Trwa ładowanie...

Najmniejsze dziecko na świecie

Gdy się urodziła, ważyła jedynie nieco ponad 220 g, a jej stopa była wielkości połowy palca dorosłego człowieka. Lekarze nie dawali jej szans na przeżycie. Malutka Emilia Grabarczyk to prawdopodobnie najmniejszy noworodek na świecie, który przeżył.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowy sen niemowlaka?"

spis treści

1. Najmniejszy noworodek

dailymail.com
dailymail.com

Emilia Grabarczyk urodziła się w Witten we wschodnich Niemczech. Choć mierzyła jedynie 22 centymetry, okazała się małą waleczną dziewczynką. Swoją zawziętością i chęcią przeżycia zadziwiła lekarzy, którzy twierdzili, że dziecko umrze kilka godzin po porodzie – jej narządy wewnętrzne nie były jeszcze wystarczająco rozwinięte. Emilia urodziła się bowiem jako skrajny wcześniak.

  • Od tamtego czasu przeżyliśmy wiele ciężkich chwil – przyznaje mama dziewczynki. - Gdy Emilia ważyła ok. 400 g, przeszła operację jamy brzusznej. Jako dziecku z niską masą urodzeniową grożą jej także powikłania neurologiczne, kardiologiczne. Może mieć również problemy ze skupieniem uwagi oraz trudności w uczeniu się – dodaje.

2. Mała wojowniczka

Dziś mała wojowniczka ma już 9 miesięcy i waży ok. 3,5 kg, co stanowi normalną wagę urodzeniową. Nie wykazuje jednak żadnych objawów niepełnosprawności. Jest pod stałą opieką lekarzy pediatrów, ginekologów i chirurgów, którzy włożyli ogromny wysiłek w to, żeby niemowlę mogło się rozwijać.

dailymail.com
dailymail.com
  • Fakt, że Emilia przeżyła, jest niesamowity. Wiele skrajnych wcześniaków umiera już dobę po porodzie. Emilia swoją walkę toczyła przez sześć miesięcy. Teraz jest coraz lepiej – mówi dr Bahman Gharavi, ginekolog, który odbierał przedwczesny poród dziewczynki

Emilia Grabarczyk nie jest pierwszym tak małym dzieckiem, które przeżyło. Wcześniejszy rekord należał do Rumaisy Rahmana. Chłopiec w momencie urodzenia ważył ok. 400 g.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Najmniejsze dziecko w Polsce urodziło się w Lublinie. Faustynka ważyła 350 g.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.