Trwa ładowanie...

Nie wiesz, jak nazwać dziecko? Te imiona nosi najwięcej osób w Polsce

Avatar placeholder
20.11.2021 21:04
Te imiona nosi najwięcej osób w Polsce
Te imiona nosi najwięcej osób w Polsce (Źródło: 123RF)

Mody na imiona dawane niemowlętom stale się zmieniają. Aktualnie rekordy popularności bije Lena, Zuzanna, Julia i Zofia oraz Jakub, Jan, Antoni i Franek, jednak nie zawsze tak było. Kilkanaście lat temu na szczytach rankingów znajdowały się takie imiona jak Wiktoria, Natalia, Oliwia czy Martyna, a wśród tych dla chłopców - Michał, Mateusz, Bartosz czy Dawid.

spis treści

1. Najpopularniejsze imiona w Polsce

A zastanawialiście się kiedyś, jakie imiona nosi najwięcej Polaków – czyli jakie imiona były najbardziej popularne "od zawsze"?

Na początku rankingu znajduje się imię Anna - nosi je w Polsce ponad milion kobiet, natomiast na drugim miejscu uplasowała się Maria – tak nazywa się ok. 700 tysięcy pań. Wśród mężczyzn najczęściej noszonym imieniem (bo aż przez 600 tys. panów)  jest Piotr, a tuż za nim (590 tys. osób) znajduje się Krzysztof.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowy sen niemowlaka?"

Statystykami dotyczącymi tego, jak nazywają się Polacy, zajmuje się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które prowadzi system ewidencji ludności PESEL i co roku publikuje listy. Są to zestawienia pomocne młodym rodzicom, którzy nadajac imię dziecku, często kierują się jego popularnością lub oryginalnością.

Przeglądając publikowane poniżej zestawienie 30 najpopularniejszych imion żeńskich i męskich w Polsce, trzeba oczywiście pamiętać, że obejmuje ono zarówno niemowlęta, jak i osoby w podeszłym wieku, a zatem ulega stale delikatnym zmianom, ze względu na zjawiska demograficzne.

To imię bije rekordy popularności wśród rodziców
To imię bije rekordy popularności wśród rodziców [6 zdjęć]

Wybór imienia to ważny element przygotowań do narodzin dziecka, ale także ogromne wyzwanie. Rodzice

zobacz galerię

Przy okazji tego rankingu, przejrzeliśmy także dane dotyczące najczęściej nadawanych imion w minionych stuleciach. I tak - przykładowo, w XIX wieku dziewczynkom w Polsce najczęściej nadawano imiona: Maria, Zofia, Anna i Marianna, natomiast 100 lat wcześniej, czyli w wieku XVIII – jak podają źródła, najpopularniejszymi imionami kobiecymi na naszych ziemiach były: Marianna, Anna, Józefa i Rozalia.

Wiek XVII, co może zaskoczyć, pod względem imion żeńskich przypominał przełom XX i XXI wieku, bo królowały wtedy Katarzyna, Zofia, Anna i Marianna. Jeśli chodzi o chłopców,  w XIX i XVIII wieku najczęściej nadawano im imiona Józef, Jan, Antoni i Stanisław, a w wieku XVII – Jan, Stanisław, Andrzej i Wojciech.

A oto lista 60 najczęściej noszonych imion w Polsce (30 żeńskich i 30 męskich)

 1. Anna i Piotr
 2. Maria i Krzysztof
 3. Katarzyna i Andrzej
 4. Małgorzata i Jan
 5. Agnieszka i Stanisław
 6. Barbara i Tomasz
 7. Krystyna i Paweł
 8. Ewa i Marcin
 9. Elżbieta i Michał
 10. Zofia i Marek
 11. Teresa i Grzegorz
 12. Magdalena i Józef
 13. Joanna i Łukasz
 14. Janina i Adam
 15. Monika i Zbigniew
 16. Danuta i Jerzy
 17. Jadwiga i Tadeusz
 18. Aleksandra i  Mateusz
 19. Halina  i Dariusz
 20. Irena i Mariusz
 21. Beata i  Wojciech
 22. Marta i Ryszard
 23. Dorota i Jakub
 24. Helena i Henryk
 25. Karolina i Robert
 26. Grażyna i Rafał
 27. Jolanta i Kazimierz
 28. Iwona i Jacek
 29. Marianna i Maciej
 30. Natalia i Kamil
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze