Nastolatki spędzają 9 godzin dziennie, korzystając z mediów

Prawie dwie trzecie nastolatków uważa, że oglądanie telewizji czy wysyłanie SMS-ów podczas odrabiania pracy domowej nie ma żadnego wpływu na ich zdolność uczenia się, mimo że coraz więcej dowodów wskazuje na coś dokładnie odwrotnego.

Common Sense Media udostępniło obszerną ankietę dotyczącą tego, w jaki sposób młodzież spędza czas przed ekranami urządzeń elektronicznych. Naukowcy zwracają uwagę na pewne niepokojące zjawisko: wielu nastolatków czuje się swobodnie, wykonując wiele czynności podczas nauki.

Polecane wideo:

Dwie trzecie młodych ludzi twierdzi, że słucha muzyki codziennie, a 58 proc. każdego dnia siada przed ekranem telewizora. Co więcej, 45 proc. z nich korzysta z mediów społecznościowych dzień w dzień i tylko 36 proc. z nich ‘bardzo’ lubi to robić. Dla porównania, dwa razy więcej osób stwierdziło, że bardzo lubi słuchać muzyki.

Oglądanie telewizji to ulubiona aktywność młodszych osób – aż 62 proc. respondentów w wieku 8-12 lat robi to codziennie. Dzieci w wieku 10-14 lat spędzają blisko 6 godzin każdego dnia, korzystając z mediów. Co więcej, istnieją też pewne różnice w tym, jak spędzają czas osoby różnej płci.

Chłopcy znacznie częściej grają w gry wideo niż dziewczęta. Z badania wynika, że spędzają średnio 56 minut, grając w gry, podczas gdy dziewczynki poświęcają na tę czynność jedynie 7 minut. Te drugie więcej czasu niż chłopcy spędzają, czytając lub korzystając z mediów społecznościowych.

Jeśli chodzi o dzieci z biedniejszych środowisk, to mają one bardziej ograniczony dostęp do komputerów, tabletów i smartfonów. Pomimo tego spędzają więcej czasu, korzystając z urządzeń elektronicznych, jeśli już je posiadają.

Połowa nastolatków twierdzi, że ogląda telewizję lub korzysta z mediów społecznościowych ‘często’ lub ‘czasami’ podczas nauki, a 76 proc. z nich słucha wtedy muzyki.

Połowa respondentów jest zdania, że słuchanie muzyki pomaga im w nauce, a tylko 6 proc. uważa, że niekorzystnie wpływa to na ich pracę. Większość dzieci ujawniło, że rodzice często rozmawiają z nimi na temat tego, co oglądają lub czego słuchają, ale już nie dopytują, jak spędzają one czas w mediach społecznościowych.

Anna Zwolińska, ponad rok temu

Po szkole

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Po szkole
Po szkole

Organizacje młodzieżowe

Czas wolny jest czasem, po wypełnieniu szkolnych i domowych obowiązków. To wówczas najczęściej młodzi bawią się lub uczestniczą w zajęciach o tematyce zgodnej ze swoimi zainteresowaniami. Dla niektórych dzieci to czas odpoczynku, podczas którego nie robią...

Po szkole

Zajęcia dodatkowe

lat - dziecko potrzebuje przynajmniej dwóch wolnych popołudni po szkole w tygodniu, powyżej 12 lat - zależy od indywidualnych potrzeb dziecka (...) , jak nauka języka obcego. Dobrym rozwiązaniem mogą być zajęcia dodatkowe w szkole,...

Po szkole

Hobby

Hobby to pasja, która daje człowiekowi ogromną satysfakcję. Dlatego też rodzaje hobby, jakie ludzie często wybierają są zgodne z ich zainteresowaniem oraz dopasowane tak, aby wypełniały czas wolny od obowiązków. Bardzo często wybierane pasje pomagają...

Po szkole

Gra na instrumentach

Gra na instrumentach jest dobrym pomysłem na hobby dla dzieci. Dodatkowe zajęcia muzyczne rozwiną nie tylko zdolności muzyczne dziecka. Nauka gry na instrumentach poprawia pamięć i koncentrację, wspomaga wszechstronny rozwój dziecka. Szkoła muzyczna dla...

Dania wegetariańskie

Korzyści z jedzenia arbuzów

Korzyści z jedzenia arbuzów

kondycji. Zaleca się spożywanie około 3510 mg potasu dziennie, aby serce było zdrowe. Co więcej, suplementy z wyciągu z arbuza zawierające argininę (...) lub zwyrodnienie plamki żółtej. Dobroczynny wpływ na mózg Witamina B6 zawarta...

Zabawy

Granie z dzieckiem

Granie z dzieckiem

Dzieci chętnie spędzają czas, grając na komputerze. Dołączmy do nich!

Pielęgnacja skóry nastolatka

Makijaż nastolatki

Makijaż nastolatki

Nastolatka z makijażem Każd nastolatka chciałaby wyglądać jak dorosła kobieta, dlatego jak najwcześniej chcałby się malować.