Nawet 5 tys. zł kary. Taki spacer może skończyć się mandatem
Rodzice powinni być świadomi przepisów prawnych, które regulują bezpieczeństwo najmłodszych. Polskie prawo surowo zabrania pozostawiania dzieci poniżej siódmego roku życia bez opieki na drogach publicznych, chodnikach oraz innych miejscach, które mogą być dla nich niebezpieczne. A to nie wszystko.
1. Uważaj na spacerze
Letnie miesiące sprzyjają spacerom i zabawom na dworze. Warto więc przypomnieć o podstawowych zasadach i przepisach, jakie obowiązują rodziców. Wielu opiekunów pozwalając dziecku oddalić się czy wyjść z domu samodzielnie, działa intuicyjnie i wcale nie wie, co na ten temat mówi polskie prawo.
Kodeks wykroczeń w artykule 89. jasno określa, że opiekunowie są odpowiedzialni za dzieci poniżej siódmego roku życia i nie mogą dopuszczać do ich samodzielnego przebywania na drodze publicznej lub torach pojazdu szynowego. W rzeczywistości przepis ten obejmuje nie tylko jezdnię, ale także chodnik, pobocze, drogę dla pieszych, ścieżkę dla rowerów i torowisko pojazdów szynowych.
Za naruszenie tego przepisu opiekunowi grozi kara grzywny do 5 tysięcy złotych. Sąd może również wymierzyć karę nagany. Przepisy mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieci, które mogą nie być świadome zagrożeń związanych z ruchem drogowym.
2. Bezpieczeństwo dzieci w środkach transportu
Przepisy dotyczą nie tylko dróg i chodników, ale także innych miejsc, gdzie dzieci mogą być narażone na niebezpieczeństwo. Rodzice muszą pamiętać, że pozostawienie dziecka w środkach transportu takich jak tramwaje, pociągi czy autobusy, a także na torach kolejowych, drogach dla rowerów, poboczach dróg, miejscach do poruszania się z pomocą sprzętu wspomagającego ruch czy miejscach spędzania zwierząt, może być równie ryzykowne.
Szczególnie niebezpieczne jest pozostawienie dziecka w zamkniętym samochodzie, zwłaszcza w czasie wysokich temperatur. W takich warunkach temperatura wewnątrz pojazdu może szybko wzrosnąć do poziomu zagrażającego życiu.
Przepisy przewidują, że za pozostawienie dziecka w nagrzanym samochodzie rodzic może zostać skazany na karę pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. Gdy zauważymy dziecko zamknięte w aucie, powinniśmy natychmiast zareagować, uwalniając je i wzywając pomoc.
3. Co robić, gdy dziecko się zgubi?
Strata dziecka z oczu w miejscu publicznym to sytuacja, która może wywołać panikę zarówno u rodziców, jak i u samego dziecka. W takich momentach ważne jest zachowanie zdrowego rozsądku i odpowiednie postępowanie.
Należy nauczyć dziecko, jak reagować w sytuacji, gdy się zgubi. Trzylatek powinien umieć się przedstawić, a starsze dziecko znać numer telefonu do jednego z rodziców. Dobrym pomysłem jest również zakładanie dziecku opaski z numerem kontaktowym rodzica, zwłaszcza podczas wycieczek do zatłoczonych miejsc.
W przypadku zagubienia dziecka nie należy wołać go po imieniu, ale raczej opisać jego wygląd i ubranie, krzycząc np. "zaginęła mała dziewczynka w koszulce z Myszką Minnie”. Należy także uświadomić dziecko, aby w takiej sytuacji zwróciło się o pomoc do ochroniarza, pracownika sklepu, policjanta lub innej osoby budzącej zaufanie, na przykład kobiety z dzieckiem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl