Mateusz Jacak zmarł po udarze mózgu. U młodych objawy mogą być mylące

14-letni Mateusz Jacak jak co dzień rano wyszedł z domu do szkoły. Kilkanaście minut później matka znalazła go nieprzytomnego przed domem. Młody piłkarz Znicza Pruszków trafił do szpitala, gdzie zdiagnozowano udar mózgu.

Młody piłkarz Znicza Pruszków
Młody piłkarz Znicza Pruszków (Facebook/Aga Aguśka)

1. Choroba nie tylko ludzi starszych

Udar mózgu może mieć dwie formy - niedokrwienną i krwotoczną, zwaną wylewem krwi do mózgu. Ryzyko wystąpienia udaru zwiększa się wraz z wiekiem, a w grupie zagrożonej są osoby po 55. roku życia. Wśród młodych osób udar występuje niezwykle rzadko, u ok. trzech osób na sto tysięcy rocznie.

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

U Mateusza, mimo młodego wieku, rozwinął się udar mózgu. Chłopak przez ponad tydzień walczył o życie w szpitalu, niestety przegrał tę walkę.

Czynniki ryzyka wystąpienia udaru u młodych osób są znacznie mniej rozpoznawalne niż u osób dorosłych. W przypadku 20-30 proc. młodych pacjentów przyczyna pozostaje nieznana.

2. Przyczyny udaru u młodych

W przypadku młodych osób styl życia jaki prowadzą, ma niewielkie znaczenie przy szukaniu przyczyn udaru. Zwykle powody są złożone i związane z różnymi czynnikami m.in. genetycznymi, rozwojowymi i metabolicznymi.

Do najczęściej wymienianych należą: wady wrodzone lub nabyte serca, choroby zapalne, zaburzenia krzepnięcia krwi, tętniaki, naczyniaki i urazy głowy.

3. Objawy udaru

Symptomami udaru mózgu u młodych ludzi są zaburzenia świadomości, mowy i czucia. Może pojawiać się też drażliwość, senność. U nastolatków objawem udaru mózgu jest też niedowład połowy ciała. W pierwszej fazie udaru łatwo przeoczyć te symptomy, ponieważ niewielu rodziców zdaje sobie sprawę z zagrożenia udarem wśród młodych osób.

Każdy udar jest poważnym stanem zagrażającym życiu i wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.