Nie może przestać jeść. Chahat Kumar cierpi na rzadką chorobę
Kiedy Chahat przyszła na świat, jej rodzice nie kryli radości. Dziewczynka była zdrowa i prawidłowo się rozwijała. Jednak z czasem zaczęła znacznie przybierać na wadze. Okazało się, że cierpi na niedobór leptyny, który sprawia, że jest wiecznie głodna.
1. Otyłe niemowlę
Suraj i Reena Kumar pobrali się, mając po 20 lat. Młode małżeństwo bardzo chciało mieć dzieci. Niestety ich pierwszy syn w wyniku komplikacji nie przeżył porodu. Dlatego też, kiedy dowiedzieli się o drugiej ciąży, byli bardzo szczęśliwi.
Ich córka, Chahat urodziła się w planowanym terminie, całkowicie zdrowa. Była typowym noworodkiem, ważyła ok. 3 kg i mierzyła 52 cm. Z czasem jednak niemowlę domagało się ciągłego karmienia, a waga zaczęła bardzo szybko rosnąć.
Mając zaledwie 8 miesięcy, dziewczynka ważyła już 17 kg. Waga sprawiła, że kolejne etapy rozwoju niemowlęcia zostały zatrzymane. Chahat nie była w stanie samodzielnie się poruszać.
"Nie możemy jej nigdzie zabrać. Ktoś musi być zawsze w domu. Chahat jest tak ciężka, że nie jest w stanie samodzielnie ustać 20 sekund, nie mówiąc już o chodzeniu, czy innym ruchu – mówi Suraj, tata dziewczynki. – Żeby ją przetransportować, musimy pożyczać motocykl z przyczepką".
2. Rzadka choroba genetyczna
Dziewczynka jest dwukrotnie cięższa niż inne dzieci w jej wieku. Zaniepokojeni rodzice udali się z nią do specjalisty. Po licznych badaniach okazało się, że Chahat cierpi na niezwykle rzadką chorobę genetyczną.
Niedobór leptyny (hormonu regulującego metabolizm) ma charakter wrodzony i prowadzi do nadmiernego apetytu i otyłości. U zdrowych osób zależność stężenia leptyny do ilości tkanki tłuszczowej jest wprost proporcjonalna, a więc im więcej tkanki tłuszczowej, tym wyższy poziom wytwarzanej leptyny, która przesyła informacje do mózgu o rezerwuarach energetycznych organizmu.
Jeżeli poziom leptyny jest wysoki, mózg powinien pobudzić ośrodek sytości i zacząć spalać tłuszcz. Niestety w przypadku Chahat choroba sprawia, że organizm nie czuje sytości, a dziewczynka jest wiecznie głodna.
W raporcie dla Journal of Clinical Research in Pediatric Endocrinology dr Devi Dayal pediatra endokrynolog, który przyjrzał się sprawie malucha, stwierdził, że Chahat jest jednym z 51 przypadków na świecie ze zdiagnozowanym niedoborem leptyny.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl