Trwa ładowanie...

Najdłuższe nazwisko w Polsce. Ma aż 51 znaków

Avatar placeholder
04.06.2023 19:54
Najpopularniejsze nazwiska w Polsce
Najpopularniejsze nazwiska w Polsce (East News)

Według portalu dane.gov.pl najpopularniejszym nazwiskiem w Polsce jest Nowak. Pod względem liczby osób, które je noszą, przewyższa ono znajdującego się na drugim miejscu Kowalskiego aż o 65 tysięcy osób.

spis treści

1. Ranking popularności nazwisk

Portal dane.gov.pl opublikował wykaz dotyczący nazwisk w Polsce. Zawiera on nazwiska żyjących osób, które występują w rejestrze PESEL. Wynika z niego, że najpopularniejszym nazwiskiem w Polsce jest Nowak - nosi je ponad 99 tysięcy mężczyzn i ponad 101 tysięcy kobiet.

Na drugim miejscu plasuje się nazwisko Kowalski i Kowalska. Nosi je ponad 67 tysięcy mężczyzn i ponad 68 tysięcy kobiet. Na trzecim zaś - Wiśniewski i Wiśniewska z wynikiem ponad 53 tysiące mężczyzn i ponad 54 tysiące kobiet.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Gdzie udać się na rodzinne wakacje?"

Ciekawostką jest, że najdłuższym noszonym w naszym kraju nazwiskiem jest 51-znakowe Czartoryski Rostworowski-Mycielski Anderson Scimone. W Polsce noszą je dwie kobiety. Na drugim miejscu pod względem liczby znaków znalazły się dwa męskie nazwiska: Paschalis Ochedoski vel Ochenduszko oraz Rosado Fernandes Mc Carthy da Cunha.

2. Jak nazwać dziecko?

Wybór nazwiska dla dziecka bywa czasem wyzwaniem. Co do zasady decyzja ta zależy od rodziców. Zgodnie z polskim prawem mają oni następujące możliwości:

• mogą nadać potomkowi nazwisko ojca lub matki, • mogą utworzyć dziecku nazwisko dwuczłonowe z połączenia nazwiska ojca i matki (o kolejności poszczególnych członów decydują małżonkowie).

W niektórych przypadkach, np. po rozwodzie, rodzic może starać się o zmianę nazwiska dziecka. W tej sytuacji konieczne jest jednak spełnienie pewnych przesłanek.

Przykładowo zgodnie z przepisami zmiana nazwiska może nastąpić z ważnych przyczyn, np.:

• nazwisko jest ośmieszające lub niezgodne z godnością człowieka, • nazwisko zostało bezprawnie zmienione, • zmiana ma nastąpić na nazwisko używane.

Zdarza się jednak, że sądy zgadzają się na zmianę nazwiska dziecka na nazwisko panieńskie matki z innych powodów, np. brak kontaktu z ojcem, zapewnienie dziecku większego poczucia bezpieczeństwa lub względy wychowawcze. Każdy taki przypadek jest indywidualnie rozpatrywany.

Warto dodać, że w przypadku dziecka, które ukończyło 13. rok życia, zmiana nazwiska będzie wymagała jego zgody.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze