Trwa ładowanie...

Co wpływa na spadek ilorazu inteligencji? Zaskakujące ustalenia naukowców

Prowadząc niewłaściwy tryb życia, można obniżyć swoje intelektualne możliwości. IQ spada pod wpływem m.in. dłuższego prowadzenia auta oraz podczas egzotycznych podróży. Jakie są przyczyny tego zjawiska i co jeszcze może szkodzić?

Zobacz film: "6 nietypowych produktów, które niszczą IQ"
spis treści

1. Co obniża IQ?

Prowadzenie samochodu to dla większości codzienna oczywistość. Egzotyczne wakacje? Marzenie i sama przyjemność. Te dwie czynności łączy zaskakujący fakt. Naukowcy wskazują kilka czynników, które mogą negatywnie wpływać na sprawność intelektualną.

Badacze z University of Leicester powiązali spadek IQ z prowadzeniem samochodu przez więcej niż 2 godziny dziennie. Stres i zmęczenie towarzyszące długiej jeździe autem skutkują pogarszaniem możliwości intelektualnych.

Zdanem profesora Siegfrieda Lehrla z Universität Erlangen-Nürnberg w Niemczech, brak aktywności przekłada się na obniżenie IQ. To dlatego egzotyczne wakacje mogą powodować spadek inteligencji. Bezruch podczas plażowania oznacza mniejsze dotlenienie mózgu.

Dodatkowym czynnikiem szkodliwie wpływającym na zdolności umysłowe jest odwodnienie, spowodowane przez wysoką temperaturę powietrza. Nie trzeba daleko podróżować, aby narazić się na to ryzyko. Lato sprzyja odwodnieniu. W ciepłe dni niezbędna jest odpowiednia profilaktyka, czyli ochrona przed słońcem i picie dużych ilości wody.

Produkty, które niszczą mózg. Osłabiają pamięć i koncentrację
Produkty, które niszczą mózg. Osłabiają pamięć i koncentrację [6 zdjęć]

Odpowiednie żywienie ma bardzo duże znaczenie dla sprawności ciała i ducha. Podczas gdy awokado, orzechy

zobacz galerię

2. Czynniki obniżające iloraz inteligencji

Neurolog Earl Miller z Massachusetts Institute of Technology stwierdza, że multitasking, czyli wielozadaniowość, wcale nie pobudza kreatywności i inteligencji. Nadmiar bodźców i obowiązków może wpływać negatywnie na stan umysłu, powodując obniżanie ilorazu inteligencji.

Stres również może powodować zmiany w mózgu. Jeśli trwa przewlekle, może długotrwale upośledzać funkcjonowanie i sprawność intelektualną.

W piśmie ''Neurology'' opublikowano wyniki badań, które stwierdzają, że mózgi permanentnie zestresowanych osób się kurczą. To zjawisko, według autorów badań, jest bardziej nasilone u kobiet. Bardzo ważne jest znalezienie skutecznych metod relaksu.

Niezdrowa dieta, zbyt dużo potraw tłustych i słodkich to kolejny czynnik, który może skutkować obniżeniem ilorazu inteligencji. Sztuczne dodatki do żywności, środki konserwujące, a także tak popularne fast foody mogą spowalniać myślenie, prowadzić do problemów z pamięcią i zaburzeń koncentracji.

Warto mieć ten fakt na uwadze, gdy komponujemu menu dla siebie i swoich dzieci. Niewłaściwe żywienie w dzieciństwie może mieć negatywne skutki na resztę życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza