Nawet 14 proc. dzieci zakażonych koronawirusem zmaga się z objawami long COVID-19. Nowe badania
Nawet jedno na siedmioro dzieci, które zachorowały na SARS-CoV-2, może mieć objawy tzw. long COVID po 15 tygodniach od zakażenia koronawirusem. Wstępne wyniki największego dotychczas na świecie badania dotyczącego długiego COVID-19 u dzieci przeprowadzono we współpracy z brytyjskim Narodowym Instytutem Badań nad Zdrowiem.
1. 14 proc. zakażonych koronawirusem dzieci zmaga się z long COVID
W badaniu brytyjskich naukowców wzięło udział 3065 osób w wieku od 11 do 17 lat w Anglii, które uzyskały pozytywne wyniki testu PCR na koronawirusa między styczniem a marcem. Drugą grupą ankietowanych była grupa kontrolna 3739 dzieci w tym samym wieku, których wynik testu był w tym samym czasie ujemny.
Podczas badań naukowcy odkryli, że średnio 15 tygodni po wykonanym teście na koronawirusa 14 proc. młodych ludzi z dodatnim wynikiem wciąż miało co najmniej trzy objawy złego stanu zdrowia, a 7 proc. z nich (jeden na 14) uskarżało się na pięć lub więcej objawów COVID-19.
Na podstawie tych danych, naukowcy sugerują, że w istocie w ciągu siedmiu miesięcy między wrześniem a marcem co najmniej co ósmy zakażony koronawirusem nastolatek (od 11 do 17 lat), mógł zmagać się z long COVID.
"Nasze badanie potwierdza, że niektórzy nastolatkowie będą mieć utrzymujące się objawy chorobowe po zakażeniu SARS-CoV-2. Z badań wynika również, że najczęstszymi dolegliwościami, z jakimi zmagają się młodzi ludzie, są bóle głowy i niezwykłe zmęczenie" - poinformował główny autor badań, profesor Sir Terence Stephenson z UCL Great Ormond Street Institute of Child Health.
2. Będzie coraz więcej zachorowań na COVID-19 wśród dzieci
Dr Łukasz Durajski, członek Amerykańskiej Akademii Pediatrii i popularyzator wiedzy medycznej przyznaje, że nie jest zdziwiony faktem, że niemal 14 proc. dzieci zakażonych koronawirusem zmaga się z long COVID nawet kilka miesięcy po chorobie.
- Myślę, że na początku pandemii popełniliśmy pewien błąd komunikacyjny i w swoich wypowiedziach skupiliśmy się tylko na osobach, które zakażają się koronawirusem najczęściej. Przez to pojawiło się przekonanie, że COVID-19 nie dotyczy dzieci. A to nie jest prawdą – dzieci także zakażają się SARS-CoV-2 i prawie co piąte dziecko zmaga się z powikłaniami po chorobie, więc dzieje się to dosyć często – mówi w rozmowie z WP Parenting dr Durajski.
Lekarz dodaje, że z long COVID już niedługo częściej będą zmagać się także dzieci w Polsce.
- Dlatego tak bardzo zależy nam na szczepieniach dzieci, bo to nie jest grupa, której COVID-19 nie dotyczy. Tym bardziej że jak pokazują dane z Izraela, 50 proc. chorujących jest w wieku do 19 lat. W momencie, kiedy zaczynamy szczepić ludzi starszych, oczywiste jest, że wirus nie będzie sobie szalał wśród tamtej grupy, tylko będzie szalał wśród grupy, która jest niezabezpieczona, więc tych zachorowań wśród dzieci będziemy odnotowywali coraz więcej także w Polsce – precyzuje lekarz.
Dr Durajski podkreśla, że choć dzieci w dużej mierze przechodzą COVID-19 łagodnie nie sprawia to, że wirus nie powoduje u nich długotrwałych powikłań.
- Pacjenci bezobjawowi albo skąpobjawowi też są narażeni na powikłania pocovidowe. Statystyki pokazują, że najwięcej powikłań dotyczy układu oddechowego (np. pojawiają się problemy z oddychaniem czy uproczywym kaszlem) i zapalenia mięśnia sercowego – wyjaśnia ekspert.
3. Wpływ COVID-19 na psychikę dzieci
Brytyjscy naukowcy zbadali także zmiany w zakresie zdrowia psychicznego i ogólny spadek samopoczucia wśród 11 i 17-latków. Badanie opierało się na odpowiedziach prawie 7 tys. osób, które były testowane między styczniem a marcem, z wyłączeniem tych, które były testowane wcześniej (od września do grudnia).
Na podstawie zebranych danych naukowcy stwierdzili, że przechorowanie COVID-19 nie wpłynęło znacząco na pogorszenie nastroju. Na gorsze samopoczucie uskarżało się 41 proc. osób, które otrzymały pozytywny wynik testu na koronawirusa i 39 proc. osób, które uzyskały wynik negatywny.
Co innego mówią jednak na ten temat badania przeprowadzone w Izraelu. Tam dzieci w wieku 3-18 lat, które zmagały się z objawami koronawirusa (long COVID stwierdzono u ponad 1,5 tys. dzieci) po 6 miesiącach od zakażenia, narzekały na pogorszenie samopoczucia.
- Jedna trzecia tych dzieci ma problemy ze zdrowiem psychicznym i funkcjami poznawczymi – informuje dr Grzesiowski i apeluje: - Szczepmy dzieciaki, aby uniknąć powikłań.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
- 12-latek trafił do szpitala z objawami koronawirusa. Okazało się, że ma białaczkę
- "To może być korona...". Dorośli stygmatyzują dzieci, boją się, że roznoszą koronawirusa
- "Dzieci będą potrzebowały specjalnej szczepionki na koronawirusa". Tak twierdzi szefowa Rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Ochrony Praw Konsumenta i Dobrobytu