Trwa ładowanie...

Nie wiedziała, że w ciąży jest zakazany. Dziecko urodziło się chore

Avatar placeholder
12.03.2024 13:04
Dziecko dziwnie się bawiło. Mama wiedziała, że coś jest nie tak
Dziecko dziwnie się bawiło. Mama wiedziała, że coś jest nie tak (Facebook)

Mówi się, że matczyna intuicja nigdy nie zawodzi. Kiedy Aimee Mendel z Penwortham w Wielkiej Brytanii patrzyła na swoją córkę, czuła, że coś jest nie tak. Mała Queenie nie bawiła się tak, jak rówieśnicy. Z czasem do kobiety dotarła okrutna prawda. Jej dziecko jest chore, do czego nieświadomie się przyczyniła.

spis treści

1. Walproinian sodu w ciąży

Walproinian sodu jest substancją oddziałującą na ośrodkowy układ nerwowy. Przypisuje się mu działanie przeciwdrgawkowe, dlatego lek ten stosuje się w przypadku padaczki. Od lat 70. XX wieku przyjmowało go mnóstwo kobiet. Jedną z nich była Aimee Mendel, która zaszła w pierwszą ciążę w wieku 35 lat.

Kobieta stosowała walproinian sodu w czasie ciąży, by łagodzić napady padaczkowe. Była spokojna, bo od lekarzy usłyszała, że przyjmowanie tego leku wiążę się z nieznacznie podwyższonym ryzykiem wystąpienia rozszczepu podniebienia oraz kręgosłupa. O innych skutkach ubocznych nie było wówczas mowy.

2. Dziwne zachowanie dziecka

Przez trzy lata od urodzenia dziecka Aimme nie zauważyła niczego niepokojącego. Kiedy jednak mała Quennie bawiła się swoimi zabawkami, mama czuła niepokój. Widziała, że dziewczynka nie odgrywa ról, nie wymyśla zabaw i nie nawiązuje większego kontaktu ze swoimi misiami czy lalkami.

Zobacz film: "Planowanie ciąży przez pacjentki z padaczką"

Wydawało się jej to dziwne, ponieważ wszystkie inne maluchy, które znała, zachowywały się zupełnie inaczej. Poza tym dziewczynka miała opóźniony rozwój mowy, co zauważył także personel żłobka, do którego uczęszczała. Na dalszym etapie mama zdała sobie sprawę, że jej córka ma problem z rozróżnianiem dni tygodnia lub poszczególnych świąt.

Pewnego razu Aimme przeczytała artykuł, który otworzył jej oczy. Pisano w nim o rzadkiej chorobie spowodowanej przyjmowaniem walproinianu sodu w ciąży. Europejska Agencja Leków nie rekomenduje stosowania leku u kobiet ciężarnych. Nagle wszystko zaczęło do siebie pasować.

Cechy, które już wcześniej mama zauważyła u swojej córki, nie były przypadkowe. Wysoki wzrost, płaskostopie, charakterystyczne rysy twarzy, nadwrażliwość na dźwięki, trudności w relacjach – to wszystko występowało zarówno u Quennie, jak i innych dzieci dotkniętych tą chorobą.

3. Wpływ leku przeciwpadaczkowego na płód

Dziś już wiadomo, że walproinian sodu zwiększa ryzyko różnych wad u płodu.

"Stosowanie walproinianu w czasie ciąży niesie ze sobą znaczne ryzyko szkodliwego działania na dziecko i nie powinna go przyjmować żadna osoba w wieku rozrodczym, chyba że stosuje skuteczną antykoncepcję" – mówi Alison Cave, dyrektor ds. bezpieczeństwa MHRA w rozmowie z LancsLive.

Ważne więc, aby kobiety chorujące na padaczkę miały świadomość szkodliwości walproinianu sodu. Zanim podejmą decyzję o powiększeniu rodziny, powinny skonsultować się z neurologiem w celu dobrania odpowiedniego i przede wszystkim bezpiecznego leku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze