Nie tylko wirus Zika zagraża ciężarnym

Będąc w ciąży, nie trzeba rezygnować z zagranicznych podróży, należy jednak pamiętać, że obranie egzotycznych kierunków niesie za sobą ryzyko chorób tropikalnych. Dla kobiet w ciąży niebezpieczne mogą być również zmiany klimatyczne i żywieniowe.

Wirus Zika stanowi największe zagrożenie dla kobiet ciężarnych. Naukowcy są zdania, że może on przedostać się do płodu i wywołać wady wrodzone (np. małogłowie). Lepiej zatem unikać podróży do Afryki, Azji Południowo-Wschodniej i obu Ameryk (zwłaszcza do Brazylii i Kolumbii), tam bowiem występują komary z gatunku Aedes aegypti, które przenoszą wirusa.

Polecane wideo:

Należy jednak pamiętać, że ten patogen występuje nie tylko we krwi człowieka, ale i w męskim nasieniu. I dlatego też Światowa Organizacja Zdrowia zaleca osobom powracającym z obszarów epidemicznych odroczyć starania związane z poczęciem dziecka na co najmniej sześć miesięcy. Mężczyźni, których parterki spodziewają się dziecka, powinni zaś stosować prezerwatywy aż do momentu porodu.

Dla kobiet spodziewających się dziecka niebezpieczny jest również wyjazd w rejony Afryki Subsaharyjskiej (RPA, Kenia, Nigeria, Wybrzeże Kości Słoniowej). Tam właśnie występuje największe ryzyko zachorowania na malarię (zimnicę) - tropikalną chorobę pasożytniczą wywoływaną przez pięć gatunków pierwotniaków z rodzaju Plasmodium.

Malaria przenosi się przez komary i stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. W przypadku kobiet ciężarnych, które zachorują na zimnicę, istnieje wysokie ryzyko poronienia, porodu przedwczesnego i wystąpienia powikłań u nowo narodzonego dziecka.

Czy wobec takich zagrożeń kobieta ciężarna musi zrezygnować z wakacyjnych wyjazdów poza granice Polski? Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od wielu czynników, takich jak wiek ciąży, samopoczucie i stan zdrowia kobiety.

  • Zaleca się, by pacjentki spodziewające się dziecka, konsultowały swoje plany wyjazdowe z lekarzem prowadzącym ciążę. Specjalista, znając stan zdrowia kobiety i jej dziecka, może stwierdzić, czy są jakiekolwiek przeciwwskazania związane z podróżą, a także doradzić, jak się do niej przygotować, jakich sytuacji niesprzyjających zdrowiu unikać czy też jak rozpoznać i się zachować w przypadku wystąpienia niepokojących objawów - mówi dr Arkadiusz Adamczyk, ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i PołożnictwaBocianw Katowicach.

Najbezpieczniej jest podróżować w drugim trymestrze ciąży. W pierwszych tygodniach odmiennego stanu rozwija się u płodu wiele narządów, stąd dobrze jest, by żaden chorobotwórczy czynnik tego procesu nie zakłócał. W trzecim trymestrze ciąży wzrasta z kolei ryzyko porodu przedwczesnego, a i kobieta nie zawsze w tym czasie czuje się dobrze (mogą jej dokuczać bóle i obrzęki nóg, ból kręgosłupa).

Niekomfortowa może być również zmiana klimatu. Przyszłym mamom nie służy zwłaszcza klimat gorący i wilgotny. Ze szczególną ostrożnością należy podchodzić również do kwestii żywienia. Jest to niezwykle istotne w krajach, gdzie panują niskie standardy sanitarne. Brak elementarnych zasad higieny może prowadzić do wystąpienia biegunki podróżnych. Chorobie tej często towarzyszy gorączka i odwodnienie, co może mieć wpływ na zmniejszenie krążenia krwi w łożysku.

Plany związane z dalekimi podróżami powinny na później odłożyć także ciężarne, które zmagają się z chorobami przewlekłymi - wadami serca, cukrzycą, zakrzepicą żylną. Z kolei przeciwwskazania położnicze do wyjazdów zagranicznych to: nadciśnienie tętnicze, krwawienia z macicy, wcześniejsze poronienia, ryzyko porodu przedwczesnego.

  • Urlop i odpoczynek w atrakcyjnych miejscach jest jak najbardziej wskazany parom oczekującym potomstwa, jednak zachęcam do przemyślanych i zaplanowanych podróży, by nie forsować zanadto organizmu i unikać sytuacji zagrażających zdrowiu. Warto również przed wyjazdem sprawdzić, gdzie w miejscu, do którego się wybieramy, można zwrócić się w razie potrzeby o pomoc medyczną - podsumowauje dr Arkadiusz Adamczyk.
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Czy w ciąży mogę..?
Czy w ciąży mogę..?

Malowanie farbami podczas ciąży

Malowanie farbami podczas ciąży

Malowanie w ciąży jest dość ryzykowną czynnością dla przyszłej mamy i jej dziecka. Zawarte w farbach różnego rodzaju sztuczne substancje mogą okazać się szkodliwe dla kobiet ciężarnych.

Czy w ciąży mogę..?

Podróż samochodem w ciąży

Podróż samochodem w ciąży

Podróż samochodem w ciąży nie jest zabroniona, jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych do prowadzenia auta. Jazda (...) samochodem w pierwszym i drugim trymestrze ciąży...

Czy w ciąży mogę..?

Inhalacje w ciąży

Inhalacje w ciąży są naturalnym i bezpiecznym sposobem na przeziębienie. W odróżnieniu od tabletek i syropów, nie zaszkodzą dziecku. Inhalować (...) , kaszlu, bólu gardła czy innych objawach przeziębienia. Do czego przydają się inhalacje...

Czy w ciąży mogę..?

Alkohol w ciąży

Statystyki są przerażające: co trzecia kobieta w ciąży sięga po kieliszek, powodując tym samym wzrost urodzeń dzieci z wadami wrodzonymi (...) oraz płodowym zespołem alkoholowym. Nie można określić, jaka dawka wypitego alkoholu w ciąży...

Czy w ciąży mogę..?

Malowanie w ciąży

Malowanie w ciąży jest dość ryzykowną czynnością dla przyszłej mamy i jej dziecka. Zawarte w farbach różnego rodzaju sztuczne substancje mogą okazać (...) się jednak, że nie należy nie tylko malować mieszkania, będąc w ciąży,...

Czy w ciąży mogę..?

Czy w ciąży mogę uprawiać seks?

Wiele kobiet w ciąży zastanawia się, czy uprawianie seksu nie zaszkodzi płodowi. Jednak lekarze są zgodni - jeśli ciąża przebiega prawidłowo (...) lub plamienie we wczesnym etapie ciąży, jej ginekolog...

Czy w ciąży mogę..?

Czy w ciąży można mieć kontakt z chemikaliami?

W czasie ciąży najlepiej unikać kontaktu z chemikaliami, ponieważ może to być niebezpieczne dla płodu. Niektóre środki chemiczne to substancje (...) ze styczności matki z substancjami teratogennymi w okresie ciąży. Mimo...

Czy w ciąży mogę..?

Jakie czynności można wykonywać w ciąży?

Jakie czynności można wykonywać w ciąży?

W czasie ciąży wiele kobiet ma wątpliwości, czy dana czynność nie zaszkodzi ich dzieciom. Z jednej strony ciężarne chcą prowadzić w miarę normalny (...) tryb życia, z drugiej obawiają się, czy codzienna aktywność nie odbije się na zdrowiu...

Czy w ciąży mogę..?

Zakazy i nakazy ciążowe

Zakazy i nakazy ciążowe

Ciąża to wyjątkowy czas. Jest to 9 miesięcy, które możesz spędzić w wyjątkowy sposób. Od momentu, gdy dowiadujesz się o swoim odmiennym stanie, jesteś kimś, kogo wszyscy traktują jak porcelanę.