Trwa ładowanie...

Zmiana świadczeniu 800 plus dla Ukraińców. Rząd zapowiada zmiany

Avatar placeholder
10.04.2024 15:52
Ograniczenia w 800 plus. Nie wszystkie ukraińskie rodziny dostaną pieniądze
Ograniczenia w 800 plus. Nie wszystkie ukraińskie rodziny dostaną pieniądze

Wypłata świadczenia wychowawczego 800+ i świadczenia z programu "Dobry start" (300 zł) w przypadku Ukraińców ma dotyczyć tylko tych rodzin, w których dzieci realizują obowiązek szkolny. Tak wynika z nowelizacji tzw. specustawy ukraińskiej, której celem jest uszczelnienie systemu pomocy obywatelom Ukrainy.

spis treści

1. Nowe warunki

W przypadku obywateli Ukrainy wypłata świadczenia wychowawczego 800+ i świadczenia z programu "Dobry start" (300 zł na wyprawkę szkolną) mają wiązać się z dodatkowym wymogiem. W projekcie nowelizacji tzw. specustawy ukraińskiej, która trafi do konsultacji społecznych, znalazł się zapis, że Ukraińcy będą otrzymywać pieniądze na dzieci, jeśli mieszkają oni razem w Polsce, a dzieci realizują obowiązek szkolny.

- Projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy zakłada wprowadzenie przepisów, które mają uszczelnić system pomocy tak, aby nie mógł być wykorzystywany niezgodnie z jego przeznaczeniem - powiedział w rozmowie z PAP wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk.

Zobacz film: "Apel prześladowanej 10-latki"

Duszczyk dodaje, że obowiązek ten nie będzie dotyczył jedynie uczniów, którzy mają zdawać egzamin ósmoklasisty i maturzystów.

Treść dokumentu może jeszcze ulec zmianie po konsultacjach społecznych. Według planów projekt trafi do Sejmu pod koniec kwietnia.

2. Weryfikacja

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma sprawdzać w systemie informacji oświatowej czy wymóg jest faktycznie spełniany.

- Skorelowanie wypłaty świadczeń z obowiązkiem nauki jest dobrym rozwiązaniem, bo część rodziców nie przykłada należytej wagi do edukacji dzieci, w związku z czym są one poza systemem edukacji - polskim czy ukraińskim. Zmiana przepisów może więc zmobilizować ich do zapisywania dzieci do szkół - powiedziała w rozmowie z DGP Aneta Żochowska, dyrektor Fundacji Leny Grochowskiej.

Nie wiadomo jeszcze, czy świadczenia będą wypłacane w przypadku ukraińskich dzieci, które mieszkają w Polsce, ale uczą się zdalnie w kraju rodzinnym. Ta kwestia ma jeszcze zostać doprecyzowana.

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że w polskich szkołach i przedszkolach uczy się obecnie ponad 277 tys. dzieci z Ukrainy, z czego ponad 180 tys. osób pojawiło się w Polsce po 24 lutego 2022 roku, czyli po rozpoczęciu konfliktu zbrojnego na terenie Ukrainy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze