Trwa ładowanie...

Niepokojące wyniki badań. Tak zmienił się mózg nastolatków

Avatar placeholder
05.01.2024 07:08
Wpływ pandemii na mózg nastolatków
Wpływ pandemii na mózg nastolatków (East News)

Grupa amerykańskich badaczy przeprowadziła eksperyment w celu sprawdzenia, jak pandemia koronawirusa wpłynęła na strukturę mózgu młodych ludzi. Wyniki są druzgocące.

spis treści

1. Obserwacja mózgu

Neva Corrigan oraz jej zespół z Uniwersytetu Waszyngtona w Seattle w USA sprawdzili, jak pandemia Covid-19 wpłynęła na rozwój mózgu.

Celem było zbadanie, czy długotrwały stres oraz izolacja mają wpływ na ten organ. Wyniki badań są dosyć niepokojące, ale konieczne jest ich kontynuowanie. Póki co nie wiadomo, czy taki efekt będzie się utrzymał.

Pierwsze badanie, które polegało na skanowaniu mózgu, zostało przeprowadzone w 2018 roku. Łącznie wzięło w nim udział 109 młodych ludzi w przedziale wiekowym od dziewięciu do 17 lat.

Zobacz film: "Niemowlę prawie umarło przez pocałunek"

Trzy lata później, podczas pandemii koronawirusa, powtórzono badanie, lecz na innej grupie nastolatków. W tym przypadku przebadano 54 osoby w wieku 12-16 lat.

Uczestnicy pierwszego i drugiego badania byli o zbliżonym statusie społeczno-ekonomicznym i pochodzili z tego samego obszaru geograficznego. Celem badania było zweryfikowanie, czy trudne doświadczenia związane z izolacją społeczną i stresem - wynikającym z pandemii - wpłynęły na rozwój mózgu młodych ludzi.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay )

2. Niepokojące wnioski

Do jakich wniosków doszli amerykańscy naukowcy? Ich zdaniem światowa pandemia przyczyniła się do zmniejszenia grubości kory mózgowej. Co ciekawe, zjawisko to dotyczyło głównie mózgów dziewcząt.

- Nie jesteśmy pierwszą grupą, która zgłasza zmniejszenie grubości kory mózgowej u nastolatków, co związane jest z pandemią Covid-19. Jest to jednak pierwsze badanie, które wykazało takie różnice między płciami - mówił Neva Corrigan cytowana przez newscientist.com, gdzie opisano wyniki badań.

Uśredniając, zmniejszanie kory mózgowej u młodych dziewcząt było tożsame ze starzeniem się o około cztery lata. W przypadku chłopców zanik był mniejszy i wynosił ok. dwóch lat.

To jednak nie wszystko. W żeńskim gronie zanik nastąpił w 35 regionach mózgu, natomiast w męskim zaledwie w trzech. W tym pierwszym przypadku uszkodzenia dotknęły obszarów mózgu zajmujących się przetwarzaniem informacji wizualnych, głównie tych związanych z twarzą.

Jedyne, co łączyło chłopców i dziewczęta, to zauważone przyspieszone ścieńczanie prawej i lewej bocznej kory potylicznej, czyli obszarów odpowiadających za rozpoznawanie obiektów. Takie zjawisko może być przyczyną problemów natury psychicznej, w tym depresji. Nie wiadomo jednak, czy efekt zaniku kory mózgowej będzie trwały czy tymczasowy. Niezbędne jest więc kontynuowanie badań w tym zakresie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze