Trwa ładowanie...

Nosi je ponad pół miliona Polek. Hebrajskie imię możemy uznać za ponadczasowe

Avatar placeholder
10.01.2024 08:51
Nosi je ponad pół miliona Polek. Hebrajskie imię możemy uznać za ponadczasowe
Nosi je ponad pół miliona Polek. Hebrajskie imię możemy uznać za ponadczasowe (Getty Images)

Wybór imienia dla naszej pociechy to nie lada wyzwanie dla wielu rodziców. Czy powinniśmy wybrać imię nawiązujące do tradycji rodzinnej, może jednak popularne w danym momencie, a może powinniśmy postawić na rzadko spotykane? Trendy związane z imionami często się zmieniają. Jednak niektóre imiona możemy uznać już za ponadczasowe. Sprawdziliśmy, które imiona żeńskie się "nie starzeją".

spis treści

1. Jakie imie wybrać dla dziecka?

Wybierając imię dla naszego dziecka podejmujemy istotną decyzję, która często wywołuje wiele emocji nie tylko u rodziców, ale także u najbliższej rodziny. Rodzice często szukają inspiracji, kierując się aktualną modą, innych ciągnie ku tradycyjnym imionom. Część z nich pragnie, aby ich maluch nosił rzadko występujące, unikalne imię.

Często zdarza się, że w poszukiwaniu pomysłu na imię dla dziecka rodzice korzystają z różnych rankingów prezentujących najczęściej wybierane imiona dla dzieci.

Niektóre imiona goszczą w takowych już od dobrych kilku lat. Które z nich możemy zaliczyć do "imiennej klasyki" w Polsce?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"
Te imiona nie wyjdą z mody
Te imiona nie wyjdą z mody (Getty Images)

Niewątpliwie, Polacy najchętniej decydują się na tradycyjne imiona. W zestawieniu najczęściej wybieranych imion dla dziewczynek prym wiodą niezmiennie Zuzanna, Julia i Zofia.

2. Te imiona nie wyjdą z mody

Jednym z imion, które od dawna cieszy się uznaniem wśród rodziców, jest Anna, które swoje korzenie ma w hebrajskim słowie "channah" oznaczającym wdzięk oraz łaskę.

Często wybieranym w Polsce imieniem jest także Katarzyna. Jest to imię o greckich korzeniach, pochodzące najprawdopodobniej od słowa "katharos", oznaczającego czystość lub niewinność.

Na listach najczęściej nadawanych imion co roku znaleźć można też Agnieszkę. Jej pochodzenie także można odnaleźć w języku greckim, gdzie "hagneia" przekłada się na czystość, niewinność czy świętość.

Barbara to imię, które zdecydowanie nie wychodzi z mody. Wywodzi się ono od greckiego "barbaros", co można przetłumaczyć jako "osoba, która nie jest Grekiem" lub "barbarzyńca".

Nie zabrakło też miejsca dla Marii w rankingu ulubionych imion. Najprawdopodobniej wywodzi się ono z hebrajskiego "mariam", co oznacza "wypełniająca radością", lub z egipskiego meri-jam, które tłumaczy się jako "ukochana przez Boga". Świadectwem jego popularności jest fakt, iż nosi je aż 600 tys. Polek.

Na liście ponadczasowych imion nie może zabraknąć Ewy. To żeńskie imię wywodzi się z języka hebrajskiego, prawdopodobnie od słowa "hawla" lub "hawwa", które oznacza "dającą życie" lub "pochodzącą od męża". Musimy jednak pamiętać, że w przeszłości imię to było źle odbierane. Wiązało się to z grzechem biblijnej Ewy, która zignorowała boskie nakazy.

3. Jakie imię powinno zostać nadane dziecku?

W Polsce wybór imienia dla pociechy należy wyłącznie do opiekunów. Jednak kierownik właściwego urzędu stanu cywilnego ma prawo odmówić przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia dla dziecka, gdyż jego zadaniem jest zadbanie o to, by było ono zgodne z przepisami. Zakazane są przede wszystkim imiona o charakterze nieodpowiednim lub obraźliwym. Listę tzw. imion niezalecanych można zaleźć również na stronie Rady Języka Polskiego.

Zgodnie z zaleceniami Rady Języka Polskiego, rodzice powinni unikać wyboru imion, które:

  • pochodzących od wyrazów pospolitych, nazw geograficznych,

  • o pisowni archaicznej,

  • zawierających błędy ortograficzne,

  • zdrobniałych,

  • brzmiących zabawnie,

  • przywodzących negatywne skojarzenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze