Trwa ładowanie...

Tak źle jeszcze nie było. Zamiast psychologa, teolog i technik rolnictwa

Avatar placeholder
04.09.2023 09:29
Psycholodzy bez dyplomu w szkołach i przedszkolach. Mają pomagać dzieciom
Psycholodzy bez dyplomu w szkołach i przedszkolach. Mają pomagać dzieciom (East News)

Ogromne problemy kadrowe w systemie szkolnictwa dotyczą nie tylko nauczycieli, ale także psychologów. Tych ostatnich brakuje, więc na ich miejsce zatrudniane są osoby z nieadekwatnymi uprawnieniami. Zdarza się, że na psychologa przekwalifikuje się na przykład osoba po kierunku technika rolnicza i leśna.

spis treści

1. Problemy z psychologami w szkołach i przedszkolach

Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów (OZZP) alarmuje, że w roku szkolnym 2022/2023 kuratoria oświaty wydały rekordową liczbę zgód na zatrudnienie osób bez tytułu magistra psychologii na stanowisku psychologa.

Zgodnie z danymi z 12 województw przekazanymi przez OZZP i zgromadzonymi na podstawie informacji uzyskanych w Ministerstwie Edukacji i Nauki w poprzednim roku szkolnym jako psychologa zatrudniono 276 absolwentów wyższych uczelni z tytułem magistra innym niż psychologia, 250 studentów na kierunku psychologia oraz 92 osoby, które nie spełniały warunku posiadania kwalifikacji wymaganych do zajmowania stanowiska nauczyciela psychologa w szkołach oraz placówkach oświatowych.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Pomoc psychologiczna dla rodziców chorych dzieci"

Wśród tych ostatnich były m.in. osoby z tytułem magistra zarządzania bądź licencjata na kierunku pedagogika o specjalności edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna.

"Na stanowiskach psychologów zatrudniono też w szkołach między innymi osoby z ukończonymi studiami w zakresie pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej oraz po kwalifikacyjnym kursie zawodowym „Psychologia i socjologia”. Jednak osoby te nie kontynuują studiów psychologicznych w żadnym trybie" - zaznacza Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów.

Jak podaje OZZP, "najszerszą grupę osób przekwalifikowującą się na psychologów, ale nie będących psychologami w momencie zatrudnienia na tym stanowisku, są nauczyciele przedmiotów ogólnych oraz zawodowych, w tym między innymi: osoba po kierunku technika rolnicza i leśna po studiach podyplomowych w zakresie profilaktyki społecznej i resocjalizacji; osoba po kierunku teologia w zakresie edukacji medialnej i dziennikarstwa oraz studiach socjologicznych w specjalności socjologia zarządzania i rozwoju lokalnego".

2. Za niskie płace

Skąd takie problemy? Ze wspomnianych już wcześniej braków kadrowych. Według Fundacji GrowSPACE w roku szkolnym 2023/2024 w aż 450 gminach nie będzie ani jednego szkolnego psychologa.

"Średni odsetek nieobsadzonych etatów psychologów szkolnych w naszym kraju to już 27,23 proc. Na jeden etat psychologa przypada średnio w kraju 785 uczniów. Najgorzej jest na Podkarpaciu, gdzie nieobsadzonych jest ponad 52 proc. etatów" - podaje Fundacja GrowSPACE.

Niestety, barierą w wielu przypadkach są kwestie wynagrodzeń. Psycholodzy chętniej wybierają pracę m.in. w sektorze ochrony zdrowia, gdzie zarobią więcej niż w szkołach czy przedszkolach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze