Najpowszechniejsze błędy wychowawcze
1 z 9Stanowczość w wychowywaniu
Nie ma rodziców idealnych. Nie ma też nieomylnych. Zamiast zamartwiać się i kolekcjonować w głowie popełnione błędy, od dziś spróbujcie inaczej.
Kiedy wchodzę do sklepu z zabawkami z moim trzyletnim synkiem, przy drzwiach zapowiadam, że nie kupię dzisiaj żadnej zabawki. Kiedy synek zaczyna szlochać i przez łzy prosić, poddaję się i kupuję. Często też kupuję „dla świętego spokoju”, kiedy złości się, histeryzuje… Nie lubię awantur w miejscach publicznych. Wolę wtedy kupić zabawkę i wyjść ze sklepu. Brakiem stanowczości i konsekwencji przyzwalasz dziecku na chwiejne zachowania, zachęcasz je do histerycznych reakcji i manipulowania tobą. Przestajesz być dla niego autorytetem. Im bardziej jesteś niekonsekwentna i mało stanowcza, tym twoje dziecko bardziej wierzy w skuteczność różnych nie najlepszych sposobów dochodzenia do tego, na czym mu zależy – przez płacz, litość po agresję, furię i histerię. W przyszłości w podobny sposób będzie postępowało z innymi.
Co możesz zrobić?
Spróbuj stanowczo zacząć odmawiać zawsze wtedy, gdy twój malec bierze cię na litość bądź na histerię. Nie kupuj kolejnej zabawki, jeśli wcześniej powiedziałaś „nie”, wyłącznie dlatego, że po odmowie rzuci się na ziemię, czy zacznie cię okładać pięściami. Spróbuj przetrzymać uwagi obserwatorów i nie słuchając ich rad, spokojnie wyczekaj do zakończenia histerii. Wyjdź ze sklepu bez zabawki, a gdy malec się uspokoi, powiedz, dlaczego odmówiłaś i zapowiedz, że tak będziesz postępowała zawsze.
Na natępnym slajdzie zobaczysz WIDEO
Zobacz też: Monika chciała odlecieć. Zdiagnozowano u niej autyzm