Trwa ładowanie...

Nauczycielka pokazała, co piszą uczniowie na klasówkach. "Tak sobie sprawdzam i czytam"

Avatar placeholder
09.02.2024 16:21
Nauczycielka pokazała, co uczniowie piszą do niej na sprawdzianach. "Tak sobie sprawdzam i czytam"
Nauczycielka pokazała, co uczniowie piszą do niej na sprawdzianach. "Tak sobie sprawdzam i czytam" (East News, Facebook )

Wymiana wiadomości na klasówce pomiędzy uczniem a nauczycielką przerodziła się we wspierającą konwersację. "W szkole podstawą są relacje!!! Bez relacji nie ma zaangażowania, nie ma wspólnych działań, nie ma otwartej głowy i kreatywności!!!" - pisze Barbara Bielak, nauczycielka języka polskiego z Kalisza.

spis treści

1. Nauczyciel ma motywować

W ostatnich latach w przestrzeni publicznej dużo mówi się i pisze o zmianach, jakie są konieczne do przeprowadzenia w polskim szkolnictwie. Wśród tych zaproponowanych przez ministrę edukacji Barbarę Nowacką są m.in. zmniejszenie liczby godzin lekcji religii do jednej w tygodniu, odchudzenie podstawy programowej czy wprowadzenie nowego przedmiotu, który ma łączyć w sobie naukę o historii i współczesności z wychowaniem obywatelskim.

O tym, w jakim kierunku powinny iść zmiany, dyskutują też często sami nauczyciele zrzeszeni w różnych internetowych grupach. Wśród ich postulatów i obserwacji wynika, że większy nacisk powinno się kłaść na to, by szkoła nie była miejscem opresyjnym dla uczniów, lecz wspierającym i zwiększającym motywację do nauki.

Zobacz film: "Dzieci są przeładowane nauką. Co na to Dariusz Piontkowski?"

Wiąże się to m.in. z systemem oceniania, który stosowany jest w placówce, a także z relacjami, jakie łączą nauczyciela z podopiecznymi.

Bogumiła Bielak, nauczycielka z Kalisza, współtwórczyni Protestu z Wykrzyknikiem, czyli ruchu nauczycielskiego, opublikowała na Facebooku dwie uwagi, które napisali dla niej na sprawdzianach uczniowie.

Na jednym uczeń lub uczennica zaznaczył/-a, że nie może sobie przypomnieć jakiś informacji, za co przeprasza. "Są u mnie w głowie" - dodał/-a. Pod liścikiem nauczycielka napisała wspierający komentarz: "To trzeba je jeszcze powtórzyć, utrwalić i wydobyć z głowy. Dasz radę!".

Na drugiej kartce natomiast prezentuje kwiatka, jakiego narysowało dla niej na sprawdzianie inne dziecko.

"W szkole podstawą są relacje!!! Bez relacji nie ma zaangażowania, nie ma wspólnych działań, nie ma otwartej głowy i kreatywności!!! Tak sobie sprawdzam i czytam. Zawsze motywuję i staram się dostrzec coś pozytywnego" - skomentowała Bielak w swoim wpisie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze