Trwa ładowanie...

Nieszczęśliwe matki częściej rozmawiają ze swoimi synami

Matki, którym nie układa się w związku, spędzają więcej czasu na rozmowach ze swoimi niemowlętami - ale według nowego badania tylko jeśli dziecko jest chłopcem. To wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Cambridge.

Zobacz film: "Kobiety, które wybierają toksycznych mężczyzn. Psycholog tłumaczy zachowanie Doroty"

1. Relacja rodziców wpływają na rozwój dziecka

Powszechnie wiadomo, że relacje między rodzicami przenoszą się też na dzieci i mogą wpływać również na ich prawidłowy rozwój. Pojawienie się dziecka wymaga od obojga partnerów rezygnacji z dotychczasowego sposobu życia. Wiele matek bierze na siebie większość obowiązków związanych z wychowaniem dzieci, zwłaszcza w pierwszych latach życia. To obciążenie często negatywnie wpływa na jej relację z ojcem dziecka.

Obserwacje psychologów potwierdzają, że dobra atmosfera w rodzinie pozytywnie wpływa na rozwój dzieci, a nawet na ich osiągnięcia w nauce. Naukowcy postanowili sprawdzić, czy i jakie znaczenie mają dla maluchów rozmowy z rodzicami.

2. Mamy rozczarowane partnerami przerzucają uczucia na synów

Badacze z Centre for Family Research na Universytecie Cambridge analizowali 93 pary rodziców, którzy mają pierwsze dziecko i ich interakcje z niemowlętami. Badani byli pytani również o jakość ich związku i o to, czy są szczęśliwi. Z drugiej strony rejestrowano "rozmowę" rodzic-niemowlę, w naturalnych otoczeniu, w czasie kiedy rodzice byli w domu.

3. Smutna mama mówi więcej

Naukowcy wykorzystali system automatycznej analizy częstotliwości wypowiadania przez dorosłych słów skierowanych do niemowlęcia oraz "rozmów" między rodzicem a dzieckiem.

Na tej podstawie odkryli, że im większe niezadowolenie ze związku zgłaszała para, tym częściej matka rozmawiała z dzieckiem. Matki, które oceniały jakość swojej relacji jako "niską", używały około 35 proc. więcej słów niż kobiety, które deklarowały, że ich związek jest "średni".

Popraw relacje z małżonkiem w 7 prostych krokach
Popraw relacje z małżonkiem w 7 prostych krokach [9 zdjęć]

Podobnie jak roślina, związek wymaga codziennej pielęgnacji i uwagi, aby być zdrowym. Szczęśliwe małżeństwo...

zobacz galerię

Wyniki badań zostały opublikowane w Journal of Family Psychology.

Badacze nie analizowali samej treści rozmowy matka-niemowlę, więc nie można stwierdzić, czy matka skarżyła się swojemu dziecku, czy mówiła tylko pozytywnie.

Autorzy badania uważają, że być może w ten sposób matki próbują zrekompensować sobie kiepskie relacje z partnerem. Zachowania te dotyczą tylko relacji matka – syn. Być może w przypadku córek matki postrzegają je jako mini wersje samych siebie, a oparcia szukają w męskim potomku.

4. Ojcowie rzadziej rozmawiają z dziećmi

Ojcowie znacznie rzadziej rozmawiali z niemowlętami i to bez względu na płeć dziecka. Ilość interakcji z dziećmi nie miała związku z deklarowaną wcześniej jakością relacji małżeńskiej. Nagrania były zrobione w dniu, kiedy obydwoje rodziców było w domu.

Jednym z powodów takich zachowań może być fakt, że to matka bierze na siebie więcej obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem, takich jak karmienie czy zmiana pieluchy. Mają więc więcej czasu na bezpośrednią komunikację z dzieckiem.

5. Wspólny czas to najlepszy prezent dla dziecka

Brytyjscy naukowcy podkreślają, że interakcja rodzic-dziecko jest ważna dla harmonijnego rozwoju malucha. Szczególną rolę odgrywają rozmowy. Pozwalają na rozwój prawidłowej mowy dziecka. Ważne, by w nadmiarze codziennych obowiązków znaleźć czas na rozmowę z dziećmi np. poczas posiłku albo przed usypianiem. To najlepsza inwestycja we wspólne relacje i sposób na zbudowanie zaufania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.