Trwa ładowanie...

Najpopularniejsze i najrzadsze imiona w 2023 roku. Opublikował dane

Avatar placeholder
01.01.2024 10:50
Jakie imiona Polacy najchętniej nadawali dzieciom w 2023 roku?
Jakie imiona Polacy najchętniej nadawali dzieciom w 2023 roku? (Getty Images)

Imię dla dziecka po przodku, znanej osobie, przyjemnie brzmiące, o pozytywnym znaczeniu… Możliwości wyboru jest wiele. Część rodziców decyduje się przy tym na imię, które aktualnie jest popularne lub wręcz odwrotnie - wyróżnia się oryginalnością. Które imiona były najczęściej, a które najrzadziej nadawane w 2023 roku?

spis treści

1. Czym kierować się przy wyborze imienia?

Zanim dziecko przyjdzie na świat, rodzice stają przed ważnym wyborem: jakie nadać mu imię? Dla większości to trudna decyzja, wiążąca się z wieloma istotnymi aspektami. Imię dla dziecka powinno ładnie brzmieć, przyjemnie się zdrabniać i pozytywnie kojarzyć. Najlepiej także, by miało odpowiednie znaczenie: wiązało się z mądrością, siłą, męstwem, ciepłem, pięknem czy talentami.

Nic więc dziwnego, że rodzice potrafią miesiącami przeglądać internetowe lub papierowe imienniki, czytając o imionach z różnych stron świata. Wielu z nich opiera swoją decyzję również na aktualnych trendach związanych z imieniem.

Zobacz film: "Córka chce zmienić imię. Matka się nie zgadza"

Nie jest bowiem tajemnicą, że co jakiś czas pewne imiona wysuwają się na prowadzenie, jeśli chodzi o częstotliwość ich wybierania. Jeszcze do niedawna popularne były te obco brzmiące, jak Nicola, Brian czy Jessica, od pewnego czasu jednak obserwujemy zwrot w kierunku imion kojarzonych dotąd z czasami naszych babć i dziadków, takie jak Kazimierz, Janina czy Stanisław.

2. Ranking imion

A jak było w 2023 roku? Na stronie dane.gov.pl opublikowano tabelę imion z podziałem na płeć nadawanych w Polsce w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca.

Z tabeli wynika, że najpopularniejszymi imionami męskimi były w tym czasie: Nikodem, Antonii, Jan, Aleksander i Franciszek. Trudniej określić natomiast najrzadsze - tych, które wybrano zaledwie po dwa razy w tabelce można naliczyć grubo ponad sto. Należą do nich m.in.: Danił, Ismael, Raman, Abram, Emmanuil, Isa, Josef czy Noa.

Jeśli natomiast chodzi o najpopularniejsze imiona żeńskie, to były to: Zofia, Zuzanna, Laura, Hanna i Maja. Najrzadszych imion żeńskich, tzn. nadawanych zaledwie po dwa razy, jest - podobnie jak męskich - całe mnóstwo. Można wśród nich wymienić takie imiona jak np.: Liza, Dagna, Aida, Alessia, Irene czy Monica.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze