Trwa ładowanie...

Niebezpieczne wózki dla dzieci

 Ewa Rycerz
15.11.2019 09:25
Niebezpieczne wózki dla dzieci
Niebezpieczne wózki dla dzieci (123RF)

Nawet 17 tys. dzieci rocznie doznaje urazów spowodowanych przewożeniem w niebezpiecznym wózku lub noszeniem w nieprawidłowy sposób - alarmuje Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP).

Instytucja opublikowała właśnie raport o urazach dziecięcych. Z dokumentu wynika, że w ciągu 20 lat tylko w Stanach Zjednoczonych prawie 362 tys. dzieci doznało uszczerbku na zdrowiu, którego przyczyną był wózek nie spełniający norm bezpieczeństwa lub niebezpieczne nosidełko.

Amerykańska Akademia Pediatrii szacuje, że większość z tych dzieci nie ukończyła piątego roku życia. Aż 52,4 proc. ofiar wypadków związanych z nieprawidłowym użytkowaniem wózka stanowią chłopcy, w 42 proc. są to niemowlęta poniżej roku życia.

W efekcie wypadków dzieci najczęściej raniły sobie głowę (43 proc.) oraz twarz (31 proc.). Aż 39 proc. wszystkich urazów diagnozowano jako "uraz tkanki miękkiej", co oznacza stłuczenia, otarcia, skaleczenia otwarte. 26 proc. stanowiły urazy mózgu lub kontuzje mięśni, stawów i kości.  

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

W przypadku nosideł było podobnie. W wypadkach częściej poszkodowani byli chłopcy. Dzieci najczęściej raniły sobie głowę (61,5 proc.) i twarz (24,7 proc).

Doświadczały też uszkodzeń tkanek miękkich i innych kontuzji. Wypadki z udziałem nosideł częściej kończyły się hospitalizacją niż te spowodowane przez wózki.  

1. Zwróć uwagę na normy bezpieczeństwa

Aby wózek dziecięcy został dopuszczony do sprzedaży musi spełniać szereg norm. Określone one zostały w dokumentcie PN-En 1888:2012. Co zakładają?

Przede wszystkim producent musi stosować w poszyciu wózka materiały niepalne. Wszelkie inne elementy nie mogą zawierać większych ilości metali ciężkich, wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych ani ftalanów.

Oprócz tego, dokument zakłada, że konstrukcja wózka musi być tak wykonana, by nie wystawały z niej żadne ostre krawędzie ani inne części. Z kolei zapięcia powinny obowiązkowo mieć taki element, który umożliwi przypięcie dziecka od strony oparcia oraz siedzenia (w kroczu). Każdy system przypięcia powinien mieć możliwość regulacji.

Łatwo dostępne dla rodzica, ale ukryte dla dziecka i sprawne - takie powinny być hamulce w wózku. To również wymóg, który musi spełnić wózek.

Ważną rzeczą jest takżę brak możliwości samodzielnego złożenia się wózka. Jeśli wózek się składa, producent jest zobowiązany zastosować przynajmniej jeden mechanizm blokujący samoistne złożenie w trakcie jazdy.

W ulotce dołączonej do sprzętu powinnien znaleźć się wykaz norm i certyfikatów, które spełnia produkt. Dołączone muszą być też ostrzeżenia dla rodziców przed niewłaściwym użytkowaniem.

2. Miliony wózków wycofano ze sprzedaży

Mimo rygorystycznych wymogów, na rynek trafiają czasem wózki dziecięce nie spełniające kryteriów. W 2010 roku znana firma Graco musiała wycofać z handlu aż 2 miliony wózków na całym świecie. Powód? Czworo dzieci udusiło się -wyślizgnęły się i zahaczyły o szelki lub zapięcie siedziska.

Kolejne 5 milionów wózków wycofano dwa lata temu po tym, jak rodzice zaczęli zgłaszać incydenty o przytrzaśnięciu palców przez dzieci, co miało swoją przyczynę w niesprawnych mechanizmach blokujących ruchome elementy.

Z kolei w marcu 2015 roku z rynku zniknęło około 10 tys. wózków Hauck. Wykryto w nich niedozwolone substancje. Produkty były sprzedawane także w Polsce.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze