Trwa ładowanie...

Koronawirus. Naukowcy uważają, że dzieci nie zarażają dorosłych Covid-19

Avatar placeholder
06.05.2020 13:26
Naukowcy potwierdzają: dzieci nie zarażają koronawirusem dorosłych
Naukowcy potwierdzają: dzieci nie zarażają koronawirusem dorosłych (Getty Images)

Od początku pandemii lekarze sugerowali unikać kontaktu z dziećmi, bo najczęściej przechodzą zakażenie bezobjawowo i mogą łatwo przenosić wirusa. Najnowsze ustalenia pokazują jednak, że jest zupełnie inaczej: dzieci nie zarażają koronawirusem dorosłych.

## Dzieci nie zakażają rodziców i dziadków

Już wcześniej do takiego wniosku doszedł szwajcarski lekarz Daniel Koch. Jak mówił, dzieci nie tylko rzadko chorują na COVID-19, lecz także nie posiadają receptorów, dzięki którym mogłyby zarażać koronawirusem starszych.

Czy dzieci mogą zarażać dorosłych koronawirusem?
Czy dzieci mogą zarażać dorosłych koronawirusem? (Getty Images)
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Środowisko medyczne potraktowało jednak ustalenia Kocha z dużą rezerwą. Russell Viner, prezes Królewskiego Stowarzyszenia Pediatrów zalecił, aby dorośli na razie nie sugerowali się ustaleniami Szwajcarów, ponieważ nie istnieją wystarczające dowody na poparcie ich tezy. Teraz jednak przedstawili statystyki, które potwierdzają, że dzieci nie stanowią zagrożenia dla dorosłych.

"W szczególności komisja złożona z przedstawicieli z Chin i WHO nie mogła przypomnieć sobie przypadków, [...] gdy nastąpiło przeniesienie choroby z dziecka na dorosłego" – mówił przedstawiciel Królewskiego Stowarzyszenia Pediatrów.

1. Nietypowe objawy koronawirusa u dzieci

Światowa Organizacja Zdrowia na swojej oficjalnej stronie informuje, że badania zgromadzone przez WHO pokazują, iż dzieci mają znacznie mniejsze szanse na zakażenie się koronawirusem. A nawet jeśli dojdzie do zarażenia, to istnieje niewielka szansa, że choroba będzie zagrażała ich życiu.

Dzieci mogą przejść koronawirusa bezobjawowo lub mogą u nich wystąpić nietypowe objawy choroby. Wśród nich są bóle mięśni, przekrwienie błony śluzowej nosa (co prowadzi do częstych krwotoków z nosa), ból gardła, wysypka przypominająca różyczkę.

Wśród nietypowych objawów WHO wymienia również biegunkę. Mówią o tym m.in. badania przeprowadzone przez lekarzy z Wuhan, a opublikowane w "The American Journal of Gastroenerology".

Z grupy 204 pacjentów, którzy trafili tam między 18 stycznia a 28 lutego, aż 50 proc. doświadczało objawów takich jak brak apetytu, wymioty czy biegunka. U sześciu z nich nie wystąpiły w ogóle symptomy związane z górnymi drogami oddechowymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze