Trwa ładowanie...

Niezwykły wyrok sądu w Delhi. Wykorzystają nasienie zmarłego syna

Avatar placeholder
10.10.2024 16:49
30-latek zmarł na raka. Rodzice wygrali walkę o jego nasienie
30-latek zmarł na raka. Rodzice wygrali walkę o jego nasienie (Adobe Stock )

Sąd w Delhi nakazał szpitalowi przekazanie zamrożonej próbki nasienia rodzicom zmarłego syna. Ten krok umożliwi im narodziny wnuka przy pomocy surogatki. Po czteroletniej batalii prawnej zapadło przełomowe orzeczenie indyjskiego Sądu Najwyższego. Indie to jeden z niewielu krajów, który pozwala na pośmiertną reprodukcję.

spis treści

1. Ich syn zmarł na raka

U Preeta Indera Singha, 30-letniego syna hinduskiej pary, w czerwcu 2020 roku zdiagnozowano chłoniaka nieziarniczego.

To rodzaj nowotworu krwi, który wymagał leczenia w szpitalu. Zanim mężczyzna rozpoczął chemioterapię,, szpital zalecił mu pobranie nasienia i przechowanie go, ponieważ leczenie mogłoby niekorzystnie wpłynąć na jakość plemników.

Jak podaje bbc.com, próbka została zamrożona w czerwcu 2020 roku, a zaledwie kilka miesięcy później, na początku września, młody mężczyzna zmarł.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Kilka miesięcy później rodzice Preeta zwrócili się do szpitala o dostęp do zamrożonego nasienia syna, ale ich prośba została odrzucona. Para skierowała sprawę do Sądu Najwyższego w Delhi.

Babcia uważała, że podmienili jej wnuka. Nie był podobny do nikogo z rodziny
Babcia uważała, że podmienili jej wnuka. Nie był podobny do nikogo z rodziny [6 zdjęć]

Do kogo wda się w przyszłości moje dziecko i do kogo będzie podobne? Cechy, które dziedziczy dziecko

zobacz galerię

2. Dziadkom urodzi się wnuk

Hinduskie małżeństwo jest już po 60-tce, ale zapowiedziało sądowi, że wychowa dziecko urodzone z próbki nasienia ich syna. W przypadku ich śmierci, wnukiem zajmą się dwie córki pary, które złożyły w sądzie do tego formalne zobowiązanie.

Para podała swoją motywację: zwróciła się do sądu, ponieważ chciała kontynuować "dziedzictwo" zmarłego syna, zachować z nim więź i sprawić, że przetrwa nazwisko ich rodziny. Dodatkowo uzasadniano, że Preet Inder wyraził zgodę na wykorzystanie swojego nasienia w celu posiadania dzieci.

"Nie był żonaty i nie miał żadnej partnerki. Zamierzał wykorzystać próbkę w celu posiadania dziecka. Kiedy zmarł, rodzice byli spadkobiercami zmarłego, a próbki nasienia były materiałem genetycznym i stanowiły majątek, rodzice mieli prawo do ich wydania" - podkreślił sąd.

3. Pośmiertna reprodukcja na świecie

Nie ma jednolitych międzynarodowych regulacji w kwestiii, czy powinno się pozwalać w przypadku śmierci członka rodziny na wykorzystanie jego nasienia.

Takie kraje, jak USA, Wielka Brytania, Japonia, Czechy i niektóre inne, zezwalają na pośmiertną reprodukcję za pisemną zgodą nieboszczyka. Australia dodatkowo nakłada roczną karencję - oczekiwanie po śmierci, aby opadły emocje. W wielu krajach jest to zabronione, np. we Francji, Włoszech, Szwecji, Szwajcarii, na Węgrzech i w Słowacji oraz w Malezji czy Pakistanie.

Sąd w uzasadnieniu korzystnej dla hinduskiej pary decyzji podał kilka przypadków pośmiertnej reprodukcji. W 2018 r. 48-letnia Hinduska doczekała się wnuków - bliźniąt dzięki macierzyństwu zastępczemu. Wykorzystała nasienie swojego 27-letniego syna, który zmarł na raka mózgu w Niemczech.

Rok później sąd w USA zezwolił rodzicom 21-letniego kadeta wojskowego, który zginął w wypadku na nartach, na wykorzystanie jego zamrożonego nasienia. W 2002 r. rodzice 19-letniego izraelskiego żołnierza zabitego w Strefie Gazy także uzyskali pozwolenie na wykorzystanie nasienia swojego syna w podobnym celu.

Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze