Trwa ładowanie...

Nastolatka zmarła po szczepieniu. Powodem była zakrzepica

 Maria Krasicka
11.06.2021 12:33
Nastolatka zmarła po szczepieniu. Powodem była zakrzepica
Nastolatka zmarła po szczepieniu. Powodem była zakrzepica (GettyImages)

10 czerwca w szpitalu w Genui (północne Włochy) zmarła 18-latka zaszczepiona preparatem AstraZeneca. Po kilku dniach od przyjęcia szczepionki wystąpiła u niej zakrzepica. Eksperci zaznaczają, że należy zmienić strategię szczepień tym preparatem.

spis treści

1. Nastolatka zmarła po szczepieniu

18-letnia Camilla, pochodząca z Ligurii, bardzo chciała poddać się szczepieniu przeciw COVID-19. W tym celu zgłosiła się na szczepienie w dniu otwartym dla wszystkich chętnych dorosłych. 25 maja podano jej preparat firmy AstraZeneca.

Jednak wkrótce po szczepieniu wystąpiły u niej niepożądane reakcje poszczepienne i została przewieziona do szpitala w ciężkim stanie. Na miejscu okazało się, że nastolatka miała zakrzepicę.

Zobacz film: "Nietypowy objaw raka trzustki"

Lekarze postanowili przeprowadzić podwójną operację w celu usunięcia powstałych skrzepów oraz zatrzymania krwotoku wewnątrzczaszkowego. Niestety nie udało się jej uratować. Dziewczyna zmarła 10 czerwca.

2. AstraZeneca a zakrzepica

Przypadek nastolatki wywołał szeroką debatę we Włoszech na temat konieczności zmiany strategii szczepień AstraZeneką. Według części ekspertów nie powinien być on podawany osobom w wieku poniżej 30-40 lat, a niektórzy uważają, że należy wyłonić grupy wysokiego ryzyka.

- Oczywiście takie grupy można byłoby wyłonić, gdybyśmy mieli więcej danych. Są to osoby, które ogólnie mają zwiększone ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej, ponieważ stosują terapię hormonalną, zwłaszcza estrogenową – dwuskładnikową, osoby, które posiadają niewydolność żylną, czyli w ich żyłach dochodzi do zastoju krwi, osoby po urazach, z chorobami wątroby, osoby unieruchomione, leczone onkologicznie, czy posiadający aktywną chorobę nowotworową – wyjaśnia w rozmowie z abcZdrowie flebolog prof. Łukasz Paluch.

Jednak trzeba pamiętać, że tego typu powikłania są skrajnie rzadkie. Ponadto szczepionka firmy AstraZeneca jest uważana za bezpieczną przez Europejską Agencję Leków, a specjaliści podkreślają, że zaszczepienie przynosi więcej korzyści, niż strat.

Ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego wskazują, że ryzyko powstania zakrzepów krwi po zachorowaniu na COVID-19 jest 8 razy wyższe, niż po podaniu szczepionki AstraZeneca.

- Takie incydenty zakrzepowo-zatorowe po szczepieniach zdarzają się rzadziej niż ich ogólna częstość występowania w populacji. Ich ryzyko po szczepieniach jest 100 razy rzadsze, niż po tabletkach antykoncepcyjnych – dodaje dr Tomasz Karauda z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego N. Barlickiego w Łodzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze