Niebezpieczne wózki dla dzieci

Nawet 17 tys. dzieci rocznie doznaje urazów spowodowanych przewożeniem w niebezpiecznym wózku lub noszeniem w nieprawidłowy sposób - alarmuje Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP).

Instytucja opublikowała właśnie raport o urazach dziecięcych. Z dokumentu wynika, że w ciągu 20 lat tylko w Stanach Zjednoczonych prawie 362 tys. dzieci doznało uszczerbku na zdrowiu, którego przyczyną był wózek nie spełniający norm bezpieczeństwa lub niebezpieczne nosidełko.

Polecane wideo:

Amerykańska Akademia Pediatrii szacuje, że większość z tych dzieci nie ukończyła piątego roku życia. Aż 52,4 proc. ofiar wypadków związanych z nieprawidłowym użytkowaniem wózka stanowią chłopcy, w 42 proc. są to niemowlęta poniżej roku życia.

W efekcie wypadków dzieci najczęściej raniły sobie głowę (43 proc.) oraz twarz (31 proc.). Aż 39 proc. wszystkich urazów diagnozowano jako "uraz tkanki miękkiej", co oznacza stłuczenia, otarcia, skaleczenia otwarte. 26 proc. stanowiły urazy mózgu lub kontuzje mięśni, stawów i kości.  

W przypadku nosideł było podobnie. W wypadkach częściej poszkodowani byli chłopcy. Dzieci najczęściej raniły sobie głowę (61,5 proc.) i twarz (24,7 proc).

Doświadczały też uszkodzeń tkanek miękkich i innych kontuzji. Wypadki z udziałem nosideł częściej kończyły się hospitalizacją niż te spowodowane przez wózki.  

Zwróć uwagę na normy bezpieczeństwa

Aby wózek dziecięcy został dopuszczony do sprzedaży musi spełniać szereg norm. Określone one zostały w dokumentcie PN-En 1888:2012. Co zakładają?

Przede wszystkim producent musi stosować w poszyciu wózka materiały niepalne. Wszelkie inne elementy nie mogą zawierać większych ilości metali ciężkich, wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych ani ftalanów.

Oprócz tego, dokument zakłada, że konstrukcja wózka musi być tak wykonana, by nie wystawały z niej żadne ostre krawędzie ani inne części. Z kolei zapięcia powinny obowiązkowo mieć taki element, który umożliwi przypięcie dziecka od strony oparcia oraz siedzenia (w kroczu). Każdy system przypięcia powinien mieć możliwość regulacji.

Łatwo dostępne dla rodzica, ale ukryte dla dziecka i sprawne - takie powinny być hamulce w wózku. To również wymóg, który musi spełnić wózek.

Ważną rzeczą jest takżę brak możliwości samodzielnego złożenia się wózka. Jeśli wózek się składa, producent jest zobowiązany zastosować przynajmniej jeden mechanizm blokujący samoistne złożenie w trakcie jazdy.

W ulotce dołączonej do sprzętu powinnien znaleźć się wykaz norm i certyfikatów, które spełnia produkt. Dołączone muszą być też ostrzeżenia dla rodziców przed niewłaściwym użytkowaniem.

Miliony wózków wycofano ze sprzedaży

Mimo rygorystycznych wymogów, na rynek trafiają czasem wózki dziecięce nie spełniające kryteriów. W 2010 roku znana firma Graco musiała wycofać z handlu aż 2 miliony wózków na całym świecie. Powód? Czworo dzieci udusiło się -wyślizgnęły się i zahaczyły o szelki lub zapięcie siedziska.

Kolejne 5 milionów wózków wycofano dwa lata temu po tym, jak rodzice zaczęli zgłaszać incydenty o przytrzaśnięciu palców przez dzieci, co miało swoją przyczynę w niesprawnych mechanizmach blokujących ruchome elementy.

Z kolei w marcu 2015 roku z rynku zniknęło około 10 tys. wózków Hauck. Wykryto w nich niedozwolone substancje. Produkty były sprzedawane także w Polsce.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Melisa

Pati518 • ostatni post 3 tygodnie temu

2

Po porodzie

~młoda mama oli • ostatni post 3 tygodnie temu

3
Artykuły Bezpieczeństwo niemowlaka
Bezpieczeństwo niemowlaka

Bezpieczny sen dziecka

Bezpieczny sen dziecka

o bezpieczeństwo dziecka. Pomiędzy szczebelkami i innymi częściami łóżeczka a materacem nie może być wyczuwalnych przerw. Okazuje się, że najbardziej

Bezpieczeństwo niemowlaka

Actimel przedstawia ACTI - innowację w opiece nad dziećmi!

Przegrzane czy przechłodzone? Spocone czy nie? Wątpliwości, jak właściwie ubrać dziecko zimą, jest całe mnóstwo. Fora są pełne rad: temperaturę należy sprawdzać na karku, rączce czy nosku… rodzice nie są pewni czemu ufać. Teraz Actimel, zimowy pomocnik...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Ukradła dziecko i niezauważona wyszła ze szpitala

Ukradła dziecko i niezauważona wyszła ze szpitala

Kobieta ukradła dwudniowego noworodka. Dzięki nagraniu z kamer policja ma nadzieję schwytać podejrzaną i oddać dziecko zrozpaczonej matce. Do zdarzenia doszło w szpitalu w Indiach. Kobieta jest poszukiwana przez policję, a internauci masowo udostępniają...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Meble dla niemowlaka

Meble dla niemowlaka

Bezpieczne meble nie zastąpią uwagi poświęconej dziecku przez rodziców. Mogą jednak znacznie ułatwić rodzicom opiekę nad ruchliwym maluchem.

Bezpieczeństwo niemowlaka

Coraz więcej kontroli w żłobkach

Nieodpowiednio wykształcona kadra, za dużo dzieci w grupach, za długi czas opieki - to tylko niektóre z nieprawidłowości wykrytych podczas gminnych kontroli w żłobkach i klubach dziecięcych. Chociaż inspekcje się odbyły, placówki nie otrzymały żadnych...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Matka ostrzega przed używaniem smoczków

Matka ostrzega przed używaniem smoczków

wagę do bezpieczeństwa naszych produktów. Dlatego każdy produkt MAM przewyższa surowe normy amerykańskie i międzynarodowe oraz podlega bardzo dokładnym

Bezpieczeństwo niemowlaka

Rękoczyn Heimlicha - pierwsza pomoc przy zadławieniach

Jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków z udziałem dzieci. Zadławienie. By w jego wyniku nie doszło do śmierci, należy nauczyć się jednego ważnego chwytu ratunkowego o nazwie rękoczyn Heimlicha. Dowiedz się, na czym on polega. Zadławienie to nic...