Objawy niedoboru potasu. Groźne dla serca (WIDEO)
Apatia, osłabienie mięśni czy zaburzenia rytmu serca to tylko niektóre z objawów niedoboru potasu. Może on doprowadzić m.in. do przewlekłych chorób nerek
O hipokalemii, czyli niedoborze potasu możemy mówić, gdy jego stężenie we krwi jest niższe niż 3,5 mmol/l. Utrzymanie odpowiedniego poziomu tego elektrolitu jest bardzo ważne, gdyż odgrywa on istotną rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu.
Główne objawy braku potasu to zaparcia, zatrzymanie moczu, apatia, osłabienie mięśni i zaburzenie rytmu serca. To tylko jednak niektóre z nich, gdyż ogólne symptomy są bardzo zróżnicowane. W dłuższym okresie niedobór może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Do hipokalemii możemy doprowadzić sami, poprzez stosowanie nieodpowiedniej diety. Do innych przyczyn niedoboru zalicza się również wymioty, biegunki, czy stosowanie niektórych leków i ziół. Warto pamiętać, że w większości przypadków, do takiej sytuacji doprowadzamy sami.
Co więcej, obniżony poziom stężenia potasu we krwi jest powiązany z niedoborem magnezu. W przypadku niedoboru obydwu pierwiastków objawy się znacząco nasilają. W ekstremalnych przypadkach niedobory elektrolitów mogą doprowadzić nawet do śmierci.
Najwięcej potasu znajdziesz w fasoli, soi, soczewicy, orzechach, morelach, figach, jabłkach, rodzynkach, ziemniakach i pomidorach.
Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz WIDEO.