Trwa ładowanie...

Najmniejsze dziecko na świecie niedługo kończy dwa lata. Zaraz po urodzeniu trafiło do Księgi rekordów Guinnessa

Avatar placeholder
Agnieszka Wiśniewska 11.04.2022 18:51
Najmniejsze dziecko na świecie niedługo kończy dwa lata
Najmniejsze dziecko na świecie niedługo kończy dwa lata (YouTube)

Kiedy Richard przyszedł na świat, zyskał miano najmniejszego dziecka na świecie i trafił do Księgi rekordów Guinnessa. Lekarze nie dawali mu szans na przeżycie, dziś mówią o nim "cudowne dziecko". Waleczny chłopiec zaskoczył wszystkich i niedługo skończy dwa lata.

spis treści

1. Najmniejsze dziecko na świecie

Richard urodził się 5 czerwca 2020 roku, kilka miesięcy przed terminem wyznaczonym na połowę października. Ciąża trwała 21 tygodni i dwa dni. Chłopiec po porodzie ważył zaledwie 340 g i był tak maleńki, że mieścił się w dłoni.

"To mniej więcej tyle samo, co puszka zupy lub jedna dziesiąta średniej wagi urodzonego w terminie noworodka" - czytamy na stronie Guinness World Records.

2. Lekarze nie dawali mu szans na przeżycie

- Rodzice chłopca otrzymali informacje dotyczące tego, czego można się spodziewać po tak wcześnie urodzonym dziecku, nasz zespół neonatologiczny dał mu zero procent szans na przeżycie - powiedział neonatolog dr Stacy Kern ze szpitala dziecięcego w Minnesocie.

Lekarze długo walczyli o życie chłopca. Maluch okazał się bardzo walecznym pacjentem i już pół roku po urodzeniu mógł z rodzicami wrócić do domu.

Richard trafił do Księgi rekordów Guinnessa. Zyskał miano najmniejszego dziecka na świecie. Następnie ponownie trafił na listę tym razem jako najmniejsze dziecko na świecie, które przeżyło.

- Ten mały facet przeszedł tak wiele, że nie mógłbym być bardziej dumny. Jest moim bohaterem - mówił w wypowiedzi dla "People" tata chłopca.

Malec niebawem będzie świętował swoje drugie urodziny.

3. Jaka powinna być masa ciała noworodka?

Masa ciała noworodka zależy od wielu czynników, m.in. od uwarunkowań genetycznych, przebiegu ciąży i występowania ewentualnych dolegliwości ciążowych. Jeśli np. przyszła mama cierpi na niepowściągliwe wymioty, dostarcza płodowi mało składników odżywczych, a co za tym idzie, płód rozwija się powoli i urodzeniowa masa ciała dziecka jest mała.

Czy moje dziecko nie jest zbyt małe? A może urodziło się z nadwagą? Takie pytania zadają sobie czasami świeżo upieczone mamy.

Jak pokazują badania, większość urodzonych o czasie noworodków (około 95 proc.) waży jakieś 2800-3800 gramów. Zdarzają się jednak również noworodki duże i ciężkie, ważące nawet cztery i więcej kilogramów, albo małe i lekkie - ważące mniej niż 2800 g. Jeśli chodzi o masę ciała noworodków, zauważyć można pewną prawidłowość: chłopcy są przeważnie o około 250 g ciężsi od dziewczynek.

Niska masa urodzeniowa u noworodków, to masa ciała poniżej 2,5 kg. Głównym powodem niskiej masy ciała noworodka jest zazwyczaj niedożywienie w łonie mamy. Do takiego stanu przyczyniają się niektóre dolegliwości ciążowe i choroby kobiety ciężarnej (nudności, wymioty, anemia, gestoza). Noworodki małe i lekkie rodzą się również w przypadku ciąży mnogiej.

Noworodek o dużej masie ciała to noworodek ważący ponad cztery kilogramy. Taka masa urodzeniowa dziecka wskazuje często na problemy kobiety z cukrzycą w czasie ciąży. Cukrzyca ciążowa skutkuje stymulacją wzrostu płodu i może powodować nadmierne przybieranie dziecka na masie. W czasie ciąży należy zatem systematycznie kontrolować poziom glukozy we krwi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze