Trwa ładowanie...

Najmniejsze dziecko na świecie

 Ewa Rycerz
09.09.2021 22:22
Najmniejsze dziecko na świecie
Najmniejsze dziecko na świecie (dailymail.com)

Gdy się urodziła, ważyła jedynie nieco ponad 220 g, a jej stopa była wielkości połowy palca dorosłego człowieka. Lekarze nie dawali jej szans na przeżycie. Malutka Emilia Grabarczyk to prawdopodobnie najmniejszy noworodek na świecie, który przeżył.

spis treści

1. Najmniejszy noworodek

dailymail.com
dailymail.com

Emilia Grabarczyk urodziła się w Witten we wschodnich Niemczech. Choć mierzyła jedynie 22 centymetry, okazała się małą waleczną dziewczynką. Swoją zawziętością i chęcią przeżycia zadziwiła lekarzy, którzy twierdzili, że dziecko umrze kilka godzin po porodzie – jej narządy wewnętrzne nie były jeszcze wystarczająco rozwinięte. Emilia urodziła się bowiem jako skrajny wcześniak.

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"
  • Od tamtego czasu przeżyliśmy wiele ciężkich chwil – przyznaje mama dziewczynki. - Gdy Emilia ważyła ok. 400 g, przeszła operację jamy brzusznej. Jako dziecku z niską masą urodzeniową grożą jej także powikłania neurologiczne, kardiologiczne. Może mieć również problemy ze skupieniem uwagi oraz trudności w uczeniu się – dodaje.

2. Mała wojowniczka

Dziś mała wojowniczka ma już 9 miesięcy i waży ok. 3,5 kg, co stanowi normalną wagę urodzeniową. Nie wykazuje jednak żadnych objawów niepełnosprawności. Jest pod stałą opieką lekarzy pediatrów, ginekologów i chirurgów, którzy włożyli ogromny wysiłek w to, żeby niemowlę mogło się rozwijać.

dailymail.com
dailymail.com
  • Fakt, że Emilia przeżyła, jest niesamowity. Wiele skrajnych wcześniaków umiera już dobę po porodzie. Emilia swoją walkę toczyła przez sześć miesięcy. Teraz jest coraz lepiej – mówi dr Bahman Gharavi, ginekolog, który odbierał przedwczesny poród dziewczynki

Emilia Grabarczyk nie jest pierwszym tak małym dzieckiem, które przeżyło. Wcześniejszy rekord należał do Rumaisy Rahmana. Chłopiec w momencie urodzenia ważył ok. 400 g.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Najmniejsze dziecko w Polsce urodziło się w Lublinie. Faustynka ważyła 350 g.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze