Trwa ładowanie...

Obliczyli, jakie warunki panują w zaparkowanym samochodzie. Wyniki są wstrząsające

Avatar placeholder
Dominika Najda 23.05.2024 07:09
Obliczyli jakie warunki panują w zaparkowanym samochodzie. Wyniki są wstrząsające
Obliczyli jakie warunki panują w zaparkowanym samochodzie. Wyniki są wstrząsające (Getty Images / www.omnicalculator.com/pl/zdrowie/nagrzewanie-samochodu)

Robi się coraz cieplej, więc to doskonała okazja, by przypomnieć o ważnej sprawie. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w samochodzie. Wcale nie potrzeba upałów, by doszło do tragedii.

spis treści

1. Rozgrzana pułapka

Od wielu lat pojawiają się apele lekarzy, służb i naukowców, by nie zostawiać dzieci i zwierząt samych w samochodzie. Nawet otwarte okna i cień nie są w stanie uchronić wnętrza przed nagrzaniem pojazdu.

Największe niebezpieczeństwo stanowią upały, ale nie tylko podczas skwarnych dni pojazd może stać się śmiertelną pułapką. Nawet kilka minut może skończyć się utratą zdrowia a nawet życia.

Zobacz film: "Tak umiera pies w rozgrzanym samochodzie"

Gdy za oknem panują przyjemne temperatury, wnętrze zaparkowanego samochodu może osiągnąć ponad 50 stopni Celsjusza. W takich warunkach naprawdę trudno wytrzymać.

W sieci uruchomiony został kalkulator rozgrzanego samochodu opracowany przez lekarza Łukasza Białka i dr Dominika Czernia z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. W prosty sposób pozwala obliczyć, jakich warunków możemy spodziewać się w samochodzie.

2. Wystarczy kilka minut

Wystarczy, że w bezchmurny dzień na zewnątrz temperatura wynosi 27 °C, by w pojeździe osiągnęła nawet 67,6 °C. W ciemnym samochodzie nawet przy otwartych oknach wystarczy 15 minut, by zrobiło się niebezpiecznie.

Samochód szybko może zamienić się w pułapkę
Samochód szybko może zamienić się w pułapkę (omnicalculator)

Co w przypadku takiej temperatury stanie się z dzieckiem pozostawionym w aucie? Jak wynika z obliczeń kalkulatora, po 30 minutach temperatura ciała wyniesie już 38°C, a dziecko narażone będzie na hipertermię, pocenie się, uczucie pragnienia, bardzo niekomfortowe samopoczucie.

Po 55 minutach temperatura ciała wyniesie 39°C, a dziecko odczuje nadmierne pocenie się, rozpalenie, zwiększone tętno. Dzieci z padaczką mogą mieć atak.

90 minut oznacza temperaturę ciała ok. 40°C, omdlenie, odwodnienie, osłabienie, wymioty, duszność, zagrożenie życia.

135 minut to temperatura ciała ok. 41°C, dotkliwy ból i zawroty głowy, oszołomienie, halucynacje, majaki.

Chwila zabawy z kalkulatorem uświadomi każdemu, jak niebezpieczną pułapkę stanowi zaparkowany samochód w upalny dzień. Przegrzanie organizmu może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu.

Każdego roku w mediach pojawiają się doniesienia o śmierci dziecka, które "na chwilę" pozostawiono w aucie. Warto więc pamiętać, że czasami te kilka minut decyduje o życiu pociechy.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze