Trwa ładowanie...

Nieszczęśliwe matki częściej rozmawiają ze swoimi synami

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
20.04.2021 16:17
Kobiety, którym nie układa się w związku, częściej rozmawiają z synami
Kobiety, którym nie układa się w związku, częściej rozmawiają z synami (iStock)

Matki, którym nie układa się w związku, spędzają więcej czasu na rozmowach ze swoimi niemowlętami - ale według nowego badania tylko jeśli dziecko jest chłopcem.

spis treści

To wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Cambridge.

1. Relacja rodziców wpływają na rozwój dziecka

Powszechnie wiadomo, że relacje między rodzicami przenoszą się też na dzieci i mogą wpływać również na ich prawidłowy rozwój. Pojawienie się dziecka wymaga od obojga partnerów rezygnacji z dotychczasowego sposobu życia. Wiele matek bierze na siebie większość obowiązków związanych z wychowaniem dzieci, zwłaszcza w pierwszych latach życia. To obciążenie często negatywnie wpływa na jej relację z ojcem dziecka.

Obserwacje psychologów potwierdzają, że dobra atmosfera w rodzinie pozytywnie wpływa na rozwój dzieci, a nawet na ich osiągnięcia w nauce. Naukowcy postanowili sprawdzić, czy i jakie znaczenie mają dla maluchów rozmowy z rodzicami.

2. Mamy rozczarowane partnerami przerzucają uczucia na synów

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 1"

Badacze z Centre for Family Research na Universytecie Cambridge analizowali 93 pary rodziców, którzy mają pierwsze dziecko i ich interakcje z niemowlętami. Badani byli pytani również o jakość ich związku i o to, czy są szczęśliwi. Z drugiej strony rejestrowano "rozmowę" rodzic-niemowlę, w naturalnych otoczeniu, w czasie kiedy rodzice byli w domu.

3. Smutna mama mówi więcej

Naukowcy wykorzystali system automatycznej analizy częstotliwości wypowiadania przez dorosłych słów skierowanych do niemowlęcia oraz "rozmów" między rodzicem a dzieckiem.

Na tej podstawie odkryli, że im większe niezadowolenie ze związku zgłaszała para, tym częściej matka rozmawiała z dzieckiem. Matki, które oceniały jakość swojej relacji jako "niską", używały około 35 proc. więcej słów niż kobiety, które deklarowały, że ich związek jest "średni".

Popraw relacje z małżonkiem w 7 prostych krokach
Popraw relacje z małżonkiem w 7 prostych krokach [9 zdjęć]

Podobnie jak roślina, związek wymaga codziennej pielęgnacji i uwagi, aby być zdrowym. Szczęśliwe małżeństwo

zobacz galerię

Wyniki badań zostały opublikowane w Journal of Family Psychology.

Badacze nie analizowali samej treści rozmowy matka-niemowlę, więc nie można stwierdzić, czy matka skarżyła się swojemu dziecku, czy mówiła tylko pozytywnie.

Autorzy badania uważają, że być może w ten sposób matki próbują zrekompensować sobie kiepskie relacje z partnerem. Zachowania te dotyczą tylko relacji matka – syn. Być może w przypadku córek matki postrzegają je jako mini wersje samych siebie, a oparcia szukają w męskim potomku.

4. Ojcowie rzadziej rozmawiają z dziećmi

Ojcowie znacznie rzadziej rozmawiali z niemowlętami i to bez względu na płeć dziecka. Ilość interakcji z dziećmi nie miała związku z deklarowaną wcześniej jakością relacji małżeńskiej. Nagrania były zrobione w dniu, kiedy obydwoje rodziców było w domu.

Jednym z powodów takich zachowań może być fakt, że to matka bierze na siebie więcej obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem, takich jak karmienie czy zmiana pieluchy. Mają więc więcej czasu na bezpośrednią komunikację z dzieckiem.

5. Wspólny czas to najlepszy prezent dla dziecka

Brytyjscy naukowcy podkreślają, że interakcja rodzic-dziecko jest ważna dla harmonijnego rozwoju malucha. Szczególną rolę odgrywają rozmowy. Pozwalają na rozwój prawidłowej mowy dziecka. Ważne, by w nadmiarze codziennych obowiązków znaleźć czas na rozmowę z dziećmi np. poczas posiłku albo przed usypianiem. To najlepsza inwestycja we wspólne relacje i sposób na zbudowanie zaufania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze