Trwa ładowanie...

Nastolatki spędzają 9 godzin dziennie, korzystając z mediów

Prawie dwie trzecie nastolatków uważa, że oglądanie telewizji czy wysyłanie SMS-ów podczas odrabiania pracy domowej nie ma żadnego wpływu na ich zdolność uczenia się, mimo że coraz więcej dowodów wskazuje na coś dokładnie odwrotnego.

Zobacz film: "Uwielbiała energetyki. Miała wątrobę jak alkoholik"

Common Sense Media udostępniło wyniki obszernej ankiety dotyczącej tego, w jaki sposób młodzież spędza czas przed ekranami urządzeń elektronicznych. Naukowcy zwracają uwagę na pewne niepokojące zjawisko: wielu nastolatków czuje się swobodnie, wykonując wiele czynności podczas nauki.

Dwie trzecie młodych ludzi twierdzi, że słucha muzyki codziennie, a 58 proc. każdego dnia siada przed ekranem telewizora. Co więcej, 45 proc. z nich korzysta z mediów społecznościowych dzień w dzień i tylko 36 proc. z nich "bardzo" lubi to robić. Dla porównania, dwa razy więcej osób stwierdziło, że bardzo lubi słuchać muzyki.

Oglądanie telewizji to ulubiona aktywność młodszych osób – aż 62 proc. respondentów w wieku 8-12 lat robi to codziennie. Dzieci w wieku 10-14 lat spędzają blisko 6 godzin każdego dnia, korzystając z mediów. Co więcej, istnieją też pewne różnice w tym, jak spędzają czas osoby różnej płci.

Chłopcy znacznie częściej grają w gry wideo niż dziewczęta. Z badania wynika, że spędzają średnio 56 minut dziennie, grając w gry, podczas gdy dziewczynki poświęcają na tę czynność jedynie 7 minut. Te drugie więcej czasu niż chłopcy spędzają, czytając lub korzystając z mediów społecznościowych.

4 powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia
4 powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia [6 zdjęć]

Przypomnijmy, co takiego dzieje się z osobą, która poświęca większość swojego czasu na kontakty z wirtualną

zobacz galerię

Jeśli chodzi o dzieci z biedniejszych środowisk, to mają one bardziej ograniczony dostęp do komputerów, tabletów i smartfonów. Pomimo tego spędzają więcej czasu, korzystając z urządzeń elektronicznych, jeśli już je posiadają.

Połowa nastolatków twierdzi, że ogląda telewizję lub korzysta z mediów społecznościowych "często" lub "czasami" podczas nauki, a 76 proc. z nich słucha wtedy muzyki.

Połowa respondentów jest zdania, że słuchanie muzyki pomaga im w nauce, a tylko 6 proc. uważa, że niekorzystnie wpływa to na ich pracę. Większość dzieci ujawniło, że rodzice często rozmawiają z nimi na temat tego, co oglądają lub czego słuchają, ale już nie dopytują, jak spędzają one czas w mediach społecznościowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.