Trwa ładowanie...

Jakie słodycze dla dzieci na Wielkanoc? Tyle kalorii ma cukrowy baranek

Avatar placeholder
15.12.2023 12:33
Słodycze wielkanocne dla dzieci. Uważaj na jajka i zajączki
Słodycze wielkanocne dla dzieci. Uważaj na jajka i zajączki (GettyImages)

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, o czym na każdym kroku przypominają nam czekoladowe zajączki, baranki z cukru, czy kolorowe cukierki w kształcie pisanek. Nie sposób oprzeć się tym wielkanocnym słodyczom. Jak wybrać słodycze dla dziecka, żeby mu nie zaszkodzić?

spis treści

1. Szkodliwe składniki w słodyczach

Jak wynika z danych opublikowanych na rządowym portalu pacjent.gov.pl, aż 32 proc. polskich dzieci w wieku siedmiu do dziewięciu lat ma nadwagę lub otyłość. Na ten stan wpływa przede wszystkim niskiej jakości dieta oraz brak ruchu.

Niestety wszechobecne słodycze, kolorowe sztuczne barwniki, wyroby czekoladopodobne z dużą zawartością tłuszczów trans, które dosłownie zalewają sklepowe półki w okresie przedświątecznym, nie pomagają dzieciom i ich rodzicom w utrzymaniu prawidłowej diety.

Słodycze wielkanocne a dieta
Słodycze wielkanocne a dieta (GettyImages)

Robiąć świąteczne zakupy warto się zastanowić, czy na pewno potrzebujemy kupować słodycze, a jeśli nie wyobrażamy sobie bez nich świąt, przyjrzyjmy się ich jakości.

2. Ile kalorii ma baranek cukrowy?

Podając pociechom słodycze wielkanocne należy zwrócić szczególną uwagę na ich skład, a zwłaszcza na zawartość cukru oraz tłuszczów utwardzonych. To właśnie te związki są najbardziej szkodliwe dla zdrowia.

Magazyn naukowy "Cell Metabolism" opublikował badanie, w którym udowodniono, że codzienne spożywanie produktów z dużą zawartością cukru i tłuszczów trans oddziałuje na układ nagrody w mózgu, co jest prostą drogą do uzależnienia od niezdrowej żywności, a także problemów zdrowotnych: otyłości, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2, czy zaburzeń hormonalnych.

"Częste spożywanie produktów słodzonych wiąże się z ryzykiem rozwoju próchnicy. Próchnica i przedwczesna utrata zębów znacznie wcześniej obserwowana jest u dzieci spożywających słodycze kilka razy dziennie, niż u tych, które spożywają je rzadko" - alarmuje prof. Longina Kłosiewicz- Latoszek na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

Zobacz film: "Nadwaga i otyłość to coraz powszechniejszy problem"

Ponadto dzieciom nadużywającym cukru grożą również problemy natury psychicznej: niższa samoocena, czy problemy z koncentracją i przyswajaniem wiedzy. Dlatego też według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) powinno się ograniczyć spożycie cukru do 200 kcal dziennie (ok. 10 łyżeczek). Tymczasem jeden baranek cukrowy, po którego sięgamy w ramach słodkiej przekąski między posiłkami, to nawet 250 kcal.

3. Produkty niskiej jakości

A co z tłuszczami utwardzonymi trans? Najczęściej można je spotkać w produktach z czekoladą, ponieważ producenci stosują utwardzone oleje roślinne jako tańszy zamiennik tłuszczu kakaowego i mlecznego.

To właśnie tłuszcze trans odpowiadają za zwiększenie stężenia złego cholesterolu LDL we krwi, a co za tym idzie wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych takich jak: przewlekły stan zapalny, zespół metaboliczny, czy miażdżyca. Dlatego też WHO zaleca, by tłuszcze trans nie przekraczały więcej niż dwa proc. energii dostarczanej z codziennej diety.

zająć wielkanocny
zająć wielkanocny (Getty Images)

Zatem co zaproponować dzieciom zamiast typowych wielkanocnych słodyczy? Najzdrowszym rozwiązaniem będą świeże owoce, domowy kisiel lub galaretka. Warto jednak pamiętać, że święta to czas, w którym można zadbać o odrobinę słodkiej przyjemności i sięgnąć po słodycze z dobrym, sprawdzonym składem, czy kawałeczek domowego ciasta, a później ruszyć na długi rodzinny spacer.

Pamiętajmy też, żeby nie podawać małym dzieciom jajek z czekolady. Ten typowy dla świąt wielkanocnych przysmak może spowodować zadławienie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze