Trwa ładowanie...

Niedziela Palmowa. Jak jest jej historia?

Niedziela Palmowa to w tradycji chrześcijańskiej szósta niedziela wielkiego postu - czasu oczekiwania na Zmartwychwstanie Jezusa. Rozpoczyna Wielki Tydzień przed Wielkanocą. W czasie mszy świętych tego dnia odbywa się uroczyste święcenie kolorowych palm, ale czy wiemy, skąd wziął się ten zwyczaj? Jakie są przesądy związane z Niedzielą Palmową?

Zobacz film: "Opakowanie ma znaczenie. Sposoby na pakowanie prezentów"

spis treści

1. Historia Niedzieli Palmowej

Inaczej zwana Niedzielą Męki Pańskiej, Kwietną lub Wierzbną, Niedziela Palmowa jest to chrześcijańskie święto ruchome, które wypada dokładnie 7 dni przed Wielkanocą.

Tradycja wielkanocna świętowania Niedzieli Palmowej została ustanowiony na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy. Dzień ten rozpoczyna Wielki Tydzień, który ma być czasem wyciszenia, skupienia i przeżywania męki Jezusa.

Pierwsze wzmianki o niej pojawiły się w IV wieku w dzienniku pątniczki Egerii. W Polsce jest obchodzona od czasów średniowiecza.

W 1986 roku Papież Jan Paweł II ustanowił, że w Niedzielę Palmową jednocześnie świętujemy Światowy Dzień Młodzieży.

Co dzieci wiedzą o świętach wielkanocnych? Sonda WP Parenting
Co dzieci wiedzą o świętach wielkanocnych? Sonda WP Parenting

[Wielkanoc tuż-tuż. Trwają ostatnie gorączkowe przygotowania do najważniejszych świąt w roku. Jak to...

przeczytaj artykuł

2. Rodzaje palm wielkanocnych

W Polsce możemy spotkać przede wszystkim 3 charakterystyczne typy palm wielkanocnych. Są to:

  • palmy kurpiowskie - wykonane z ręcznie robionych, bibułowych kwiatów, przymocowanych do leszczynowego pręta, dodatkowo oplecionego jałowcem, borówką lub bukszpanem; zwykle o długości od 2 do 10 metrów;
  • palmy wileńskie - wykonane z różnych rodzajów drobnych kwiatów i traw, suszonych i barwionych na różne kolory, owiniętych ciasno wokół kijka, popularne przede wszystkim w dużych miastach, ich długość wynosi od 20 do 70 cm;
  • palmy z południa Polski - pręty wierzbowe, leszczynowe lub wiklinowe o długości kilkunastu metrów, przewiązane rzemieniem lub szpagatem, na górze znajdują się czuby z bazi, bukszpanu, sztucznych kolorowych kwiatów oraz doczepiane kolorowe wstążki.
Tradycje Wielkanocne - dawniej i dziś
Tradycje Wielkanocne - dawniej i dziś

Tradycje wielkanocne i zwyczaje ludowe związane z tymi świętami towarzyszą nam od setek lat. Część z...

przeczytaj artykuł

3. Przesądy związane z Niedzielą Palmową

Dawniej istniało wiele przesądów, nawiązujących do Niedzieli Palmowej. Oto niektóre z nich:

  • z poświęconych palemek wyjmowano gałązki wierzbowe, tworząc z nich krzyżyki, a następnie zatykano je w glebie na zasianych polach - działanie to miało uchronić przyszłe zbiory przed burzami, suszą, itd.;
  • połknięcie bazi z poświęconej palemki gwarantowało brak chorób gardła i bólu głowy, miał być to też zabieg magiczny, dający płodność;
  • palmy nie mogły być trzymane "do góry nogami", aby krowy się nie gziły;
  • poświęcone palmy wtykano za święte obrazy w domu, zimą zaś je spalano, aby użyć popiołu w czasie następnej Środy Popielcowej.

4. Kiedy Niedziela Palmowa wypada w 2021 roku?

Niedziela Palmowa wypada każdego roku między 15 marca a 18 kwietnia. W 2021 roku będziemy ją obchodzić 28 marca.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.