Nie wiesz, jak nazwać dziecko? Te imiona nosi najwięcej osób w Polsce
Mody na imiona dawane niemowlętom stale się zmieniają. Aktualnie rekordy popularności bije Lena, Zuzanna, Julia i Zofia oraz Jakub, Jan, Antoni i Franek, jednak nie zawsze tak było. Kilkanaście lat temu na szczytach rankingów znajdowały się takie imiona jak Wiktoria, Natalia, Oliwia czy Martyna, a wśród tych dla chłopców - Michał, Mateusz, Bartosz czy Dawid.
1. Najpopularniejsze imiona w Polsce
A zastanawialiście się kiedyś, jakie imiona nosi najwięcej Polaków – czyli jakie imiona były najbardziej popularne "od zawsze"?
Na początku rankingu znajduje się imię Anna - nosi je w Polsce ponad milion kobiet, natomiast na drugim miejscu uplasowała się Maria – tak nazywa się ok. 700 tysięcy pań. Wśród mężczyzn najczęściej noszonym imieniem (bo aż przez 600 tys. panów) jest Piotr, a tuż za nim (590 tys. osób) znajduje się Krzysztof.
Statystykami dotyczącymi tego, jak nazywają się Polacy, zajmuje się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które prowadzi system ewidencji ludności PESEL i co roku publikuje listy. Są to zestawienia pomocne młodym rodzicom, którzy nadajac imię dziecku, często kierują się jego popularnością lub oryginalnością.
Przeglądając publikowane poniżej zestawienie 30 najpopularniejszych imion żeńskich i męskich w Polsce, trzeba oczywiście pamiętać, że obejmuje ono zarówno niemowlęta, jak i osoby w podeszłym wieku, a zatem ulega stale delikatnym zmianom, ze względu na zjawiska demograficzne.
Przy okazji tego rankingu, przejrzeliśmy także dane dotyczące najczęściej nadawanych imion w minionych stuleciach. I tak - przykładowo, w XIX wieku dziewczynkom w Polsce najczęściej nadawano imiona: Maria, Zofia, Anna i Marianna, natomiast 100 lat wcześniej, czyli w wieku XVIII – jak podają źródła, najpopularniejszymi imionami kobiecymi na naszych ziemiach były: Marianna, Anna, Józefa i Rozalia.
Wiek XVII, co może zaskoczyć, pod względem imion żeńskich przypominał przełom XX i XXI wieku, bo królowały wtedy Katarzyna, Zofia, Anna i Marianna. Jeśli chodzi o chłopców, w XIX i XVIII wieku najczęściej nadawano im imiona Józef, Jan, Antoni i Stanisław, a w wieku XVII – Jan, Stanisław, Andrzej i Wojciech.
A oto lista 60 najczęściej noszonych imion w Polsce (30 żeńskich i 30 męskich)
- Anna i Piotr
- Maria i Krzysztof
- Katarzyna i Andrzej
- Małgorzata i Jan
- Agnieszka i Stanisław
- Barbara i Tomasz
- Krystyna i Paweł
- Ewa i Marcin
- Elżbieta i Michał
- Zofia i Marek
- Teresa i Grzegorz
- Magdalena i Józef
- Joanna i Łukasz
- Janina i Adam
- Monika i Zbigniew
- Danuta i Jerzy
- Jadwiga i Tadeusz
- Aleksandra i Mateusz
- Halina i Dariusz
- Irena i Mariusz
- Beata i Wojciech
- Marta i Ryszard
- Dorota i Jakub
- Helena i Henryk
- Karolina i Robert
- Grażyna i Rafał
- Jolanta i Kazimierz
- Iwona i Jacek
- Marianna i Maciej
- Natalia i Kamil