Trwa ładowanie...

Najpopularniejsze nazwiska w Polsce. Sprawdź, ile osób nazywa się tak jak ty

Nowak, Kowalski i Wiśniewski. Czołówka najpopularniejszych nazwisk w Polsce dla wielu pewnie nie jest zaskoczeniem. Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało jednak prezent także dla tych, których nazwiska nie są aż tak znane w naszym kraju.

Zobacz film: "Jak dzieci tracą odporność?"

1. Lista najpopularniejszych nazwisk w Polsce

Chcesz sprawdzić, ile osób w Polsce ma na nazwisko tak samo jak ty? Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało takie zestawienie na portalu Dane.gov.pl.

Znajdziemy tu blisko 290 tysięcy nazwisk, które występują w Polsce. Z zebranych danych dowiadujemy się, które z nich biją w naszym kraju rekordy popularności.

Najpopularniejsze nazwiska w Polsce i na świecie
Najpopularniejsze nazwiska w Polsce i na świecie [7 zdjęć]

Chociaż nadawanie imion to indywidualna sprawa rodziców, z nazwiskami jest zgoła inaczej. Dostajemy je...

zobacz galerię

5 najpopularniejszych nazwisk w Polsce, to:

  1. Nowak - takie nazwisko nosi 204 876 osób
  2. Kowalska/Kowalski - 138 612
  3. Wiśniewska/Wiśniewski - 110 375
  4. Wójcik - 99 464
  5. Kowalczyk - 97 928

Pochodzenie nazwisk jest różne. Niektóre z nich wywodzą się od imienia głowy rodu, jak np. Wojciech – Wojciechowski, Szymon – Szymański, Jan – Jankowski. Nazwiska mogą także wywodzić się od wykonywanego zawodu, jak np. kowal – Kowalski, młynarz – Młynarski. Albo mogą być utworzone od nazwy miejsca zamieszkania, jak np. Niemiec, Sieradzki, Mazowiecki.

2. Nietypowe nazwiska w Polsce

Analik, Paskuda, Żygadło – niektóre nazwiska w Polsce mogą wywołać uśmiech na twarzy. Wśród najbardziej dziwnych pojawiają się takie jak: Czopek, Fiutka, Motowidełko, Cielebąk, Gwałt, Kwasigroch, Bełkot.

W bazie nazwisk możemy także sprawdzić, że w Polsce mieszka 3 osoby o nazwisku Putin oraz 11 osób, które nazywają się Trump. Czy mają wspólne korzenie z prezydentami największych państw świata? Tego nie wiadomo.

Dane publikowane przez MC dostępnie są bezpłatnie, a ministerstwo wciąż pracuje nad następnymi bazami oraz aktualizacją danych.

- Udostępniamy je wszystkie za darmo, do ponownego wykorzystywania, również do celów komercyjnych – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski i dodaje: - Otwarte dane to świetny impuls dla rozwoju gospodarki. Dzięki udostępnianym na naszym portalu informacjom powstało już wiele użytecznych aplikacji, produktów i usług. Czekamy na kolejne.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.