Nastolatki spędzają 9 godzin dziennie, korzystając z mediów

Prawie dwie trzecie nastolatków uważa, że oglądanie telewizji czy wysyłanie SMS-ów podczas odrabiania pracy domowej nie ma żadnego wpływu na ich zdolność uczenia się, mimo że coraz więcej dowodów wskazuje na coś dokładnie odwrotnego.

Zobacz film: "Pokolenie internautów - co im grozi"

Common Sense Media udostępniło obszerną ankietę dotyczącą tego, w jaki sposób młodzież spędza czas przed ekranami urządzeń elektronicznych. Naukowcy zwracają uwagę na pewne niepokojące zjawisko: wielu nastolatków czuje się swobodnie, wykonując wiele czynności podczas nauki.

Dwie trzecie młodych ludzi twierdzi, że słucha muzyki codziennie, a 58 proc. każdego dnia siada przed ekranem telewizora. Co więcej, 45 proc. z nich korzysta z mediów społecznościowych dzień w dzień i tylko 36 proc. z nich ‘bardzo’ lubi to robić. Dla porównania, dwa razy więcej osób stwierdziło, że bardzo lubi słuchać muzyki.

Oglądanie telewizji to ulubiona aktywność młodszych osób – aż 62 proc. respondentów w wieku 8-12 lat robi to codziennie. Dzieci w wieku 10-14 lat spędzają blisko 6 godzin każdego dnia, korzystając z mediów. Co więcej, istnieją też pewne różnice w tym, jak spędzają czas osoby różnej płci.

Nastolatki spędzają 9 godzin dziennie, korzystając z mediów
Nastolatki spędzają 9 godzin dziennie, korzystając z mediów (Zdjęcie nastolatek / Shutterstock)

Chłopcy znacznie częściej grają w gry wideo niż dziewczęta. Z badania wynika, że spędzają średnio 56 minut, grając w gry, podczas gdy dziewczynki poświęcają na tę czynność jedynie 7 minut. Te drugie więcej czasu niż chłopcy spędzają, czytając lub korzystając z mediów społecznościowych.

Jeśli chodzi o dzieci z biedniejszych środowisk, to mają one bardziej ograniczony dostęp do komputerów, tabletów i smartfonów. Pomimo tego spędzają więcej czasu, korzystając z urządzeń elektronicznych, jeśli już je posiadają.

Połowa nastolatków twierdzi, że ogląda telewizję lub korzysta z mediów społecznościowych ‘często’ lub ‘czasami’ podczas nauki, a 76 proc. z nich słucha wtedy muzyki.

Połowa respondentów jest zdania, że słuchanie muzyki pomaga im w nauce, a tylko 6 proc. uważa, że niekorzystnie wpływa to na ich pracę. Większość dzieci ujawniło, że rodzice często rozmawiają z nimi na temat tego, co oglądają lub czego słuchają, ale już nie dopytują, jak spędzają one czas w mediach społecznościowych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.