Trwa ładowanie...

Nastolatki trują się paracetamolem i alkoholem. Lekarze ostrzegają rodziców

Avatar placeholder
12.09.2018 09:14
zatrucia lekami wśród nastolatków
zatrucia lekami wśród nastolatków (123rf.com)

Z roku na rok wzrasta liczba izatruć wśród dzieci i nastolatków. Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Nottingham wynika, że młodzi ludzie najczęściej trują się paracetamolem, opioidami i alkoholem.

1. Leki z domowej apteki

Naukowcy przeanalizowali dane ponad miliona pacjentów z okresu 1998-2014 roku i znaleźli ponad 40 tys. przypadków dotyczących zatrucia się lekami i alkoholem przez młodych ludzi. Badacze wykazali, że zatrucia stanowią od 77 do 91 proc. wszystkich incydentów dotyczących samookaleczania się przez młodych ludzi.

Tylko ok. 7,5 proc. badanych zatruć było nieumyślnych. W prawie 1/3 przypadków pacjenci zażywali więcej niż jedną substancję niedozwoloną.

Lekarze wskazują, że najczęściej wybieranym przez młodych ludzi lekiem jest paracetamol - prawie 40 proc. zatruć dotyczy tego leku. Liczba młodych osób w Wielkiej Brytanii (w wieku od 10 do 18 lat), które przedawkowały paracetamol gwałtownie wzrosła od 2011 roku.

2. Częściej trują się dziewczyny i kobiety

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

Według obserwacji ekspertów liczba dziewcząt przyjętych do szpitala po samookaleczeniu się podwoiła się od 1997 roku. Dziewczyny i młode kobiety zwykle używają leków dostępnych zarówno bez recepty, jak i na receptę. Naukowcy nie zaobserwowali wzrostu zatruć wśród młodych mężczyzn.

Oprócz paracetamolu, w latach 1998-2014 nastąpił pięciokrotny wzrost zatruć opioidami wśród osób między 10 a 24 rokiem życia i czterokrotny wzrost zatruć lekami antydepresyjnymi.

W raporcie opublikowanym w ''British Journal of General Practice'' naukowcy ostrzegają rodziców i zwracają uwagę, młodzi ludzie wybierają leki dostępne bez recepty, które są łatwo dostępne w gospodarstwach domowych. Często do otrucia się wykorzystują substancje, które znajdą w apteczce.

3. Presja otoczenia

Psychiatrzy mają swoją teorię dotyczącą gwałtownego wzrostu zatruć wśród młodych ludzi. Uważają, że winę za ten stan może ponosić presja otoczenia z jaką spotykają się coraz młodsze osoby. Młode kobiety za wszelką cenę starają się dorównać ideałom kreowanym w mediach społecznościowych. Chcą sprostać oczekiwaniom stawianym przez nauczycieli, rodziców i rówieśników. Ta presja działa na nie destrukcyjnie. Naukowcy zauważają również, że młode kobiety mogą być bardziej wrażliwe na naciski społeczne niż chłopcy.

Według danych z Komendy Głównej Policji w Polsce w 2017 roku na swoje życie targnęło się ponad 11 tys. osób. 1654 osoby chciały się zabić przy użyciu środków nasennych, leków psychotropowych lub innych leków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze