Trwa ładowanie...

Nastoletnia badaczka jako pierwsza otrzymała tytuł "Dziecka roku" magazynu TIME

 Maria Krasicka
Maria Krasicka 09.12.2020 15:47
Dziecko roku
Dziecko roku (GettyImages)

Pierwszy raz w historii magazyn "TIME" ogłosił tytuł "Dziecka roku". Dotychczasowy konkurs na "Człowieka Roku" wygrała 15-letnia Gitanjali Rao, która stworzyła urządzenie do wykrywania ołowiu w wodzie pitnej. Swoją pracą chce inspirować inne dzieci do bycia innowatorami. "TIME" specjalnie dla niej zmienił reguły dotychczasowej gry.

spis treści

1. Nastoletnia badaczka

Magazyn "TIME" co roku przyznaje nagrodę "Człowieka roku". W tym roku po raz pierwszy zwycięzcą została ogłoszona 15-letnia badaczka. W związku z tym magazyn stworzył specjalną nagrodę "Dziecka roku", robiąc ukłon w stronę młodego pokolenia, zachęcając je do poświęcenia się nauce.

"Świat należy do tych, którzy go kształtują. Bez względu na to, jak niepewny może być świat w danym momencie, dobra wiadomość jest taka, że każde nowe pokolenie daje z siebie więcej, niż osiągnęło: pozytywny wpływ we wszystkich rozmiarach" – wyjaśnił magazyn "TIME".

Zobacz film: "Jak można wykorzystać kredę w domu?"

Piętnastolatka trafiła na pierwsze strony gazet za wyjątkowe wykorzystanie technologii do rozwiązywania problemów świata. Gitanjali przyznaje, że zaczęła myśleć o sposobach wykorzystania nauki i technologii tak by służyły społeczeństwu, od czasów, gdy była w drugiej lub trzeciej klasie.

Dziecko roku TIME
Dziecko roku TIME (Facebook)

Jej misją jest stworzenie globalnej społeczności młodych innowatorów. Jednocześnie nastolatka sugeruje, że młodzi ludzie powinni skupić się na jednym ekscytującym rozwiązaniu, zamiast próbować rozwiązywać każdy problem.

"Siedzimy tu w środku nowej globalnej pandemii, a także wciąż mamy do czynienia z problemami związanymi z prawami człowieka. Są problemy, których nie stworzyliśmy, ale które teraz musimy rozwiązać – powiedziała. – Myślę, że bardziej niż cokolwiek innego w tej chwili, musimy po prostu znaleźć i rozwiązać tę jedną rzecz, która nas pasjonuje. Nawet jeśli jest to coś tak małego, jak to, że ktoś chce znaleźć łatwy sposób na zbieranie śmieci. Wszystko robi różnicę. Nie czuj się pod presją, aby wymyślić coś wielkiego".

2. Osiągnięcia naukowe nastolatki

Gitanjali Rao została uznana za najlepszego młodego naukowca w Stanach Zjednoczonych, kiedy w 2017 roku wynalazła Tethys. Jest to urządzenie wykrywające zanieczyszczenie ołowiem w wodzie. Młoda naukowiec chciała rozwiązać problem kryzysu miasta Flint, w którym woda była zanieczyszczona.

Gitanjali Rao
Gitanjali Rao (GettyImages)

Nastolatka stworzyła również aplikację Kindly opartą na sztucznej inteligencji, która sygnalizuje cyberprzemoc we wczesnym etapie. Opracowała także Epione, rozwiązanie pomagające wcześnie zdiagnozować uzależnienie od opioidów.

"Jak widzi się naukowca, to zazwyczaj jest to starszy biały mężczyzna. Dziwne jest dla mnie to, że świat wygląda tak, jakby ludzie mieli przypisane role dotyczące np. płci, wieku, czy koloru skóry. Moim celem nie jest jedynie stworzenie własnych urządzeń do rozwiązywania problemów, ale także inspirowania innych do takiego działania. Z doświadczenia wiem, że nie jest łatwo, gdy nie widzisz nikogo takiego jak ty. Dlatego bardzo chcę zaapelować do wszystkich: jeśli ja mogę to zrobić, każdy może" – powiedziała Rao.

Gitanjali współpracuje ze szkołami, międzynarodowymi organizacjami i muzeami, prowadząc warsztaty z innowacyjności dla rówieśników. Często gra również na pianinie dla osób starszych w domach opieki wraz z innymi wolontariuszami. Jak mówi, jej celem zawsze było sprawianie, by inni byli uśmiechnięci i szczęśliwi.

Mimo osiągnięć Gianjali zaznacza, że jest zwykłą 15-latką. Lubi indyjski taniec, śpiew, pływanie, szermierkę i pieczenie.

"Podczas pandemii jestem bardziej nastolatką niż naukowcem. Spędzam czas na tym, co sprawia mi rozrywkę. Piekę niebotyczną ilość ciast. To nie jest dobre, ale to pieczenie. I w sumie to też nauka" - powiedziała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze