Nudności i wymioty w ciąży - nie lekceważ ich, rozmawiaj z lekarzem, zapytaj o skuteczne leczenie
Kiedy zaczynają się mdłości w ciąży, wiele kobiet uważa, że to normalne, że to zwyczajny objaw towarzyszący pierwszemu trymestrowi ciąży i po prostu trzeba je „przetrwać”. Ale nie należy ich lekceważyć, bowiem te nieprzyjemne objawy wpływają nie tylko na codzienne samopoczucie, ale zmniejszają też radość z oczekiwania na dziecko. Jakie konsekwencje mogą mieć nudności w ciąży? Jak je skutecznie leczyć? Podpowiadamy.
Nudności w ciąży - kiedy się zaczynają i kiedy mijają?
Nudności i wymioty to jeden z pierwszych objawów ciąży. Kobieta może jeszcze nie zdawać sobie sprawy ze swojego odmiennego stanu, kiedy zwykle spożywane pokarmy wywołują niesmak, pojawiają się mdłości i uczucie przepełnienia.
Kiedy zaczynają się mdłości w ciąży i jak długo trwają? Nudności pojawiają się zazwyczaj między 4. a 9. tygodniem ciąży, z największym nasileniem między 7. a 12. tygodniem[1]. Mijają zwykle z końcem pierwszego trymetru, czyli w okolicach 13-14. tygodnia ciąży. U niektórych kobiet trwają dłużej – do 20. tygodnia, a u 13% ciężarnych mogą utrzymywać się nawet przez całą ciążę[2].
Bardzo silne mdłości w ciąży - czy to normalne?
Badania pokazują, że nawet 50-80% ciężarnych doświadcza nudności w 1. trymestrze ciąży2. Łagodne nudności u większości kobiet nie wpływają na ich codzienne życie i przebieg ciąży. Jednak przy większym nasileniu dolegliwości przybierają postać niepowściągliwych wymiotów ciężarnych, a nieleczone mogą być niebezpieczne dla matki i dziecka1.
Przyczyny nudności i wymiotów w ciąży nie do końca są wyjaśnione. Przypuszcza się, że te nieprzyjemne objawy mogą mieć związek z predyspozycją genetyczną (występowanie u innych ciężarnych w rodzinie), z bardzo dużym stężeniem hormonu gonadotropiny kosmówkowej (hCG) lub ze zwiększonym stężeniem estrogenu. Niezależnie od przyczyny, nie należy traktować ich jako normalnego objawu związanego z początkiem ciąży.
Konsekwencje wymiotów i nudności - nie lekceważ ich!
Mdłości i wymioty to nieprzyjemne objawy, z którymi zmaga się większość kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. Utrudniają codzienne funkcjonowanie i efektywną pracę, a w rzadkich przypadkach mogą być niebezpieczne dla matki[3] i wymagać hospitalizacji[4].
Dobry stan fizyczny w ciąży jest kluczowy dla dobrostanu matki i dziecka, ma też ogromny wpływ na psychikę przyszłej mamy. Kobieta, która czuje się dobrze fizycznie, może w spokoju i dobrym samopoczuciu czerpać radość z oczekiwania na dziecko.
Zdrowotne konsekwencje wymiotów
Częste wymioty utrudniają dostarczenie organizmowi wartościowych składników odżywczych, tak ważnych szczególnie na początku ciąży. To okres, w którym kształtują się najważniejsze struktury w organizmie dziecka, w tym układ nerwowy i zawiązki narządów. Kluczowe w tym okresie jest pokrycie zwiększonego zapotrzebowania na witaminy, mikroelementy i inne substancje zalecane podczas pierwszego trymestru ciąży. Wymioty mogą powodować odwodnienie organizmu, trudności z przyjmowaniem pożywienia i zaburzać wchłanianie ważnych składników odżywczych. Nudności mogą pojawić się także w nocy, co powoduje problemy ze snem, uczucie rozbicia, zmęczenia i obniżenie nastroju[5],[6].
Konsekwencje psychiczne i ekonomiczne
Dokuczliwe objawy związane z ciążą mogą wpływać na stan psychiczny ciężarnej. Częste i nagłe mdłości i wymioty sprawiają, że kobieta zaczyna odsuwać się od otoczenia. „Boi się” wyjść na spotkanie z przyjaciółmi, czuje skrępowanie przed partnerem i rodziną. Złe samopoczucie wpływa też na relacje zawodowe. Częste wizyty w toalecie, obniżenie nastroju i trudności z koncentracją sprawiają, że trudno skupić się na wykonywanych zadaniach i wydajnej pracy. Jeśli zaś dojdą do tego wymioty i mdłości w 2. lub 3. trymestrze ciąży, może oznaczać to brak możliwości kontynuowania pracy zawodowej.
Co więcej, dokuczliwe mdłości to wyraźny sygnał dla psychiki, że ciąża to trudny i nieprzyjemny okres, co może budować u kobiety silną obawę przed zajściem w kolejną ciążę.
Co łagodzi mdłości w ciąży? Czy istnieje bezpieczne i skuteczne leczenie?
Kiedy zaczynają się mdłości w ciąży, pierwszym ratunkiem są naturalne metody oparte na wyciągach z imbiru, rumianku, migdałów, liści malin lub cytryny. Wielu kobietom przynoszą ulgę, jednak u innych się nie sprawdzają. Przy intensywnych wymiotach zazwyczaj domowe sposoby nie są skuteczne.
Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że nie muszą być skazane na mdłości i wymioty w ciąży. Przy każdej wizycie u lekarza prowadzącego należy poinformować o tych objawach, nawet jeśli mają niewielkie nasilenie. Obecnie istnieje i jest dostępne w Polsce skuteczne i bezpieczne leczenie, możliwe do wdrożenia już w pierwszym trymestrze ciąży, niepowodujące działań niepożądanych dla płodu. Można je stosować już od pierwszych dni ciąży, aby w spokoju i bez nieprzyjemnych objawów czerpać radość z tego wyjątkowego okresu. Warto zadbać o swoje dobre samopoczucie i porozmawiać z lekarzem o skutecznych metodach zapobiegania nudnościom i wymiotom w ciąży.[