Kiedy dziecko może zostać samo w domu?

Czy dziecko można zostawić samo w domu? Warto wiedzieć, że regulację dotyczącą tego zagadnienia znajdziemy w kodeksie wykroczeń.

1. Dziecko samo w domu

 

Przepis art. 82 § 6 tego kodeksu przewiduje karę grzywny lub nagany dla osoby, która zostawia dziecko do lat 7 w takich okolicznościach, w których istnieje prawdopodobieństwo wzniecenia przez nie pożaru. Mając na względzie możliwy dostęp pozostawionego w mieszkaniu dziecka do kuchni czy choćby gniazd elektrycznych, możemy uznać taką sytuację jako potencjalnie zagrażającą jemu i otoczeniu.

Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"

Z kolei art. 106 kodeksu stanowi, iż osoba, która mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jego przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia, podlega karze grzywny albo nagany.

 

Dziecko poniżej 7 lat traktuje się tu jako osobę niezdolną rozpoznać niebezpieczeństwo lub obronić się przed nim. Wprowadzenie tej granicy wiekowej jest zapewne związane z przyjęciem założenia, że dziecko w wieku 7 lat ma już pewną wiedzę i rozeznanie - potrafi samodzielnie ocenić, czy znajduje się w niebezpieczeństwie i prawidłowo zareagować.

 

2. Niedopełnienie obowiązku opieki nad dzieckiem

Istotne jest to, że wykroczenie ma miejsce już wtedy, gdy dopuścimy do przebywania dziecka w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia. Bez znaczenia pozostaje to, czy nastąpił skutek w postaci uszczerbku na zdrowiu dziecka. Wykroczenie jest dokonane z chwilą samego niedopełnienia przez nas obowiązku opieki lub nadzoru.

Okoliczności niebezpieczne dla zdrowia, o których mówi przepis, to takie, które według kryteriów obiektywnych stanowią realne zagrożenie dla zdrowia dziecka.

To jest oczywiście regulacja stwarzająca pole do dyskusji, bo to, co dla jednych wydaje się w pełni bezpieczne, dla innych – takie nie jest. Jednakże wydaje się, że dla większości osób niebezpieczne są takie sytuacje, gdy dziecko pozostawione samo w domu ma swobodny dostęp do kuchenki, okien, prądu.

Powstaje pytanie czy rodzice, którzy przed wyjściem z domu, zastosują liczne zabezpieczenia, które oferuje obecnie technika mogą być spokojni, że wyeliminowali okoliczności niebezpieczne dla dziecka. Wydaje się, że jednak nie - dziecko może wyrządzić sobie krzywdę także nie mając dostępu do sprzętów, które powszechnie uważane są za niebezpieczne, np. może skaleczyć się zabawką czy ją połknąć.

 

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!