Trwa ładowanie...

Najlepsze zabawki interaktywne dla niemowląt

Dzięki nim Twoje dziecko może jeszcze lepiej i szybciej się rozwijać. Sprawdź, które interaktywne zabawki będą dla niego najlepsze.

1. Kostka edukacyjna

To idealna zabawka dla niemowlaka, bo wzmacnia jego sprawność ruchową. Interaktywna kostka na każdej ze ścianek lub na większości z nich ma umieszczone zadania logiczne lub sprawnościowe, na przykład polegające na układaniu wzorów, dopasowywaniu kolorów lub ćwiczeniach dźwiękowych.

Dlatego to najlepsza zabawka dla niemowlaka, który właśnie zaczyna rozpoznawać kolory i kształty. Pozwala poprawić jego zdolności manualne, rozwija zmysły, uczy koncentracji i wzmacnia wyobraźnię. A także zapewnia świetną zabawę na wiele godzin.

2. Mówiąca książka

Dzięki niej dziecko od najmłodszych lat oswoi się z książkami w łatwy i przyjemny sposób. Najlepiej, jeśli wybierzesz interaktywną książkę uczącą liter lub ze słownikiem. Niemowlak będzie chętniej się nią bawił nawet, jeśli jeszcze nic nie rozumie. Przyda mu się też w późniejszych latach.

Dzięki dźwiękom, kolorowym ilustracjom czy ruchomym elementom przeglądanie książki pobudzi rozwój dziecka, poprawi jego koncentrację i zdolności poznawcze. Dodatkowo mówiąca książeczka nauczy je rozpoznawać i zapamiętywać nowe dźwięki.

3. Grzechotka interaktywna

Idealna będzie taka, która pobudzi kilka zmysłów na raz u niemowlaka. Dlatego powinna być żywo kolorowa i najlepiej wykonana z oryginalnych materiałów. Dzięki temu oprócz słuchu, będzie pobudzała też wzrok i zmysł dotyku u maluszka. Aby jeszcze bardziej wspomagać rozwój dziecka, może mieć przyciski, które uruchamiają dźwięk albo powodują jej świecenie. To pozwoli nauczyć niemowlaka związku przyczynowo - skutkowego.

Grzechotka powinna być wykonana z dobrej jakości materiałów, być łatwa w czyszczeniu i nie posiadać małych, oddzielnych elementów, które dziecko łatwo może połknąć.

4. Interaktywny chodzik

Taka zabawka nie tylko wspomaga niemowlaka w nauce chodzenia, ale ma też inne edukacyjne zalety. Aby chodzik zagwarantował mu dobrą zabawę, a jednocześnie pobudził jego rozwój, wybierz taki z panelem dźwiękowym i światełkami, które łatwo będą przyciągały uwagę dziecka.

Dzięki interaktywnemu chodzikowi możesz zapoznać też dziecko z pierwszymi słowami, cyframi, kształtami i jednocześnie dać mu oparcie przy stawianiu pierwszych kroków.

5. Edukacyjny smartfon

Oczywiście nie chodzi o klasyczny telefon, ale imitujące go zabawki interaktywne. Dzieci lubią bawić się rzeczami dorosłych, dlatego niemowlak chętnie będzie sięgał po interaktywny telefon. Zwłaszcza taki, w którym po podniesieniu klapki za każdym razem pojawia się inny obraz albo towarzyszy temu inny sygnał dźwiękowy.

Warto zainwestować też w telefon, w którym naciskanie przycisków powoduje ich świecenie lub granie melodii. To wszystko pomoże rozwinąć zdolności manualne dziecka, pobudzi jego wyobraźnię oraz koordynację ruchową.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zabawek interaktywnych:

  • Bezpieczeństwo - wybieraj zabawki sprawdzonych marek, wykonane z dobrej jakości materiałów i najlepiej posiadające wszelkie atesty Unii Europejskiej. Zwracaj uwagę na to, aby zabawki nie zawierały elementów, które dziecko może łatwo wyłamać lub odgryźć i połknąć.
  • Odpowiedni wiek - zwróć uwagę, aby zabawka, którą wybierasz była właściwe dopasowana dla niemowlaka. Ta przeznaczona dla starszego dziecka nie tylko może się nie sprawdzić u maluszka, ale czasem być nawet dla niego niebezpieczna.
  • Używaj zgodnie z przeznaczeniem - przed podarowaniem dziecku zabawki dokładnie przeczytaj dołączoną do niej instrukcję. Sprawdź, czy zabawka jest wodoodporna czy sprawdzi się w wysokich temperaturach, na deszczu, w zimnie. Stosowanie zabawek w nieodpowiednich warunkach może doprowadzić do ich uszkodzenia, co może zagrażać zdrowiu maluszka.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.