Nastolatki spędzają 9 godzin dziennie, korzystając z mediów

Prawie dwie trzecie nastolatków uważa, że oglądanie telewizji czy wysyłanie SMS-ów podczas odrabiania pracy domowej nie ma żadnego wpływu na ich zdolność uczenia się, mimo że coraz więcej dowodów wskazuje na coś dokładnie odwrotnego.

Common Sense Media udostępniło obszerną ankietę dotyczącą tego, w jaki sposób młodzież spędza czas przed ekranami urządzeń elektronicznych. Naukowcy zwracają uwagę na pewne niepokojące zjawisko: wielu nastolatków czuje się swobodnie, wykonując wiele czynności podczas nauki.

Dwie trzecie młodych ludzi twierdzi, że słucha muzyki codziennie, a 58 proc. każdego dnia siada przed ekranem telewizora. Co więcej, 45 proc. z nich korzysta z mediów społecznościowych dzień w dzień i tylko 36 proc. z nich ‘bardzo’ lubi to robić. Dla porównania, dwa razy więcej osób stwierdziło, że bardzo lubi słuchać muzyki.

Zobacz film: "Pokolenie internautów - co im grozi"

Oglądanie telewizji to ulubiona aktywność młodszych osób – aż 62 proc. respondentów w wieku 8-12 lat robi to codziennie. Dzieci w wieku 10-14 lat spędzają blisko 6 godzin każdego dnia, korzystając z mediów. Co więcej, istnieją też pewne różnice w tym, jak spędzają czas osoby różnej płci.

Chłopcy znacznie częściej grają w gry wideo niż dziewczęta. Z badania wynika, że spędzają średnio 56 minut, grając w gry, podczas gdy dziewczynki poświęcają na tę czynność jedynie 7 minut. Te drugie więcej czasu niż chłopcy spędzają, czytając lub korzystając z mediów społecznościowych.

Jeśli chodzi o dzieci z biedniejszych środowisk, to mają one bardziej ograniczony dostęp do komputerów, tabletów i smartfonów. Pomimo tego spędzają więcej czasu, korzystając z urządzeń elektronicznych, jeśli już je posiadają.

Połowa nastolatków twierdzi, że ogląda telewizję lub korzysta z mediów społecznościowych ‘często’ lub ‘czasami’ podczas nauki, a 76 proc. z nich słucha wtedy muzyki.

Połowa respondentów jest zdania, że słuchanie muzyki pomaga im w nauce, a tylko 6 proc. uważa, że niekorzystnie wpływa to na ich pracę. Większość dzieci ujawniło, że rodzice często rozmawiają z nimi na temat tego, co oglądają lub czego słuchają, ale już nie dopytują, jak spędzają one czas w mediach społecznościowych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.