Alert dla czterech województw. Zacznie się 19 września
Trwa akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Szczepionki będą zrzucane od 19 września do 4 października na terenach województw: łódzkiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii zaapelował do mieszkańców w tej sprawie. Rodzice powinni szczególnie uważać na to, czego na spacerze dotykają dzieci.
1. Alerty RCB
"Uwaga! W dniach od 19 września do 4 października będzie zrzucana szczepionka przeciwko wściekliźnie dla lisów. Nie dotykaj szczepionki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!" - alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o takiej treści otrzymali mieszkańcy województw łódzkiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.
Szczepionki mają być zrzucane z wysokości 150-250 metrów (na każdy kilometr kwadratowy powierzchni zrzuconych zostanie około 30 dawek). Mają formę zielono-brunatnego krążka lub kwadratu z płynną szczepionką wewnątrz kapsułki. Ich rybny zapach nęci lisy, które przegryzają ją i w ten sposób dochodzi u nich do szczepienia.
Wcześniej, w środę 18 września, zakończono zrzucanie preparatu w województwie mazowieckim.
2. Ważne zasady
Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii zaapelował do mieszkańców, by nie podnosili szczepionek i unikali wyprowadzania psów bez smyczy oraz trzymania kotów na wolności przez co najmniej dwa tygodnie po akcji.
Jeśli przynęta będzie mieć kontakt ze zwierzętami domowymi, jej skuteczność może być bowiem niższa. Szczepionka kotom i psom najprawdopodobniej nie zaszkodzi, choć w przypadku jej połknięcia zaleca się kontakt z weterynarzem.
Szczepionki dla lisów nie stanowią zagrożenia dla ludzi, jednak w przypadku kontaktu z nimi warto umyć skórę wodą z mydłem, a w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem.
O szczepionkach warto też ostrzec dzieci, które mogą być zainteresowane znaleziskiem w lesie i chcieć wziąć je do rączek.
Jeśli zdarzy się, że zrzucona szczepionka wyląduje na posesji mieszkalnej, zaleca się kontakt z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii.
3. Czym jest wścieklizna?
Wścieklizna to niebezpieczna choroba wirusowa. Rezerwuarem wirusa są zwierzęta dzikie i domowe: sarny, lisy, psy, wilki, nietoperze, koty czy wiewiórki.
Wirus przenosi się ze śliną chorego zwierzęcia. Zarazić można się nim poprzez ugryzienie bądź bezpośredni kontakt ze śliną (np. w przypadku uszkodzonej skóry lub śluzówki).
"Okres inkubacji trwać może 3-8 tygodni (lub dłużej), a po nim pojawiają się niespecyficzne objawy, tj. bóle głowy, gorączka, nudności, niepokój, podniecenie, obrzmienie skóry wokół miejsca ugryzienia. Następnie pojawiają się porażenia mięśni i śpiączka. Charakterystycznym objawem wścieklizny u człowieka jest wodowstręt i światłowstręt" - czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Gdy pojawią się objawy, jest zwykle za późno na pomoc. Dlatego w przypadku ugryzienia czy zadrapania przez obce zwierzę powinno się pilnie zgłosić ten fakt lekarzowi.
Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl