydencie 7-latek dziwnie się zachowywał.

zobacz galerię

W ostatnim czasie z powodu udaru mózgu zmarł 14-letni piłkarz Znicza Pruszków - Mateusz Jacak. Chłopak stracił przytomność po wyjściu z domu. Gdy został znaleziony przez rodzinę, na pomoc było już za późno. Przez tydzień walczył w szpitalu o życie, niestety nie udało się go uratować.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze