Trwa ładowanie...

Może trwale uszkodzić mózg dziecka. Ekspert ostrzega

Avatar placeholder
Aleksandra Iwańczuk 29.09.2023 12:16
Mogą powodować zmiany w mózgu i problemy behawioralne. Pamiętaj o tym, zanim dasz go dziecku
Mogą powodować zmiany w mózgu i problemy behawioralne. Pamiętaj o tym, zanim dasz go dziecku (Getty Images)

Psycholog alarmuje, że nadmierna ekspozycja małych dzieci na ekrany urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony, może mieć negatywne skutki dla ich rozwoju. Do 13. roku życia mózg dziecka nie jest w stanie poradzić sobie z "wyzwaniami", które stawiają przed nim smartfony. Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę, że urządzenia elektroniczne mogą działać na dzieci podobnie jak narkotyki.

spis treści

1. Urządzenia jak narkotyki

Międzynarodowe towarzystwa psychologiczne zalecają, aby dzieci spędzały maksymalnie trzy godziny dziennie przed ekranem. Niestety, statystyki pokazują, że polskie dzieci spędzają przed ekranem aż dziewięć godzin dziennie.

Jeśli dziecko już korzysta ze smartfona, rodzice powinni wprowadzić ograniczenia czasowe. Korzystanie z urządzenia powinno być zakazane na co najmniej godzinę przed snem. Dzieci do 2. roku życia nie powinny w ogóle korzystać z urządzeń elektronicznych.

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"

Starsze pociechy mogą spędzać przed ekranem maksymalnie dwie godziny dziennie, ale nie chodzi tylko o interaktywne korzystanie z urządzenia, na przykład gry, ale także o oglądanie bajek.

Międzynarodowe towarzystwa psychologiczne i pedagogiczne zalecają, aby nastolatkowie do 18. roku życia nie spędzali więcej niż trzy godziny dziennie przed ekranem. Badanie przeprowadzone przez Fundację Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii na przełomie lat 2021 i 2022 na próbie 5 tys. polskich nastolatków wykazało, że spędzali oni średnio dziewięć godzin dziennie przed ekranem, a w weekendy nawet sześć godzin.

2. Telefon to zły prezent

Dzieci zbyt wcześnie otrzymują smartfony, często już w wieku siedmiu lat. Wielu rodziców decyduje się na podarowanie dziecku smartfona lub tabletu np. na I Komunię Świętą. Niestety, wielu z nich nie jest w stanie kontrolować czasu, jaki ich dziecko spędza z urządzeniem. Smartfon to najgorszy możliwy prezent komunijny.

Długoterminowym celem powinna być zmiana kultury w Polsce. Chodzi o to, aby normą stało się nieposiadanie smartfona przez dziecko i aby brak takiego urządzenia nie powodował wykluczenia dziecka z grupy rówieśniczej. Według psychologa, dziecko powinno zacząć korzystać ze smartfona dopiero pod koniec szkoły podstawowej lub na początku szkoły średniej.

Psycholog Bogna Białecka zwraca uwagę, że próba uspokojenia dziecka poprzez włączenie mu bajki na smartfonie przynosi tylko chwilowe rezultaty. Jeśli dziecko jest nadpobudliwe, po wyłączeniu bajki będzie jeszcze bardziej niespokojne.

Dziecko, które ogląda bajkę na smartfonie, może wydawać się skupione, ale rodzice często nie zdają sobie sprawy, jakie procesy neurobiologiczne zachodzą w tym czasie w mózgu dziecka. Mogą one pogłębiać ten problem.

Zdaniem ekspertów, lepszym pomysłem na prezent dla dziecka jest książka lub komiks. Jeśli rodzic chce mieć kontakt ze starszym dzieckiem, lepiej jest kupić mu zwykły telefon, bez dostępu do internetu i gier.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze