Lawinowo lądują na SOR. Nawet opiekunki ich nie rozróżniają
Witaminy w żelkach i cukierkach to świetny sposób, by zachęcić dzieci do suplementacji. Eksperci jednak ostrzegają przed niebezpieczeństwami - tego typu produktów nie wolno traktować jak słodyczy.
1. Kolorowe witaminy
Agencja ds. Żywności i Leków alarmuje: od 2019 roku drastycznie wzrosła liczba dzieci, które trafiają na izbę przyjęć i szpitalne oddziały ratunkowe z powodu spożycia żelek z witaminami i dostępnych bez recepty środków nasennych, takich jak melatonina.
Według CDC (Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom) w latach 2012–2021 liczba dzieci spożywających melatoninę wzrosła o 530 proc.
W przypadku takich produktów łatwo o przypadkowe przedawkowanie, są one dostępne bez recepty, a dla dzieci to po prostu smaczne łakocie. Czasem sami rodzice i opiekunowie nie są w stanie stwierdzić różnicy między witaminami a słodyczami.
- Słyszałam o sytuacjach, w których opiekunki nie wiedziały, które to żelki, a które leki – mówiła podczas zebrania zorganizowanego przez FDA dr Suzanne Doyon, dyrektor medyczna Centrum Kontroli Zatruć w Connecticut.
Zwiększanie atrakcyjności leków dostępnych bez recepty dla dzieci samo w sobie nie jest złe. Łatwiej je podać w fantazyjnej formie, a owocowy smak sprawia, że pociecha chętniej je przyjmuje.
Niektóre z tych produktów mogą jednak okazać się tak smaczne, że dzieci zjedzą je jak cukierki.
2. Mylące opakowania
Dane przedstawione przez Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom wykazały, że główną przyczyną przypadkowych połknięć przez dzieci było pozostawienie leków w ich zasięgu. Niektóre okazały się tak smaczne, że przez najmłodszych byłytraktowane jak cukierki.
Eksperci uważają, że z produktów leczniczych dla dzieci powinny zniknąć postaci z kreskówek i kolorowe kształty. Opakowania i etykiety powinny zawierać jedynie niezbędne informacje, by nie było problemów z odróżnieniem ich.
Niektórzy zasugerowali, że pigułki i żelki powinny być pakowane pojedynczo w taki sposób, by dziecko miało trudności z rozpakowaniem. W ten sposób można zapobiegać przypadkowym przedawkowaniom.
3. Środki ostrożności
Jeśli podajesz dziecku suplementy diety i witaminy w fantazyjnych formach, upewnij się, że opakowanie pozostaje poza zasięgiem najmłodszych. Produkt podawaj zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.
Przedawkowanie witamin u dzieci najczęściej objawia się nudnościami, wymiotami, brakiem apetytu, osłabieniem i odwodnieniem. W takiej sytuacji należy zgłosić się z pociechą do szpitala.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl