Trwa ładowanie...

Mateusz Jacak zmarł po udarze mózgu. U młodych objawy mogą być mylące

14-letni Mateusz Jacak jak co dzień rano wyszedł z domu do szkoły. Kilkanaście minut później matka znalazła go nieprzytomnego przed domem. Młody piłkarz Znicza Pruszków trafił do szpitala, gdzie zdiagnozowano udar mózgu.

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"
Młody piłkarz Znicza Pruszków
Młody piłkarz Znicza Pruszków (Facebook/Aga Aguśka)

1. Choroba nie tylko ludzi starszych

Udar mózgu może mieć dwie formy - niedokrwienną i krwotoczną, zwaną wylewem krwi do mózgu. Ryzyko wystąpienia udaru zwiększa się wraz z wiekiem, a w grupie zagrożonej są osoby po 55. roku życia. Wśród młodych osób udar występuje niezwykle rzadko, u ok. trzech osób na sto tysięcy rocznie.

U Mateusza, mimo młodego wieku, rozwinął się udar mózgu. Chłopak przez ponad tydzień walczył o życie w szpitalu, niestety przegrał tę walkę.

Czynniki ryzyka wystąpienia udaru u młodych osób są znacznie mniej rozpoznawalne niż u osób dorosłych. W przypadku 20-30 proc. młodych pacjentów przyczyna pozostaje nieznana.

2. Przyczyny udaru u młodych

W przypadku młodych osób styl życia jaki prowadzą, ma niewielkie znaczenie przy szukaniu przyczyn udaru. Zwykle powody są złożone i związane z różnymi czynnikami m.in. genetycznymi, rozwojowymi i metabolicznymi.

Do najczęściej wymienianych należą: wady wrodzone lub nabyte serca, choroby zapalne, zaburzenia krzepnięcia krwi, tętniaki, naczyniaki i urazy głowy.

3. Objawy udaru

Symptomami udaru mózgu u młodych ludzi są zaburzenia świadomości, mowy i czucia. Może pojawiać się też drażliwość, senność. U nastolatków objawem udaru mózgu jest też niedowład połowy ciała. W pierwszej fazie udaru łatwo przeoczyć te symptomy, ponieważ niewielu rodziców zdaje sobie sprawę z zagrożenia udarem wśród młodych osób.

Każdy udar jest poważnym stanem zagrażającym życiu i wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.