Trwa ładowanie...

Zakazane w koszyczku. Wiele osób popełnia ten błąd

Avatar placeholder
23.03.2024 11:15
Te produkty nie powinny znaleźć się w wielkanocnym koszyczku
Te produkty nie powinny znaleźć się w wielkanocnym koszyczku (East News)

W wielkanocnym koszyczku nie może zabraknąć siedmiu tradycyjnych pokarmów o symbolicznym znaczeniu. Często jednak święcimy inne produkty, choć wcale nie powinniśmy ich zabierać do kościoła.

spis treści

1. Wielkanocna tradycja

Wspólne przygotowanie święconki to doskonały sposób na spędzenie czasu z dzieckiem i przybliżenie mu tradycji związanych z świętami wielkanocnymi. Malowanie pisanek i ozdabianie koszyczka zazwyczaj sprawia najmłodszym mnóstwo radości.

Niektórzy stawiają na klasykę i koszyczek ozdabiają jedynie białą serwetką oraz gałązkami bukszpanu, a wnętrze wypełniają tradycyjnymi potrawami. Inni jednak marzą o oryginalnej święconce i pragną, by wyróżniała się na tle pozostałych.

Zobacz film: "Jak prawidłowo ułożyć święconkę? Oto symbolika poszczególnych produktów"

Szczególnie dzieciom mnóstwo radości sprawia dodawanie elementów, które to im kojarzą się z Wielkanocą i ładnie prezentują się w koszyczku, choć w rzeczywistości z tymi świętami mają niewiele wspólnego.

Niektórzy mogą zwrócić uwagę, że podczas przygotowywania koszyczka, powinniśmy pamiętać o tradycji chrześcijańskiej. Czego więc nie powinniśmy zabierać ze sobą na święcenie pokarmów?

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay )

2. Czego nie wkładać do koszyczka?

Dzieciom czekoladowy zajączek jednoznacznie kojarzy się z Wielkanocą. Okazuje się jednak, że powinien być raczej zastąpiony barankiem, ponieważ zając głównie pojawia się w wierzeniach pogańskich, które zostały przez chrześcijańską kulturę zaadaptowane. Z kolei baranek to ofiara przebłagalna, o której wspomina już Stary Testament. Jest też utożsamiany z samym Jezusem, który - według wierzeń chrześcijan - oddał życie w intencji innych.

Do koszyczka raczej nie powinny też trafiać puchate kurczaczki i inne figurki. Można powiedzieć, że skoro jajko, to i kurczak ma rację bytu. Pluszaki i kolorowe ozdoby wielu osobom mogą wydać się nie na miejscu.

Ostatnim produktem, który często święcimy, choć nie powinniśmy, jest wódka. Do koszyczka nie trafia z inicjatywy dzieci, ale dorosłych świętujących zakończenie postu. Z tradycją chrześcijańską jednak nie ma nic wspólnego.

A co wchodzi w skład siedmiu obowiązkowych pokarmów w koszyczku? Według tradycji z XVIII wieku, w święconce powinno znajdować się jajko (symbol nowego życia), chleb, wędliny/kiełbasa, sól (chroniąca przed zepsuciem), pieprz, baba wielkanocna i baranek (symbol zmartwychwstania) oraz chrzan.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze