Nowe wytyczne dla dzieci w sprawie higieny dłoni. Norweski Instytut Zdrowia Publicznego zmienia podejście
Po tym, jak wielu lekarzy zgłaszało problem z nadmiernie wysuszonymi dłońmi u najmłodszych pacjentów, Norweski Instytut Zdrowia Publicznego (Folkehelseinstituttet lub FHI) zmienił zalecenia dotyczące higieny rąk u najmłodszych.
1. Wypryski na dłoniach
Norweski Instytut Zdrowia Publicznego od kilku tygodni otrzymywał wiadomości od miejscowych lekarzy, które dotyczyły większej niż dotychczas liczby najmłodszych pacjentów, którzy trafiali do nich z popękaną skórą lub wypryskami na dłoniach. Lekarze informowali, że od nadmiernego mycia rąk ciepłą wodą i mydłem, skóra dłoni się wysusza, a następnie pęka przy najdrobniejszym kontakcie z chropowatą powierzchnią.
"W najgorszym przypadku możemy ryzykować wystąpieniem wyprysku dłoni. Taki stan jest nie tylko bolesny, ale także zwiększa ryzyko zakażenia dziecka" - mówi Mari Øvergaard z Norweskiego Stowarzyszenia Łuszczycy i Wyprysków cytowana przez tamtejszy portal Verdens Gang.
Zobacz także: Jak nauczyć dziecko nawyku mycia rąk?
2. Nowe wytyczne dotyczące mycia dłoni
Dlatego norweski urząd zajmujący się zdrowiem publicznym postanowił wydać nowe zalecenia, które mają pomóc tamtejszym rodzicom zapewnić bezpieczeństwo dzieci w trakcie pandemii, ale również ochronić je przed skutkami ubocznymi utrzymywania zwiększonej higieny rąk. Oto one:
jeśli dłonie nie są wyraźnie brudne, można mycie mydłem zastąpić dezynfekcją płynem o zawartości alkoholu. Często płyny zawierają dodatkowe preparaty sprawiające, że dezynfekcja jest łagodniejsza dla skóry
Mycie rąk wodą z mydłem należy przeprowadzić tylko w czterech przypadkach. Kiedy dzieci przychodzą do szkoły, kiedy ich ręce są wyraźnie brudne, po przerwie, a także po każdej wizycie w toalecie.
Należy unikać mycia rąk i ich dezynfekcji za jednym razem. Powinniśmy się zdecydować na jedną z tych czynności
Zobacz także: Holandia otwiera szkoły, mimo, iż pandemia nie wygasa
3. Zalecenia rządu ds. walki z koronawirusem
Dotychczas w Norwegii obowiązywały zalecenia, według których dzieci powinny myć ręce tuż przed wyjściem z domu, po przyjściu do szkoły, po kaszlnięciu lub kichnięciu, po wizycie w toalecie, po i przed posiłkiem. Co więcej, ręce należało myć również po zajęciach na dworze, a także, kiedy dłonie były widocznie brudne.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl