Najrzadsze nazwiska w Polsce. Sprawdź, czy jesteś na liście
Najdłuższe, najkrótsze, a także najdziwniejsze. Dzięki danym zgromadzonym przez Ministerstwo Cyfryzacji możemy przekonać się również, które z polskich nazwisk występują najrzadziej. Podczas gdy mamy kilkaset tysięcy Polaków o nazwisku Nowak, to najrzadsze noszą zaledwie dwie osoby.
1. Najrzadsze nazwiska w Polsce
Nazwiska nadawane są w Polsce od XV wieku - początkowo przynależne były tylko szlachcie, z czasem ich posiadaczami stawali się także właściciele ziemscy oraz chłopi. Dziś nazwisko posiada każdy obywatel naszego kraju, ale w odróżnieniu od numeru PESEL nazwiska nie są unikatowe. Niektóre z nich występują jednak zdecydowanie rzadziej niż inne.
Na rządowym portalu Otwarte Dane można przekonać się, które z nazwisk w Polsce nosi najmniej osób. Zgodnie z tegorocznym wykazem nazwisk męskich osób żyjących najrzadszym nazwiskiem są nazwiska Aa, Gadir czy Aalou. Zaledwie dwie osoby posiadające PESEL noszą któreś z nich. Natomiast wśród nazwisk polskich, które również posiada tylko dwoje Polaków, znajdują się:
Abadowski,
Ałkowski,
Ambrożczyk,
Baronik,
Białodziad,
Bączkowski-Gamoń,
Cokalski,
Cycman,
Dupczyński,
Męndelski.
Najrzadsze żeńskie nazwiska to zgodnie z najnowszym wykazem, m.in. Bytów, Bywalewska, Bzdonek, Ciońcka, Cipcia, Gon, Haciaś, Sobóla czy Żyry.
2. Najdłuższe, najdziwniejsze i najczęstsze
Według danych Ministerstwa Cyfryzacji w Polsce w Polsce występuje ponad 363 tys. nazwisk męskich i ponad 389 tys. nazwisk żeńskich.
A jakie nazwiska najczęściej pojawiają się w naszym kraju? W tym przypadku chyba nikogo nie zdziwi, że na najwyższym miejscu w rankingu niezmiennie plasuje się Nowak. Obecnie nosi je 100906 kobiet i 99310 mężczyzn. Następne w kolejności są nazwiska: Kowalski, Wiśniewski i Wójcik, a w przypadku kobiet oczywiście Kowalska i Wiśniewska.
Dzięki wykazowi można również przekonać się, które z nazwisk należą do najdłuższych. Rekord stanowi Czartoryski Rostworowski-Mycielski Anderson Scimone, które to nazwisko ma aż 51 znaków. Obywatelem Polski, który także może poszczycić się takim tytułem, jest pan, a właściwie dwóch panów, noszących nazwisko Paschalis Ochedoski vel Ochenduszko. Wśród pań natomiast jeszcze do niedawna była to Rosado Fernandes Mc Carthy da Cunha.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl