Nauczyciel ze spektrum autyzmu. "Uczniowie przeze mnie płakali"
Krzysztof Chojecki, nauczyciel matematyki ze spektrum autyzmu, w szczerym wywiadzie przyznał, że w swojej pracy zawodowej popełnił mnóstwo błędów. "Teraz bycie w spektrum jest usprawiedliwieniem dla bycia chamem w stosunku do dzieci?" - pytają internauci.
1. "Popełniłem masę błędów"
Ostatnio w polskich mediach zrobiło się głośno o Krzysztofie Chojeckim, nauczycielu matematyki, który występuje m.in. w programie "Back To School. Prawdziwy Egzamin", a w sieci jest znany jako Pan Pistacja. W podcaście "Wprost Przeciwnie" opowiedział o swojej pracy z uczniami z perspektywy osoby w spektrum autyzmu.
Podczas rozmowy Chojecki wspomniał między innymi, że w swoim życiu zawodowym doprowadzał dzieci do płaczu.
- Popełniłem masę błędów. Nieraz uczniowie przeze mnie płakali (…). Mówię wprost i myślę, mam poukładany mózg, jeżeli chodzi o systemy, a szkoła działa według jakiegoś systemu. Ja pamiętam taką sytuację, że przyszedł do mnie uczeń miesiąc po rozpoczęciu roku szkolnego i mówi, że nie ma podręczników. Ja na niego patrzę i mówię ok, ale to nie mój problem. (...) Później porozmawiałem z psycholożkami, że to u ucznia wywołało bardzo silne emocje. On był turbo smutny - opowiadał przed kamerą. Tłumaczy, że jego reakcja nie miała być złośliwa. Pomyślał, że w szkole jest osoba odpowiedzialna za podręczniki, dlatego uznał, że to po prostu nie jego sprawa.
Nauczyciel przyznał, że trudno jest mu się komunikować i jest to najtrudniejszy aspekt jego pracy, a komunikaty, jakie stosuje, są często "suche, bazujące na faktach i bez emocji". Podkreślił jednak, że zdarzało mu się przepraszać uczniów za swoje zachowanie.
@tygodnikwprost Nauczyciel matematyki w spektrum autyzmu: Nieraz uczniowie przeze mnie płakali Całość #WprostPrzeciwnie na Spotify oraz YouTube #wprost #nauczyciel #tygodnikwprost #rozmowa #panpistacja #belfer #backtoschool #autyzm #spektrumautyzmu #szkoła #egzamin ♬ dźwięk oryginalny - Wprost
Internauci zwierzenia Chojeckiego odebrali w większości negatywnie. Wielu podkreśla, że osoba mająca problemy z komunikacją nie powinna być nauczycielem.
Oto wybrane komentarze:
"Czyli jeden z ważniejszych aspektów jego zawodu jakim jest komunikacja jest dla niego najcięższy, no urodzony nauczyciel";
"Teraz bycie w spektrum jest usprawiedliwieniem dla bycia chamem w stosunku do dzieci?";
"Osoby z autyzmem powinny pracować na stanowiskach, gdzie ich zaburzenie nie będzie krzywdzić innych. Przepraszanie uczniów Ci nic nie da, rany zostają i potem będą musiały być leczone na terapiach";
"To, co mówi, wskazuje na to, że może po prostu jest nieuprzejmy dla swoich uczniów. Nic więcej";
"Być może zawód nauczyciela nie jest dla pana? Autyzm to nie może być wytłumaczeniem na wszystko".
2. Autyzm
Autyzm i zespół Aspergera należą do tzw. spektrum autystycznego (ang. Autism Spectrum Disorders, ASD). Zaburzenie widoczne jest głównie w sferze umiejętności komunikacyjnych, funkcjonowaniu społecznym. Charakteryzuje się niezdolnością rozumienia stanów emocjonalnych innych ludzi oraz stereotypiami ruchowymi.
Autyzm jest nieuleczalny, ale interwencje psychologiczne umożliwiają złagodzenie objawów i stopniową adaptację chorych do warunków społecznych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl