Trwa ładowanie...

Wszystko, co może was zaskoczyć po pojawieniu się dziecka

Narodziny dziecka sprawiają, że przed jego rodzicami otwierają się nagle wrota do zupełnie nowego życia i nieznanych wcześniej doświadczeń. Wiele z nich to miłe niespodzianki, ale niektóre są przykrym zaskoczeniem.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

1. Smółka, czyli niespodzianka na dzień dobry

Zdjęcie

Zdjęcie autorstwa bradleypjohnson / CC BY 2.0

Każdy rodzic wie, że noworodek będzie brudził dziesiątki pieluch, ale pierwsza kupa, czyli tak zwana smółka, zawsze robi wrażenie. Czego jednak spodziewać się po mieszaninie płynu owodniowego, śluzu i żółci...?

2. Gdzie on jest?

Zdjęcie

Zdjęcie autorstwa Eli Christman / CC BY 2.0

Pozostałość po pępowinie (tzw. kikut pępowinowy) wysycha i odpada między siódmym a dwudziestym pierwszym dniem życia dziecka. Dopóki stoi dzielnie na straży pępka dziecka, rodzice niecierpliwie czekają na moment, w którym w końcu odpadnie. Gdy to już się stanie, z reguły przez kilka godzin nie sposób go odnaleźć (najczęściej leży samotnie pod przewijakiem).

3. Tyle wysiłku na nic...

Zdjęcie

Zdjęcie autorstwa warrenski / CC BY-SA 2.0

W kwestii dekoracji pokoju dziecięcego doświadczeni rodzice wiedzą jedno – im więcej czasu i pieniędzy poświęcamy na przygotowanie pokoju marzeń, tym większe jest prawdopodobieństwo, że niemowlę będzie spało w pokoju rodziców. Nie oznacza to jednak, że mamy odebrać sobie przyjemność urządzania pokoju malca. Wręcz przeciwnie, warto zadbać o to, by królestwo niemowlaka prezentowało się godnie. Pastelowe ściany, obrazki ze zwierzątkami, pluszaki na półkach – to wszystko sprawia, że przebywanie w pokoju dziecka to sama przyjemność

4. Nic, co ludzkie, nie jest mi obce

Zdjęcie

Zdjęcie autorstwa Chalky Lives / CC BY 2.0

Codzienny, czasem zbyt bliski, kontakt z płynami ustrojowymi dziecka sprawia, że uczucie obrzydzenia u rodziców... znika. Dlaczego tak dobrze radzą sobie na widok kupy dziecka i bez marudzenia wycierają buzię śliniącego się malca? Fakt ten możemy tłumaczyć sobie bezgraniczną miłością do dziecka, ale bliższe prawdy jest stwierdzenie, że uodpornienie się na przykre widoki i zapachy to jedyny sposób na przetrwanie okresu niemowlęcego.

5. Dziecko, czyli Miłość Twojego Życia

Zdjęcie

kzenon / 123RF

Przyszli rodzice słyszą to stale, a po narodzinach dziecka mają okazję przekonać się na własnej skórze, że nic – naprawdę nic – nie może równać się uczuciu miłości, jakie odczuwamy w stosunku do swojego potomka. Niektórzy porównują je do ciepła i szczęścia, które wypełnia ich od stóp do głów, inni przyznają, że brak im słów na wyrażenie emocji, które wzbudza w nich mała córeczka lub synek.

6. Taki mały, a taki mądry

Zdjęcie

Zdjęcie autorstwa nathaniel stern / CC BY 2.0

Tempo, w jakim maluszki uczą się nowych rzeczy i zdobywają kolejne umiejętności, może sprawić nie lada niespodziankę, zwłaszcza tym rodzicom, którzy rośli w przekonaniu, że do piątego roku życia z dzieckiem nie ma w zasadzie zbyt dużo kontaktu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.