Trwa ładowanie...

Wzrost o niemal 40 proc. Masowo biorą urlopy "dla poratowania zdrowia"

Avatar placeholder
Aleksandra Zaborowska 12.04.2024 09:27
Nauczyciele masowo biorą urlopy "dla poratowania zdrowia". Dyrekcja nie ma prawa odmówić
Nauczyciele masowo biorą urlopy "dla poratowania zdrowia". Dyrekcja nie ma prawa odmówić (East News)

Nauczyciele masowo wnioskują o urlopy w celach poratowania zdrowia. Dane przesłane ze Związku Nauczycielstwa Polskiego do Ministerstwa Edukacji Narodowej wskazują na niemal 40-procentowy wzrost tego typu wniosków w przeciągu zaledwie trzech lat.

spis treści

1. Nauczyciele na urlopie dla poratowania zdrowia

Statystyki prowadzone przez ZNP wskazują na wyraźne zwiększenie częstotliwości urlopów dla poratowania zdrowia wykorzystywanych przez nauczycieli. O ile w 2020 roku z takiej możliwości skorzystało 10 448 nauczycieli, o tyle w 2023 było ich już 14 407. To wzrost o 37,9 proc.

Wzrost liczby nauczycieli, którzy korzystali z takich urlopów, przedstawia się tak:

Zobacz film: "Agnieszka Ziółkowska wyjaśnia, co przyniósł podręcznik do HiT. "Coś dobrego""
  • 2020 - 10 448 nauczycieli,
  • 2021 - 10 702 nauczycieli,
  • 2022 - 12 296 nauczycieli,
  • 2023 - 14 407 nauczycieli.

Jako przyczyny eksperci wskazują m.in. pandemię wiążącą się z wieloma stresującymi, dynamicznymi zmianami w organizacji pracy, a także barierę językową czy kulturową wynikającą z napływu uczniów z Ukrainy.

- Tendencję wzrostową widać od pandemii. Lekcje zdalne, zupełnie nowa organizacja pracy, strach o swoje zdrowie. To wszystko wpływało na decyzje, by skorzystać z prawa do rocznego urlopu - mówił dla Radia Zet Marek Ćwiek, prezes Okręgu Łódzkiego ZNP. Dodał, że średnia wieku nauczycieli zbliża się obecnie do 50 lat.

2. Urlop dla poratowania zdrowia. Kto może skorzystać?

Aby spełnić warunki do złożenia wniosku o urlop dla poratowania zdrowia, nauczyciel musi być zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony. To jednak nie wszystko. Wnioskujący nauczyciel musi też mieć udokumentowaną historię nieprzerwanej pracy w ilości nie mniejszej niż ½ obowiązkowego wymiaru zajęć przez co najmniej siedem lat wstecz. Warto też wspomnieć, że urlop ten nie przysługuje już nauczycielom posiadającym uprawnienia emerytalne.

Wskazaniami do skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia jest np. poddawanie się leczeniu schorzeń obarczonych ryzykiem rozwoju w chorobę zawodową bądź schorzeń, w których rozwoju odgrywają wielką rolę czynniki bezpośrednio związane z pracą. Wskazaniem są także planowane leczenie lub rehabilitacja uzdrowiskowa ze skierowaniem.

Urlop może być udzielany wielokrotnie, ale jednorazowo na okres maksymalnie roku. Przebywając na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może podjąć stosunku pracy u innego pracodawcy ani żadnej innej działalności zarobkowej. Nauczyciel otrzymuje jednak pełne wynagrodzenie, a nawet prawo do dodatków do wynagrodzenia zasadniczego.

3. Jak skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia?

Wniosek o urlop składa się pisemnie do dyrekcji szkoły, która następnie wysyła wnioskującego nauczyciela na badanie medycyny pracy, jeśli nie posiada on jeszcze skierowania na leczenie lub rehabilitację. Jeśli jednak taki dokument został mu już wystawiony, dyrekcja może udzielić urlopu od razu.

Co ważne, dyrekcja nie może odmówić nauczycielowi takiego urlopu, jeśli otrzyma on bezpośrednie skierowanie potwierdzone przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zarówno nauczyciel, jak i dyrekcja, mogą się jednak odwołać od decyzji.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze