Trwa ładowanie...

Nietrzymanie moczu a poród

Avatar placeholder
Radosław Rogalski 22.05.2017 13:34
Nietrzymanie moczu a poród
Nietrzymanie moczu a poród

W czasie ciąży wiele tkanek i mięśni, w tym mięśnie dna miednicy, ulegają rozciągnięciu. Przyczyną tego są zarówno zmiany hormonalne, jak również ciężar rozwijającego się dziecka. Również w trakcie porodu mięśnie dna miednicy są dodatkowo rozciągane, co skutkuje ich osłabieniem. Mięśnie te pełnią ważną rolę w kontrolowaniu wydalania moczu. W przypadku ich znacznego rozciągnięcia może dojść do trudności w utrzymaniu moczu. U wielu kobiet po porodzie dochodzi do niekontrolowanego wycieku moczu, na przykład podczas kichania, kaszlu czy podnoszenia przedmiotów. Zazwyczaj ilość popuszczanego moczu jest niewielka, jednak jest to bardzo krępująca i stresująca dolegliwość przeszkadzająca w codziennym funkcjonowaniu.

spis treści

1. Ryzyko pojawienia się nietrzymania moczu po porodzie

Dużo bardziej narażone na problemy z niekontrolowanymi wyciekami moczu są kobiety, u których objawy pojawiły się w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży. Prawdopodobieństwo wystąpienia nietrzymania moczu zwiększa się w przypadku długiego porodu, dużej wagi dziecka oraz zabiegów położniczych. Popuszczanie moczu zaraz po porodzie może być również przejściowym efektem zastosowanego znieczulania. W niektórych przypadkach nietrzymanie moczu mija samoczynnie po kilku dniach od porodu w innych potrafi utrzymywać się kilka miesięcy lub przejść w stan przewlekły. Dlatego, gdy pojawią się pierwsze objawy, należy skonsultować się z lekarzem i rozpocząć właściwą terapię.

Problemy z nietrzymaniem moczu mogą mieć kobiety, które rodziły bardzo długo
Problemy z nietrzymaniem moczu mogą mieć kobiety, które rodziły bardzo długo (123RF)

2. Sposoby na nietrzymanie moczu

Zobacz film: "Jak uniknąć komplikacji okołoporodowych?"

Leczenie nietrzymania moczu bardzo często ogranicza się do wykonywania prostych ćwiczeń polegających na napinaniu mięśni dna miednicy. Ćwiczenia należy wykonywać w seriach kilka razy na dobę przez okres około trzech miesięcy. Zaniechanie ćwiczeń najczęściej skutkuje powtórnym osłabieniem mięśni i nawrotem schorzenia.

3. Co jeszcze oprócz ćwiczeń?

Częstym błędem w momencie wystąpienia nietrzymania moczu jest powstrzymywanie się od spożywania płynów. Oczywiście, pijąc mniej, również oddajemy mniejsze ilości moczu, jednak to nie rozwiązuje problemu. Spożywanie małych ilości płynów prowadzi do zastoju moczu, a w konsekwencji do stanów zapalnych pęcherza moczowego. Aby zmniejszyć objawy nietrzymania moczu, należy zrezygnować ze spożywania kawy, która ma działanie moczopędne.

Musisz to wiedzieć

W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie metod inwazyjnych. Decyzje o takiej metodzie leczenia może podjąć jedynie urolog. Najczęściej stosowaną metodą inwazyjną w przypadku nietrzymania moczu jest plastyka krocza. W ostatnich latach coraz popularniejsze, zwłaszcza wśród młodych mam, są zabiegi laserowe polegające na naprawieniu uszkodzonych tkanek.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze